'Paralel serbest bıraktı, eylemciler yaktı'

Giriş Tarihi: 23.10.2014
'Paralel serbest bıraktı, eylemciler yaktı'
Başbakan Ahmet Davutoğlu, paralel hakim ve savcıların Kobani gösterileri sırasında eylemcileri, "gidip eylemlere devam etmeleri, yakıp yıkmaları için serbest bıraktığını" söyledi. Partisinin İç Anadolu ve Ege milletvekilleriyle yaptığı toplantıda konuşan Davutoğlu, Kobani eylemlerinde 2 bin kişinin gözaltına alındığını, 500'ünün tutuklandığını söyleyerek şu bilgileri verdi:
PARALELİN OYUNU: Patnos, Doğubayazıt'ta olaylar oldu; yakıp, yıktılar. Doğubayazıt'taki hakim tutuklama kararı verirken, Patnos'taki serbest bıraktı. Türkiye genelinde bir çok yerde paralel yapı uzantısı olan hakim ve savcılar, adeta 'gidip eylemlere devam etmeleri, yakıp yıkmaları için bunları serbest bıraktılar'. Tutuklayacaksınız ki gözdağı olacak.
HASSAS DENGE POLİTİKASI: Türkiye Kobani'de hassas denge politikası yürüttü. Aslında bu konuda çok rahat değiliz. Çünkü Kobani konusunda işi kim bitirirse o kahraman olacak. PKK bitirirse PKK, PYD bitirirse PYD kahraman olacak. Biz kimseyi kahraman yapmak istemiyoruz. Biz ÖSO'nun desteklenmesini istedik ama ABD buna yanaşmadı, PYD'ye destek verdi. Biz bu işleri PYD ve PKK'ya teslim etmek istemiyoruz. Tampon bölge talebimiz devam ediyor. Ama ABD bir yere kadar varım, 'Esed'i indirmeye yokum' diyor.
PEŞMERGEYE KORİDOR: Peşmergeye koridor açma önerisini kabul etmeseydik, o topraklara Türkiye girmek zorunda kalacaktı. Bu konuda görüşmeler sürüyor. Peşmergenin geçişi bizim belirlediğimiz yerden olacak. Bir hat oluşturulacak. Kesinlikle silah yardımı yapmayacağız. Türkiye sadece geçişlere izin verecek.
SÜRECİ BALTALAMAK İSTEYEN LOBİ: Çözüm sürecini baltalamak isteyen bir lobi var. Biz buna rağmen kararlılığımızı sürdürüyoruz. Herkes şundan emin olsun ki, millete ters gelecek yanlış algılayabilecek bir adım atmayacağız. Bu konuda sizin de rahatsız olacağınız bir durum yok. Göğsünüzü gere gere her yerde çözüm sürecinin devam ettiğini söyleyebilirsiniz.
SÜREÇ 'EMEĞE SAYGI' SÜRECİDİR

Başbakan Davutoğlu dün ayrıca Hakİş Konfederasyonu'nun 39'uncu kuruluş yıldönümü etkinliğine katıldı. Burada yaptığı konuşmada Çözüm Süreci'nin emeğe saygı süreci olduğunu vurgulayan Başbakan, "Onlarca neslin alınteri ile, tertemiz kanları ile oluşturdukları emeğe saygı için bir araya geldik. Kim ne yaparsa yapsın. Kim hangi düşmanlık tohumunu atarsa atsın bu tuzakları bozmaya yetecektir" ifadesini kullandı. ANKARA

'KRAVATLAR KALSIN'
Toplantının başında Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, 'na "ceketimi çıkartabilir miyim" diye sordu. "Evet" karşılığını veren Davutoğlu kendisi de ceketini çıkardı. Milletvekillerine dönüp, "Siz de isterseniz ceketinizi çıkartabilirsiniz, isterseniz kravatlarınızı da çıkartabilirsiniz. Ama orada durun" deyince gülme sesleri yükseldi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Paralel serbest bıraktı, eylemciler yaktı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN