Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paralel operasyonda yeni dalga

Mersin'de vali, vali yardımcıları, belediye başkanları, emniyetin üst yöneticileri, siyasi parti il başkanları, sivil toplum kuruluşu yöneticileri ile çok sayıda işadamını yasadışı olarak dinledikleri belirlenen emniyet içindeki paralel yapı mensuplarına sabah erken saatlerde eş zamanlı operasyon düzenlendi.

Giriş Tarihi: 28.10.2014 08:17 Güncelleme Tarihi: 28.10.2014 16:48
Paralel operasyonda yeni dalga
Sabah saat 06:00 sularında gerçekleştirilen operasyonda isimleri ve adresleri daha önceden belirlenen 27 polisin evine gidildi. Gidilen adreslerde 23 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında Şevki Pakdemir, Ali Tozcu, Ziya Albayrak, Antalya Emniyet Müdürlüğü'nde görevli Hakan Işıldak gibi emniyet amirlerinin yanı sıra çok sayıda polis memuru bulunuyor.

Cumhuriyet Savcısı Mustafa Yakar'ın talimatı ile yasa dışı dinlemelerle ilgili başlatılan ve yürütülen operasyonda Mersin Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğü eski müdürü Ali İhsan Kaya, Emniyet Müdür Yardımcısı Ali Çengelci, İstihbarat Şube'de görevli komiserler İlyas Avcı, Yavuz Efe ve 2 polis memuru ise adreslerinde bulunamadı.

Gözaltına alınan polisler, Toros Devlet Hastanesi'nde alınan sağlık raporlarının ardından sorgulanmak üzere Mersin Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Mersin merkezli 9 ili kapsayan operasyonda gözaltı sayısının artabileceği ifade edildi.MÜDÜR ÇENGELCİ KAYIPLARDA

Mersin Emniyeti'nde sürdürülen paralel yapı operasyonu ile ilgili gözaltı kararı çıkarılan zanlıların sorgusu sürüyor. Adreslerinde bulunamadıkları için aranan zanlılardan 3.sınıf Emniyet Müdürü Ali İhsan Kaya, Komiser İhsan Avcı ve Komiser Yavuz Efe öğleden sonra Emniyet'e gelerek teslim oldular.

Bu üç ismi Eski İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürü Yurt Atayün'ün ağabeyi Emniyet Müdürlüğü Polis Başmüfettişi olan ancak hakkındaki soruşturmalar nedeni ile açığa alınan Anadolu Atayün karşıladı.

Emniyet Müdürlüğü önünde bekleyen gözaltına alınanların yakınları tarafından alkışlanarak karşılanan 3 isim, burada gazetecilere açıklama yaptılar. Haklarında açılan soruşturmanın gerçeklerle alakası olmadığını savunan polisler daha sonra avukatları ile birlikte Emniyet binasına girerek teslim oldular.

Öte yandan hakkında gözaltı kararı bulunan 2.sınıf Emniyet Müdürü Ali Çengelci ise devlete verdiği Ankara'da ki ikametgahında bulunamadı. Ankara Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin, Çengelci'nin resmi kayıtlara geçen ikametgahına gittikleri ancak evde kimseyi bulamadıkları öğrenildi.

Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Organize Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından yürütülen soruşturmada 27 zanlının, haklarında isnat edilen "Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, yönetme, kurulan örgüte üye olma, kişiler arasında aleni olmayan konuşmaları kayıt etme, özel hayatın gizliliğini ihlal etme, suç uydurma, hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetme ve kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği" suçlamaları ile Mersin Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde sorguları devam ediyor.

İŞTE GÖZALTI LİSTESİHAKLARINDA YAKALAMA KARARI BULUNAN ESKİ İSTİHBARAT ŞUBE MÜDÜRÜ İLE 2 KOMİSER EMNİYETE TESLİM OLDU

Mersin'de aralarında vali, emniyet mensupları, siyasetçi ve iş adamlarının da bulunduğu 123 kişinin yasa dışı yollarla dinlenmesi iddialarıyla ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı'nın sürdürdüğü soruşturma kapsamında haklarında yakalama kararı bulunan eski istihbarat şube müdürü ile 2 komiser emniyete gelerek teslim oldu.

Mersin Emniyet Müdürlüğü eski İstihbarat Şube Müdürü Ali İhsan Kaya ile komiserler İlyas Avcı ve Yavuz Efe avukatlarıyla emniyet müdürlüğü binası karşısında toplanan gözaltına alınanların yakınlarıyla basın açıklaması yaptı.

3 emniyet mensubu açıklamanın ardından avukatlarıyla birlikte emniyet müdürlüğüne giderek teslim oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel operasyonda yeni dalga
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN