Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çavuşoğlu: Peşmerge geçişi her an olabilir

Giriş Tarihi: 28.10.2014 13:21 Güncelleme Tarihi: 28.10.2014 15:30
Çavuşoğlu: Peşmerge geçişi her an olabilir
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, A Haber Ankara Temsilcisi Murat Akgün canlı yayın konuğu oldu, peşmergelerin Kobani'ye gidiş zamanıyla ilgi merak edilenleri açıkladı.

HER AN GEÇİŞ OLABİLİR
Bu konuda peşmergenin ya da Kürdistan Bölgesel Yönetiminin Meclisi'nin onayı da var kararda var, Türkiye'de buna tamam demiştir ama bundan sonrası askerlerin güvenlik güçlerinin gerçekleştireceği bir süreçtir. Dolayısıyla bunun zamanlaması ve nasıl olacağı, bu konuda atılacak adımlar değerlendirilmiştir. Bundan sonraki süreci, ilgili birimler yürütecektir. Bu, her an olabilir.

150 KİŞİ GEÇECEK
150 kişi geçecek. Tabii donatılmış olarak geçecek, çünkü buraya gelme amaçları da belli. Karadan ve havadan geçişleri konusunda yine askeri birimler, güvenlik birimleri nasıl olacağı konusunda kendi aralarında görüşüyorlar, uygulamaya koyacaklar.

TÜM DÜNYANIN GÖZÜ ÖNÜNDE OLACAK
Tüm dünyanın ve Türkiye'nin gözü önünde olacak bir şey , gizli saklı yapılacak şeyler değil. Türkiye zaten bu konularda tamamen şeffaftır. Bu olayı sadece Kobani ekseninde görmek, değerlendirmek doğru değildir, gerçekçi de değildir. Bölgemizdeki sorunu da çözmez.

11 MİLYON DOLAR CİVARINDA YARDIM YAPILDI

650'den fazla tırla, kamyonla oraya 11 milyon dolar civarında insani yardım yapılmıştır. Sadece Kobani'ye.Kuzey Suriye'ye, sınıra sıfır bölgelere yaptığımız yardım ise 310 milyon doları geçmiş şu anda. İçerde Suriye'li göçmenlere, Irak'tan gelen Yezidi dahil hepsine harcadığımız 4 buçuk milyar dolardan bahsetmiyorum. Sadece Kobani bölgesine yaptığımız insani ve tıbbi yardım şu anda yaklaşık 11 milyon dolar olmuştur ve 650'den fazla tır ve kamyonla bu yardımlar iletilmiştir. Dolayısıyla Kobani'ye Türkiye sessiz kalıyor diye bir algı yaratmaya çalışmak doğru değildir.

Hiç kimse Kobani'ye ve PYD'ye askeri yardım yapacak diye söz vermedi. Onlar bizden diğer bölgelerdeki PYD'lilerin de Türkiye'den geçmesini istediler, biz kesinlikle buna hayır dedik. Ama insani yardımı yapıyoruz ve peşmergelerin gelmesi konusunda sorunu da PYD yaratmıştır.

PYD, bugün PKK ile birlikte hareket ediyor. Zaten PYD'yi de diğer Kürt unsurlardan Irak'taki ve bölgedeki Kürt unsurlardan ayıran da o . Onlar ideolojik yaklaşıyor olaya.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çavuşoğlu: Peşmerge geçişi her an olabilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN