Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Asansör faciasında takipsizlik kararına itiraz

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca Şişli'de 10 işçinin ölümüyle sonuçlanan asansör kazasına ilişkin yürütülen soruşturmada, aralarında iş adamı Aziz Torun'un da bulunduğu 9 kişi hakkında verilen takipsizlik kararına itiraz edildi.

Giriş Tarihi: 31.10.2014 16:08
Asansör faciasında takipsizlik kararına itiraz
Kazada hayatını kaybeden üniversite öğrencisi Hıdır Ali Genç'in babası Mustafa Genç'in vekilinin de aralarında bulunduğu Demokrasi İçin Hukukçular Derneği'ne bağlı bir grup avukat, Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na geldi.

Burada açıklama yapan avukat Erkan Ünüvar, şüphelilerden Aziz Torun, Mehmet Torun, Yunus Emre Torun ve Torunlar GYO ortağı ve temsili yetkililer hakkında takipsizlik kararı verildiğini anımsatarak, "Torunlar GYO işvereni konumundaki şüpheliler, 10 işçinin ölümünün failidirler. Savcılık delilleri incelemeden takipsizlik kararı vermiştir'' dedi.

Takipsizlik kararının yasaya ve Anayasa'ya aykırı olduğunu savunan Ünüvar, takipsizlik kararının kaldırılarak, şüpheliler hakkında kamu davası açılmasını istedi.

İnşaatın işçilerinden Ercan Kılaguz, bazı olumsuzlukları üst makamlara bildirmelerine rağmen tedbir alınmadığını iddia ederek, ''Günü kurtarmak için yapılan tamiratlarla 'herhangi problem yoktur' diyerek telkinde bulundular. Biz can güvenliğimiz olmadığını bilerek çalışmaya devam ediyorduk çünkü bize baskı uygulanıyordu. Ya çalışacaksınız ya çıkarılacaksınız... İkisinden birini kabul etmek zorundasınız. Bu anlamda bir baskı söz konusuydu. Biz de çalışmak zorunda olduğumuz için işsiz kalmayı göze alamadık" diye konuştu.

Kılaguz, işverenlerden Yunus Emre Torun hakkında şu iddiada bulundu:

"Yunus Emre Torun, kazadan önce asansörü kullandığını bizzat açıklamıştır. Ama böyle bir durum söz konusu değildir. Geldiğinde asansörler bozuktu. Defalarca merdivenleri kullanarak yukarı çıkmıştır. Oradaki mevcut olumsuz durumun hepsinin farkındaydı. 'Bu asansörler neden bozuktu? Bunlarla ilgili gerekli tedbirler alınmıyor mu? Tamiratlar yapılmıyor mu?' diyerek proje müdürümüze bizzat sormuştur. Olayın takipçisi olmadığı için bu olumsuz kaza bile bile yaşanmıştır."

Açıklamaların ardından Mustafa Genç'in avukatı, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na itiraz dilekçelerini sundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Asansör faciasında takipsizlik kararına itiraz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN