Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İlklerin bayramı

Beştepe'deki yeni Cumhurbaşkanlığı Yerleşkesi ilk kez 29 Ekim kutlamaları için kullanılacak. Akşamki resepsiyon için 2 bin 500 davetiye gönderildi. Erdoğan, her il ve dış temsilciliklere de kutlama mesajı gönderdi

Giriş Tarihi: 29.10.2014
İlklerin bayramı
'ın ev sahipliğindeki bugünkü kutlamalarında "ilk"ler yaşanacak. Kutlamalar çerçevesinde Anıtkabir'deki törenin ardından her yıl olduğu gibi Cumhurbaşkanı'na tebrikler sunulacak. Tebrikleri kabul töreni, bu yıl Beştepe'deki yeni Cumhurbaşkanlığı'nda yapılacak. Böylece yeni Cumhurbaşkanlığı ilk kez kullanılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ın ev sahipliğinde ilk kez yapılacak Cumhuriyet Bayramı resepsiyonu da, Beştepe'deki yeni Cumhurbaşkanlığı'nda olacak. Resepsiyon için yaklaşık 2 bin 500 kişiye eşli davetiye gönderildi. Davetliler arasında, valiliklerle irtibat kurularak belirlenen, resmi sıfat taşımayan, bir kurum veya kuruluşu temsil etmeyen çeşitli meslek gruplarından vatandaşlar da ilk kez yer alacak. Şehit yakınları ve gaziler, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin her rütbesinden temsilciler ile 30 Ağustos'ta olduğu gibi muhtarlar da resepsiyonda bulunacak. Resepsiyonda devlet erkanı, iş dünyası ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, sanatçı, yazar ve sporcuların yanı sıra bu yıl ilk kez, seçimlere girmeye hak kazanan tüm siyasi partilerin liderlerine davetiye yollandı. Davetiye gönderilen konuk sayısı göz önüne alındığında, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşinin konukları karşılama süresinin de üç saate yaklaşması bekleniyor. Görevi devraldıktan sonra Erdoğan'ın verdiği ilk resepsiyon olan 30 Ağustos'ta işlenen "Tarihteki Türk Askerleri" temasının yerini bu resepsiyonda Ankara Seymenleri alacak. Kapıda karşılama sırasında ve salonda seymenlerin yer alacağı resepsiyonda, ikramlarda da Türkiye'nin tüm yörelerinden ve tüm renklerinden örnekler olacak. Resepsiyonda, sahne alacak Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Topluluğu da Türk müziğinden eserler sunacak. PTT tarafından bastırılan ve üzerinde Beştepe'deki yeni Cumhurbaşkanlığı'nın resminin olacağı hatıra pulları da, resepsiyona gelenlere hediye edilecek. Kutlamalar çerçevesindeki bir başka yenilik de, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından tüm illere kutlama mesajı gönderilmesi olacak. 81 ilde valilikler tarafından düzenlenecek törenlerde Erdoğan'ın gönderdiği mesajlar okunacak. Türkiye'nin yabancı ülkelerdeki temsilciliklerinde verilecek Cumhuriyet Bayramı resepsiyonlarında da Erdoğan'ın kutlama mesajı davetlilerle paylaşılacak.

Yeni Cumhurbaşkanlığı kutlamalara hazır


Beştepe'deki yeni Cumhurbaşkanlığı binasında dün törenler için son hazırlıklar yapıldı. Yer ve duvar kaplamalarında yeşil ve bordo granit kullanılan, yüksek tavanı dikkat çeken fuaye alanı, ana binanın arka kısmında yer alıyor. Büyük bir süs havuzunun olduğu bahçeye üç büyük kapıyla açılan ve 20 ağaçla süslenen alanda, küçük kubbe şeklinde 35 aydınlatma bulunuyor. Kapıların üzerinde, Selçuklu süsleme sanatında bulunan yıldız figürü fuaye alanında dikkati çeken ayrıntılar yer alıyor.

Kılıçdaroğlu resepsiyon yerine fener alayında


CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, yayımladığı Cumhuriyet Bayramı mesajında "Cumhuriyete sahip çıkmanın demokrasiye, eşitliğe, kardeşliğe, akıla, bilime sahip çıkmak anlamına geldiğini herkese göstereceğiz" dedi. Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bugün Ankara Beştepe'de vereceği 29 Ekim Cumhuriyet resepsiyonuna ise gitmeyecek. Sabah Anıtkabir'deki törene katılacak olan Kılıçdaroğlu, ardından Atatürk Kültür Merkezi'ndeki törende yer alacak, akşam ise İstanbul'da fener alayı ve halk yürüyüşüne katılacak.

'Cumhuriyet artık 77 milyonun cumhuriyeti'

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda cumhuriyetin artık 77 milyonun cumhuriyeti olduğuna dikkat çekerek, "77 milyonun kardeşliğini yüceltmeyi azimle sürdüreceğiz" dedi. Süleyman Şah Saygı Karakolu'nda nöbet tutan askerler için de bir kutlama mesajı yayımlayan Erdoğan, şunları kaydetti: "Vatan toprağımıza, ayyıldızlı bayrağımıza, Mehmetçiğimize ve Süleyman Şah'ın aziz hatırasına yönelik her türlü saldırı karşısında, Türkiye Cumhuriyeti, tüm gücüyle yanınızda olmaya devam edecektir." Başbakan Ahmet Davutoğlu da yayımladığı Cumhuriyet Bayramı mesajında, "Millet olarak bütün kazanımlarımızı sonuna kadar koruyacağız. Bölgesel barış ve adalet için bütün imkanlarımızı seferber edeceğimizden herkesin emin olmasını isteriz" ifadesini kullandı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ise mesajında Cumhuriyet'i, "ulusal birlik ve beraberliğin en büyük güvencesi" olarak tanımladı.

Bayram eğlenceleri iptal edildi

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Beşir Atalay, Karaman Ermenek'teki maden kazası nedeniyle bugün Cumhuriyet Bayramı eğlencelerinin iptal edildiğini, ancak ülke genelinde kutlamaların gerçekleşeceğini açıkladı. AK Parti MYK toplantısının ardından açıklama yapan Beşir Atalay şöyle konuştu: "Cumhuriyet Bayramı'na böyle bir üzüntüyle giriyoruz. İnşallah vatandaşlarımız kurtarılır ve üzüntümüz büyümez. Yerel Yönetimler Başkanlığımız bütün belediyelerimize genelge yayımladı. Tabii Cumhuriyet Bayramı sebebiyle bazı yerlerde kutlamalar, eğlenceler vardı, o eğlencelerin tamamı şu anda iptal edildi ama ülke genelinde Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına tabii hepimiz katılacağız, bütün belediyelerimiz de katılacak."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlklerin bayramı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN