Büyük ödülü aldı

Giriş Tarihi: 30.10.2014
Büyük ödülü aldı

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri'nde liste belli oldu. Listede ilk kez bir ansiklopedi de yer aldı. Yazımı 30 yıl süren 35 ciltlik 'İslam Ansiklopedisi' büyük ödülün sahibi oldu

Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, sinema alanında Hülya Koçyiğit, müzik alanında Niyazi Sayın, edebiyat alanında Alev Alatlı, tarih alanında Engin Akarlı ödüle layık görüldü. Yapılan açıklamada, "Ödüllerin, kurulun önerisi ile; Türk sinemasına yaptığı büyük katkılar nedeniyle Sinema alanında Hülya Koçyiğit'e, uzun sanat hayatı boyunca Klasik Türk Müziği ve Tasavvuf Müziğine yaptığı büyük katkılar nedeniyle müzik alanında Niyazi Sayın'a, Türk edebiyatına ve gelişmesine yaptığı önemli katkılar nedeniyle Edebiyat alanında Alev Alatlı'ya, Abdülhamit Dönemi ve Cumhuriyetin ilk yıllarına dair değerli çalışmaları için tarih alanında Prof. Dr. Engin Akarlı'ya ve İslam dünyasında hazırlanan ilk ve en kapsamlı İslam ilimleri ansiklopedisi olması ve Türkiye'de ilim dünyasına sunduğu başarılı çalışmalar nedeniyle Kurum kategorisinde Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi'ne verilmesini uygun görülmüştür" denildi. Ödül töreni daha sonra duyurulacak bir tarihte Cumhurbaşkanlığı Beştepe yerleşkesinde yapılacak.

EN ANLAMLI ÖDÜL ONA

Kurum kategorisinde ise İslam dünyasında hazırlanan ilk ve en kapsamlı İslam ilimleri ansiklopedisi olması ve Türkiye'de ilim dünyasına sunduğu başarılı çalışmalar nedeniyle Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi ödüle layık görüldü. Alanında uzman bir kurul tarafından 1983'te yazılmaya başlanan eserin son cildi geçen yıl yayımlanmıştı. 2 bin yazarın katkıda bulunduğu ansiklopedi temel kaynak eserler arasındaki yerini aldı. Ödül töreni daha sonra duyurulacak bir tarihte Cumhurbaşkanlığı Beştepe yerleşkesinde yapılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyük ödülü aldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN