Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kobani'yi Suriyeli Kürtler kurtaracak

Giriş Tarihi: 23.10.2014
Kobani'yi Suriyeli Kürtler kurtaracak

Ankara ile Erbil, Kobani'ye gidecek peşmergenin profili konusunda anlaştı. Peşmergeler Mesud Barzani'nin daha önce Kobani'den alarak eğittiği Suriyeli Kürtler'den oluşacak

Türkiye Kobani'ye Peşmerge geçişi için koridor açarken Ankara ile Erbil Kobani'ye gidecek peşmergenin profili konusunda uzlaşmaya vardı. Kobani'ye gidecek peşmerge unsurlarının büyük bölümü Barzani'nin daha önce Kobani'den alarak eğittiği Suriyeli Kürtlerden oluşacak. Ankara'nın peşmerge unsurlarına ilişkin çizdiği çerçeveye göre güvenli geçiş için irtibat noktaları oluşturularak, doğrudan görüşülecek yöneticiler belirlenecek. Gidecek peşmergenin açık kimliği paylaşılacak, yanlarında götürecekleri silahmühimmat kayda girecek, dönüşte silahlarıyla gelecekler.

IKBY PARLAMENTOSU ONAYLADI
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Parlamentosu, Bölgesel Kürt Yönetimi Lideri Mesud Barzani'nin talebiyle peşmergenin Kobani'ye geçişini görüşmek için dün toplandı. Meclis, peşmergenin Kobani'ye gönderilme kararını oy birliğiyle onayladı.

KOBANİ'YE 200 PEŞMERGE GİDECEK

Irak Türkmen Değişim Listesi Milletvekili Muhammed İlhanlı, Kobani'ye 200 peşmergenin gönderileceğini belirterek, "Peşmergeler ağır silahlarla gidecek ve ağır silah kullanacak. Daha çok manevi ve lojistik destek verecekler" dedi. Kobani'ye gönderilecek peşmergeler arasında bölgede IŞİD'e karşı büyük mücadele veren "Zerevani" birlikleri de yer alacak. Peşmerge Bakanlığı Sözcüsü Cabbar Yaver, KYB resmi sitesinde yaptığı açıklamada, peşmergenin Irak Savunma Bakanlığı'na bağlı olmadığını belirterek, Kobani'ye geçiş için Mesud Barzani'nin izninin yeterli olduğu mesajını verdi.

ÇERÇEVEYİ ANKARA ÇİZDİ
Peşmerge geçişi iki gün içinde başlayacak. Peşmergenin geçiş güzergâhı konusundaki ayrıntıların henüz görüşme aşamasında olduğu öğrenildi. Ankara, güvenli geçiş için irtibat noktaları oluşturulmasını isterken, geçiş koordinatları gizli tutulacak. Türkiye'nin direkt muhatap olacağı yöneticiler belirlenecek. Kobani'ye gidecek peşmergelere yönelik ayrıntılı bilgi alınacak. Yanlarında götürecekleri silah, mühimmat kaydı alınarak, bunların Kobani'ye girdikten sonra başka güçlerin eline geçmesi önlenecek. PKK'lıların geçmesine izin verilmeyecek.

ORDUSU, ERBİL'DE ASKERİ ÜS KURUYOR
ABD'nin Irak'ın Erbil kentinde askeri üs kuracağı iddia edildi. Bölgeden gelen haberlere göre, Saddam Hüseyin döneminden kalan Herir Askeri Havalimanı üsse çevrilerek, ABD ordusunun kullanımına açılacak. Kuzey Iraklı yetkililer, ilgili kararın kendilerine ulaşmasından sonra havalimanını boşaltmaya başladıklarını belirt

TÜRKİYE ÖNEMLİ ŞEYLER YAPIYOR
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Marie Harf, "Türkiye'nin IKBY Peşmergeleri'nin Kobani'ye gitmesine izin vermesi, koalisyonun oradaki güçleri destekleme çabalarına önemli bir katkı. Türkiye oldukça önemli şeyler yapıyor" dedi. "Türkiye'nin Kobani'ye yardım etmediği" yönündeki eleştiri üzerine Harf, Türkiye'nin stratejik müttefik ve koalisyonun değerli bir parçası olduğunu dile getirerek, "Eleştirilere kesinlikle katılmıyorum. Türkiye'nin IKBY Peşmergeleri'nin Kobani'ye gitmesine izin vermesi, koalisyonun oradaki güçleri destekleme çabalarına önemli bir katkı. Dün atacaklarını belirttikleri bu adım, çok önemli bir adım. Burada, bu tür açıklamaları gözardı etmeye ve sadece yapmadıkları şeylere odaklanmaya yönelik bir ikircik var sanırım ama Türkiye oldukça önemli şeyler yapıyor" ifadesini kullandı. Harf, Irak'a 600 milyon dolarlık silah satışı yaptıklarını duyurdu. Öte yandan Pentagon, Kobani'de Kürt gruplara havadan bırakılan silah ve tıbbi yardım konteynırından birinin IŞİD'in eline geçtiğini doğruladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kobani'yi Suriyeli Kürtler kurtaracak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN