Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Kardeş' garantisi

Giriş Tarihi: 24.10.2014
'Kardeş' garantisi
Bölgesel Kürt Yönetimi Lideri Mesud Barzani, Kobani'ye destek için peşmerge geçişine izin veren Türkiye'ye "kardeş" jesti yapıyor. Barzani, Türkiye'nin, özellikle silahların PKK'nın eline geçmesi başta olmak üzere, hassasiyetleri sonuna kadar dikkat edeceğini göstermek için Kobani'ye gidecek peşmerge birliğinin komutasını kardeşi Sihad Barzani'ye verdi. Böylece, Kobani'ye giden peşmergenin Ankara'yı rahatsız edecek bir harekette bulunması önlenmiş olacak. İlk etapta Kobani'ye geçecek 200 kişilik peşmerge listesi Ankara'ya gönderilecek. Geçiş planını Türkiye belirleyecek. İsimlere yönelik istihbarat çalışmalarının ardından birkaç gün içinde geçiş başlayacak. Peşmergelerin getirecekleri silahların envanteri de Ankara'ya iletilecek. Ankara'nın, geçiş sırasında PKK'ya benzer kıyafet, mekap giyilmemesi konusunda hassasiyet gösterilmesini istediği öğrenildi.

İKİ BİRLİK GELİYOR
Bölgede çatışmalar tüm yoğunluğu sürerken, Kobani'ye özel eğitimli Peşmerge Birinci Destek Birliği ve Rojava Peşmerge Birliği gönderiliyor. 2012'de Barzani'nin talimatı ile Suriye'den getirilen Rojava Birliği ağır silahlar konusunda uzman. Birinci Destek Birliği araç-gereçlerle birlikte yedek mühimmatları götürecek. Kürt grupların Kobani'de yönetimi ele geçirmesinin ardından peşmerge de yanında götürdüğü silahlarla birlikte Türkiye'den dönüş yapacak.

54 YIL SONRA İLK KEZ ÇIKIYOR

Peşmerge ilk kez 54 yıl sonra Kuzey Irak sınırları dışına çıkmış olacak. Suriye Kürt Ulusal Konseyi ile PYD'ye yakın Demokratik Toplum Hareketi arasında imzalanan Duhok Anlaşması ile bölgenin siyasi kaderi de yeniden şekilleniyor. Esed'le mücadele eden Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler ve Ulusal Koalisyonla ilişkiler de yeniden kurulacak. Barzani'nin talimatı ile partisi KDP'ye bağlı peşmergelerin yanı sıra İslami Birlik Partisi peşmergeleri de birlik içine dâhil edildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Kardeş' garantisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN