Peşmerge Kobani için yola çıktı

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY), Suriye'nin Kobani (Ayn el Arap) ilçesine göndereceği Peşmerge güçleri konvoyunun Erbil'den hareket ettiği bildirildi.

Giriş Tarihi: 28.10.2014 15:13 Güncelleme Tarihi: 28.10.2014 16:57
Peşmerge Kobani için yola çıktı

Peşmerge Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, Peşmerge birlikleri iki grup halinde Türkiye'ye geçecek. Bu çerçevede Peşmerge güçlerinin "ağır silahlarını taşıyan" konvoy Erbil'den Duhok'a hareket etti.

HAVADAN VE KARADAN KOBANİ'YE GİDECEKLER

Konvoydaki her araçta 2 Peşmerge yer alırken, silahlar kapalı kasalarda taşınıyor. Öte yandan diğer Peşmerge grubunun gece saatlerinde özel uçakla Erbil Uluslararası Havalimanı'ndan Türkiye'ye geçmesi bekleniyor.

PEŞMERGE YOLA ÇIKTI İŞTE İLK GÖRÜNTÜLER


"ÖZEL EĞİTİLMİŞ ASKERLERDEN SEÇİLDİ"

Peşmerge Bakanı Mustafa Seyid Kadir, "Suriye'nin Kobani (Ayn el Arap) ilçesine doğru yola çıkan peşmergeler özel eğitilmiş askerlerden seçildi" dedi.

Kadir, yaptığı açıklamada, peşmerge güçlerinin, Türkiye ve Kobani'deki Demokratik Birlik Partisi (PYD) yetkilileri ile ABD'nin bilgisi dahilinde uyum içinde hareket edeceğini ifade etti. Kadir, yola çıkan güçlerin içinde acil yardım sağlık ekiplerinin de bulunduğunu kaydetti.

Bu arada peşmerge kaynaklarından alınan bilgilere göre, silahların taşındığı konvoyda doçkalar, katyuşa füzeleri, havan topları, anti tanklar, patlayıcı maddeler ve çok sayıda mühimmat yer alıyor.

ŞANLIURFA GAP HAVAALANI'NDA HAREKETLİLİK

Halep'e bağlı Kobani'ye (Ayn el Arap) gidecek Peşmerge konvoyunun Erbil'den hareket ettiğinin bildirilmesi üzerine Şanlıurfa GAP Havaalanı'nda hareketlilik yaşandı.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY), terör örgütü IŞİD ile bazı Kürt gruplar arasında çatışmaların yaşandığı Kobani'ye göndereceği Peşmerge güçlerinin Erbil'den yola çıktığını öğrenen çok sayıda gazeteci, havaalanına geldi.

Güvenlik güçleri tarafından içeri alınmayan basın mensupları, havaalanının kapısının önünde beklemeye başladı.

Bu arada alana iki minibüsün giriş yaptığı görüldü.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Peşmerge Kobani için yola çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN