Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kurtarma çalışmalarında son durum

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Ermenek'te işçilerin mahsur kaldığı madende arama-kurtarma çalışmalarının, 420 kişilik ekip ve 90 araç ile kesintisiz sürdürüldüğünü bildirdi.

Giriş Tarihi: 29.10.2014 16:27 Güncelleme Tarihi: 29.10.2014 17:19
Kurtarma çalışmalarında son durum
AFAD tarafından saat 14.00 itibarıyla Ermenek'teki maden ocağında sürdürülen faaliyetlere ilişkin bilgi verildi.

Madendeki su tahliye çalışmalarına büyük hız katacak ahtapot aracı olay mahalline ulaştığının belirtildiği açıklamada, ahtapotla çalışmaların daha hızlı devam ettiği bildirildi. Karaman'ın Ermenek ilçesinde, Başbakanlık AFAD koordinasyonunda 420 kişilik ekibin üstün gayreti ve 90 araç ile yürütülen arama kurtarma çalışmalarının kesintisiz sürdüğünün bildirildiği açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

"Madende mahsur kalan işçileri kurtarma çalışmalarında, suyun tahliyesini hızlandıracak yeni jeneratör ve motopomplar olay mahalline sevk edildi. Bunlardan biri olan ve 'ahtapot' olarak adlandırılan, olay mahalline ulaştı. Ahtapotla çalışmalar daha hızlı devam ediyor. Ahtapot, dakikada 8 bin 500 litre su tahliye edebiliyor. 60 metre derinlikten su çekebilme yeteneğine sahip olan araçlar, 50 metre yükseğe su tahliyesi yapabiliyor. Alana sevk edilen jeneratörler sayesinde 250 kW'lık mevcut kurulu güç 6 kat arttırılarak çalışmalar daha hızlı bir şekilde yürütülmeye başlandı."

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, AFAD Başkanı Fuat Oktay ve Karaman Valisi Murat Koca'nın sabah saatlerinde alanı adım adım inceleyerek çalışmaları kontrol ettiğinin aktarıldığı açıklamada, saha denetiminden sonra Bakanlara ve valiye, AFAD Mobil Koordinasyon Merkezi'nde çalışmalar hakkında brifing verildiği anlatıldı.

AFAD Başkanı Oktay, çalışmaları alanda yürütmeyi ve ilgili kuruluşları yerinde koordine etmeyi aralıksız sürdürüyor.

Arama-kurtarma faaliyetlerine 4 dalgıç katıldı

Dün, olayın meydana geldiği ilk andan saat 19.00'a kadar 2'si yaralı olmak üzere, 16 işçi sağ kurtulduğunun anımsatıldığı açıklamada, "Diğer işçilerin kurtarılabilmesi için madendeki suyun motopomplar ile tahliye edilmesi işlemi devam ediyor. AFAD Mobil Koordinasyon Merkezi de alanda görev alan birimlerin ve müdahale operasyonunun daha etkin yönetilebilmesi için olay mahallinde kesintisiz hizmet veriyor" ifadesine yer verildi.

AFAD arama-kurtarma ekiplerinin olay mahallinde çalışmalarını gece boyunca aralıksız sürdürdüğünün ve AFAD arama kurtarma birliklerinden 4 deneyimli dalgıcın da çalışmalara katıldığının belirtildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Arama kurtarma çalışmaları toplamda 420 kişilik ekip ile 2 uçak, 3 helikopter, 25'i ambulans ve 18'i AFAD arama-kurtarma aracı olmak üzere 90 araçla AFAD koordinasyonunda aralıksız sürüyor. Alana çok sayıda motopomp, 3 seyyar aydınlatma cihazı, 10 büyük çadır, seyyar mutfak, mobil yatakhaneler, 700 battaniye, kumanya ve içecek sevk edildi; 7 mobil baz istasyonu kuruldu, kumanya ve içecek sağlandı. Gelişmeler AFAD tarafından 7/24 takip edilmektedir."SU YANDAKİ MADENDEN Mİ GELDİ?

ERDOĞAN'DAN MADEN FACİASIYLA İLGİLİ FLAŞ TALİMAT

OCAKLA İLGİLİ 'İNSANLIK DIŞI' İDDİA

CANLI YAYINDA BÜYÜK GAF: BAŞIMIZ SAĞOLSUN

MADENDE MAHSUR KALAN İŞÇİLERİN İSİMLERİ

KURTARMA EKİBİNDEN KÖTÜ HABER

CUMHURİYET RESEPSİYONU İPTAL EDİLDİ

MADENDEKİ İŞÇİ BABA OLDU

DALGIÇLAR İNDİ AMA...
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kurtarma çalışmalarında son durum
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN