İmralı'ya gidecek gazeteciler listesi

İmralı'ya gidecek gazeteci heyetinin taslak listesi hazırlandı

Giriş Tarihi: 25.10.2014 16:40 Güncelleme Tarihi: 25.10.2014 16:52
İmralı'ya gidecek gazeteciler listesi
MİT, Adalet Bakanlığı ve HDP'nin ortak çalışmasıyla İmralı Adası'na gidecek gazetecilerin isminin bulunduğu taslak liste hazırlandı. Liste Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın nihai kararıyla şekillenecek.

İmralı adasına, Abdullah Öcalan'a yardımcı olmak için gidecek sekreterya konusu gündemdeyken, adaya gidecek gazeteciler listesi de neredeyse tamam. Sekreterya heyetinde Hatip Dicle'nin ve Kürt kadın hareketinden bir kadının olacağı neredeyse kesin gibi.

BİR YIL ÖNCE DÜŞÜNÜLMÜŞTÜ


Bundan bir yıl önce Öcalan'ın gazeteci ve âkil insan grubuyla, avukatlarla görüşmesinin, 'çözüm sürecine faydalı olması' kaydıyla mümkün olabileceği konuşulmuştu. O tarihte Başbakan olan Erdoğan bu konuda, "Şu anda doğrusu gündemimizde böyle bir şey yok ama ilerde olur mu olmaz mı, dedim ya şartlar belirler, gün ola harman ola... Zaman bunları gösterir" ifadesini kullanmıştı.

O gün geldi. Çözüm sürecine faydası olacağı düşünülen gazeteciler heyetinde olması muhtemel isimler, MİT, Adalet Bakanlığı ve HDP'nin ortak çalışması sonucu hazırlandı.

İŞTE O İSİMLER


10 gün içerisinde adaya gidecek gazeteci heyetinin taslak listesinde şu isimler yer alıyor:

Etyen Mahçupyan
Ali Bayramoğlu
Oral Çalışlar
Fadime Özkan
Hüseyin Yayman
Yıldıray Oğur
Mithat Sancar

SEÇİM SÜRECİ ÖNCESİ TAMAMLANMASI İSTENİYOR


Gazeteci heyetinin adaya 10 gün içerisinde gitmesi bekleniyor. Seçim süreci öncesinde adadaki düzenlemelere son şeklinin verilmesini isteyen AK Parti, seçim zamanında spekülasyonlara yer verilmemesi için bu adımın hızlandırılmasını istiyor.

SON ŞEKLİ ERDOĞAN VERECEK


Listenin çok kısa zamanda Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun önünde olacağı fakat son şekli Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın vereceği öğrenildi.

Kaynak: İnternet Haber
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İmralı'ya gidecek gazeteciler listesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN