Artık molotof silah maske takmak suç

Başbakan Davutoğlu, İç Güvenlik Reform Paketi'ni AK Parti Grubu'nda açıkladı. Güvenlik alanında yeni düzenlemeler getiren paket, bürokrasiyi azaltacak unsurlar da içeriyor

Giriş Tarihi: 22.10.2014
Artık molotof silah maske takmak suç
Başbakan Ahmet Davutoğlu, güvenlik alanında köklü değişikliklerin de yer aldığı İç Güvenlik Reformu paketini açıkladı. Başbakan Davutoğlu'nun 'devrim' olarak nitelendirerek, dünkü AK Parti Grup toplantısında açıkladığı paket, ekonomiden güvenliğe kadar bürokrasiyi azaltacak ve günlük hayatı kolaylaştıracak 22 adımda 5 reformu kapsıyor. İşte Davutoğlu'nun açıkladığı reform paketinin detayları:

BÜROKRASİ AZALACAK GÜNLÜK HAYAT KOLAYLAŞACAK:
Ehliyet ile pasaportları Emniyet değil Nüfus ve Vatandaşlık İdaresi verecek. Vatandaşların doğum, ölüm, boşanma işlerindeki prosedürler kısalacak. Bizzat Nüfus İdaresi'ne gitme zorunluluğu ortadan kaldırılıyor. İsim değişiklikleri için artık mahkeme kararı gerekmeyecek. İsteyen ismini veya soy ismini tek bir dilekçeyle değiştirebilecek. Vatandaşların nüfus kayıt ve ikametgah belgelerinin muhtarlıklar yerine, internet üzerinden, e-devlet sisteminden almalarının önü açılacak.

POLİSE YETKİ VE ETKİLİ DENETİM:
Polise 24 saat gözaltı yetkisi veriliyor. Daha önce polis savcının talimatıyla gözaltına alabiliyordu. Polis bu yetkiyi kullanırken Cumhuriyet Savcısı'na ve en üst mülki amirine bilgi verecek. Savcı gerek görürse, bunu 48 saat uzatabilecek. Zanlı yine en geç 4 günde hakim karşısına çıkarılacak. İstihbarat alanında teknik takip ve dinleme gibi önlemler konusunda denetim artırılacak. Denetimi İçişleri Bakanlığı'nın yanı sıra, Başbakanlık Teftiş Kurulu yapacak. Ayrıca Meclis'te 17 kişilik komisyona da rapor sunulacak. Herhangi bir suçun önlenmesi için önleyici kısa süreli bir istihbarat dinlemesinin yapılması halinde, bu dinlemeler TBMM'de bütün partilerin katıldığı komisyonda değerlendirilecek. Molotof kokteyli silah sayılacak. Şiddete dönüştüren her türlü eylem ise suç sayılacak. Gösterilerde yüzünü kapatmak suç sayılacak. Toplumsal olaylarda verilen zararlar, suçluya rücu edilecek. Bu rücu zaman aşımına tabi olmayacak. Sosyal medyaya şiddet çağrısı yapan ve nefret söylemi yayan yayınlara ceza verilecek.

KOLLUK KUVVETİNE DENETİM:
Kolluk kuvvetlerinin kendilerine verilen yetkiyi kötüye kullanıp kullanmadıkları TBMM'de kurulacak olan Kolluk Gözetim Komisyonu tarafından denetlenecek. Komisyonda Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı, Barolar Birliği ve üniversitelerden temsilciler de yer alacak. Yapılacak olan tüm reformlar, önce TBMM AB Uyum Komisyonu'ndan geçirilerek, AB mevzuatına uyumu sağlanacak. Mevcut sistemde atamaların Yüksek Askeri Şûra tarafından yapıldığı Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlığı'nda sistem değiştiriliyor. Jandarma ve Sahil Güvenlik'te atamaları İçişleri Bakanlığı yapacak. Jandarmanın mevcut üniforması değişecek. Jandarmanın kıyafetini İçişleri Bakanlığı belirleyecek.

İŞÇİYE, KİŞİSEL VERİLERE, ELEKTRONİK TİCARETTE KORUMA:
İş sağlığı ve güvenliği konusunda yeni bir düzenleme de reform paketinde yer alacak. Kişisel verilerin korunması kanununda değişiklikle, mahremiyetin korunması, kişisel verilerin işlenmesi, depolanması, değiştirilmesi konusunda tamamıyla vatandaşların hukukunu gözeten düzenleme yapılacak. Patent haklarının güvenceye alınması, fikri ve sınayi mülkiyet haklarını da teminat altına alacak düzenleme gerçekleştirilecek. Elektronik ticaretin düzenlenmesiyle tüketici haklarını teminat altına alan yasal değişiklik yapılacak. İstanbul Tahkim mahkemeleri kurulacak, uyuşmazlık ve karşılıklı olarak hukukların korunması yönünde tahkim süreci güçlendirilecek.

BONZAİ ÖNLEMİ:
Bonzai, tıpkı eroin gibi uyuşturucu kapsamına alınacak. Uyuşturucu imal ve satışı suçu, terör suçları kapsamına alınacak. Engelli, hasta, yaşlılar için ifadelerini evlerinde vermelerinin önü açılacak. Karakola ya da mahkemeye gelmelerine gerek kalmayacak.

'ÖZGÜRLÜKTEN DÖNÜŞ YOK'
Başbakan Davutoğlu grup toplantısında partilere, sivil toplum kuruluşlarına, kanaat önderlerine seslenerek "Şehirlerimizi yok etmek isteyenlere, vandalizme karşı sesinizi yükseltin" dedi. Stratejik proje olarak benimsedikleri çözüm süreci konusunda provokasyonlara boyun eğmeyeceklerini tekrarlayan Davutoğlu yeni düzenlemeler konusunda da "Molotofkokteyli aldığınız anda, toplantı ve gösteri hakkı biter, şiddet eylemi başlar" ifadesini kullandı. "Verdiğimiz hiç bir özgürlükten geriye dönüş yaşatmayız" diyen Davutoğlu "Ama yeni gelen teknolojik araç imkanlarımızı genişlettiği kadar, özgürlükleri kısıtlayıcı sonuçlar da doğurabiliyor" şeklinde konuştu. Başbakan, Avrupa ülkelerinden gelen eleştirilere ise "Önce kendi ülkelerine baksınlar, sonra Yasin Börü'nün ve diğer katledilen vatandaşlarımızın haklarını koruma konusundaki kararlılığımız dolayısıyla bize sadece saygı göstersinler" yanıtını verdi.

BAŞÖRTÜLÜ VEKİL SAYISI 6'YA ÇIKTI
TBMM'de başörtülü milletvekili sayısı 6'ya yükseldi. AK Parti Aydın Milletvekili Semiha Öyüş de Meclis çalışmalarına başörtülü olarak katılmaya başladı. Öyüş'e çok sayıda kadın milletvekili kutlamada bulundu. Öyüş ise hacca gittiğini ve dönüşünde başını yeniden açmadığını söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Artık molotof silah maske takmak suç
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN