Köle düzeni gibi

Karaman'daki ocakta çalışan madenciler: Torba yasayla maaşımız artınca şirket servisi kesti. Kantinde öğle yemeğini yasakladı. Arkadaşlarımız da faciaya ocakta yemek yerken yakalandı

Giriş Tarihi: 30.10.2014
Köle düzeni gibi
Karaman'daki faciada 18 işçinin kurtarılması için çalışmalar devam ederken, madencilerin ve madenci yakınlarının anlattıkları sistemin nasıl köle düzenine döndüğünü ortaya koydu.

MAAŞLARINI ALAMADILAR

Hükümetin torba yasa ile maden işçilerinin çalışma şartlarını ve maaşlarını düzenlemesinin ardından maden ocağını işleten şirket yetkililerinin, işçileri ücretsiz izine ayırdığı ve biraz daha fazla para kazanmak için işçilerin servis ve yemek ücretlerini kestiği ortaya çıktı. Şirket, daha fazla üretim olması için daha önce 1 saat olan yemek molasını yarım saate düşürdü, bununla da yetinmeyip işçilerin kantinde yemek yemelerini yasakladı. Maden işçileri yanlarında getirdikleri yemekleri ocakta toz içinde yemeye mecbur bırakıldı. Facia da işçiler 12.15 sıralarında işçiler ocak içinde yemek yerken yaşandı. İsmini vermek istemeyen bir işçi, torba yasadan sonra sistemin köle düzenine döndüğünü belirterek, "Daha önce bin 50 lira maaş alıyorduk, bunun yanında yemeklerimizi şirket karşılıyor ve ücretsiz servis imkanı sağlıyordu. Hükümetin maden işçilerine yönelik yaptığı düzenlemenin ardından şirket adeta bize kan kusturdu. Önce hakkımızı istediğimiz için bizleri ücretsiz izne ayırdılar. Maaşımız bin 900 lira civarına yükselince şirket servis imkanımızı ve yemeği kesti" dedi. Şirketin yasadan önce 4 kişilik işçi ekibinden 20 ton civarında linyit kömürü çıkarmasını istediğini ancak yasadan sonra aynı ekipten 30 ton üretim yapmasını istediğini anlatan maden işçisi şöyle devam etti: "Bunun için 3 vardiya halinde 8'er saat boyunca köle gibi çalıyorduk. Yemeklerimizi evimizden getirmeye başladık. Servisi de kendimiz tutarak 175 liraya taşıma şirketi ile anlaşma yaptık. Ocakta tuvalet bile yok. Molamız 1 saat olsa ve yemeğimizi kantinde yeseydik o facianın yaşandığı saatte orada kimse olmayacaktı." Ayrıca şirketin her işçinin bir aylık maaşını içeride bıraktığını anlatan maden emekçisi "Burada yeniden işe başlayan ve içeride mahsur kalanlar daha maaşlarını bile almadılar" dedi. Madende mahsur kalan işçilerin isimleri ise şöyle; Osman Çoksöyler, Hüsnü Çolak, Ali Haznedar, Kerim Haznedar, Mehmet Tokat, Hüseyin Çolak, İsa Gözbaşı, Bahri Üzer, Kamil Yaman, Ömer Cansu, Tezcan Gökçe, Uğur İlhan, Hüseyin Gültekin, İsmail Gürses, Mehmet Baha, Mehmet Özcan, Hasan Tuncer ve Recep Çiloğlu.AHTAPOT KAZA YAPTI
İstanbul'dan Karaman'ın Ermenek ilçesindeki maden ocağında su baskını nedeniyle mahsur kalan işçilerin kurtarılması çalışmalarına destek vermek üzere bölgeye giden kurtarma ekipleri, ilçe yakınlarında kaza geçirdi. İlçeye 10 kilometre kala virajı alamayarak devrilen, "Ahtapot" olarak tabir edilen su tahliye aracında yaralanan 2 görevli hastaneye kaldırıldı. Başkanlık'tan yapılan yazılı açıklamada da AFAD koordinasyonunda 420 kişilik bir ekip ve 90 araç ile arama kurtarma çalışmalarının aralıksız yürütüldüğü belirtildi.

'KANTİNDE YESEK, MAHSUR KALMAZLARDI'
Madendeki faciadan son anda kurtulan işçiler yaşadıkları dehşeti anlattı. Facia sırasında yemek yediklerini belirten ve son anda kaçarak kurtulan Şahin Uyar, "Ben 10 yıldır maden işçiliği yapıyorum. Şirket bizi daha fazla üretim için zorluyordu. Facia sırasında yemek yiyorduk. O sırada bir ses duyuldu ve her yeri su basmaya başladı. Ben koşarak oradan dışarı çıkmayı başardım ancak arkadaşlarımın çoğu orada kaldı. Yemeğimizi daha önce olduğu gibi kantinde yeseydik arkadaşlarım orada olmayacaktı" dedi. Bölgede bulunan başka bir maden ocağında çalışan Hamdi ve Hüseyin Baha ise faciada içeride kalan diğer kardeşleri Mehmet Baha için çalışmalara katılıyor. Hüseyin Baha, "Mehmet 6 yıllık madenciydi. Durum hiç iç açıcı görünmüyor. Benim tahminim bu su en az 10 günde tahliye edilir" dedi.

DÜZENE İSYAN ETTİ İHTARNAME ÇEKTİ
Karaman'da 18 işçinin mahsur kaldığı madende çalışırken, şirketin uyguladığı köle düzenine karşı çıkıp, yaklaşık bir ay önce ihtarname gönderen maden işçisi İsmail Sevil, o tarihten sonra işe gitmeyince hayatı kurtuldu. Has Şekerler Madencilik adıyla faaliyet gösteren şirketin, torba yasadan sonra işçilerin servis ve yemek parasını iptal ettiğini söyleyen Sevil, "Bu şartlar altında çalışamayacağımı söyleyip, şirkete noter aracılığıyla 3 Ekim'de ihtarname gönderdim. O tarihten bu yana madene gitmedim. İhtarnameye karşılık şirketten hiçbir yanıt gelmedi. Zaten maden çok güvensizdi" dedi. Sevil, 2011'de madende su baskını yaşandığını da söyledi. Mahsur kalan işçi arkadaşlarına çok üzülen Sevil, "Benim hayatım bu sayede kurtuldu. Ama mahsur kalanların hepsi arkadaşımdı. Bir umut bekliyoruz" dedi.

2 TONLUK POMPA KURULUYOR
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, maden kazası yaşanan işletmede yürütülen çalışmalara ilişkin bilgi verdi: "Suda görüş mesafesi 1 metre bile değil. Dalgıçlar girmelerinin anlam ifade etmeyeceğini, 3-4 metre bile dalamayacaklarını belirtti. Onların can güvenlikleriyle ilgili de sıkıntı doğacağı anlaşıldı." Bakan Yıldız, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, ocakta 10-12 bin ton civarında su bulunduğunu ve borularda patlamalar yaşanabildiğini ifade ederek şöyle konuştu: "İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden istediğimiz Türkiye'nin en büyüğü olan, yaklaşık 2 tonluk bir pompa var. Onun montajına başlandı. Suyu daha hızlı deşarj edebilmemiz lazım. Zaman bu anlamda aleyhimize çalışıyor. Şu anda su seviyesi, işçilerimizin bulunduğu seviyenin üzerinde. Ne yazık ki böyle bir gerçek var." Bakan Lütfi Elvan da madende şlam denilen, toprakla karışık oldukça ağır sıvının söz konusu olduğunu söyleyerek, "Suda aşağı yukarı 10 metrelik bir düşüş söz konusu. Tüm kurumlarımız olanca gücüyle çalışıyor. Çok sayıda pompayı aynı anda, aynı yere yerleştiremiyorsunuz. Alan oldukça dar" dedi.

YOLLARINI BÖYLE BEKLİYOR
Zeynep Tokal... Gece boyu maden ocağının girişinden bir an olsun ayrılmadı... Gözünden yaş hiç eksik olmadı. Biliyor artık ümitler hepten azaldı. Ancak yine de bir umut gelecek müjdeli haberi bekliyor. Zira hem eşi Mehmet Tokal hem de kardeşi Uğur İlhan Karaman'daki o göçükte mahsur kalan 18 işçi arasında. Gece boyunca maden girişinden hiç ayrılmadı. Yollarını gözlüyor genç kadın. Bir yandan da "Gitme Mehmedim, ben şimdi çocuklarıma ne diyeceğim. Çıkarın onları içeriden benim dayanacak gücüm kalmadı" diyerek ağıt yakıyor. Onun gözyaşları, ağıtları aslında 18 ailenin hislerine tercüman oluyor.

SU YANDAKİ MADENDEN Mİ GELDİ?

ERDOĞAN'DAN MADEN FACİASIYLA İLGİLİ FLAŞ TALİMAT

OCAKLA İLGİLİ 'İNSANLIK DIŞI' İDDİA

CANLI YAYINDA BÜYÜK GAF: BAŞIMIZ SAĞOLSUN

MADENDE MAHSUR KALAN İŞÇİLERİN İSİMLERİ

KURTARMA EKİBİNDEN KÖTÜ HABER

CUMHURİYET RESEPSİYONU İPTAL EDİLDİ

MADENDEKİ İŞÇİ BABA OLDU

DALGIÇLAR İNDİ AMA..


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Köle düzeni gibi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN