Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sosyal yardımlara paralel el uzatmışlar

Giriş Tarihi: 1.11.2014
Sosyal yardımlara paralel el uzatmışlar

Paralel çetenin sosyal yardım kurumlarında bulunan adamları sayesinde yardımları istedikleri gibi yönlendirdiği belirlendi

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun geçtiğimiz günlerde partisinin milletvekilleri ile yaptığı toplantılarda gündeme getirilen en önemli şikâyet sosyal yardımlar ile ilgili oldu. Hemen hemen her ilden milletvekili, yardımların yapıldığı birim ya da kurumlarda Paralel Yapı ile bağlantısı olan isimlerin yer aldığı, bunların dağıtımı istediği gibi yönlendirdiğini bildirildi. Milletvekilleri "Kalkınma ajansları tarafından verilen yardımlara proje kurulları karar veriyor. Bu kurullarda Paralel Yapı'nın mensupları görev yapıyor. Kendilerine yakın isimlerin projelerine yardım yapılıyor" örneğini verdi. Bazı milletvekilleri kendi illerinde haksız yere yapılan ödemleri tek tek tespit ettiklerini anlattı. Osmaniye Milletvekili Durdu Kastal, yaptığı araştırmada kendi ilinde 300 kişiye haksız yere sosyal yardım yapıldığını tespit ettiğini Davutoğlu'na aktardı. Vekillerin yanı sıra bölgelerden de "yardımlar Paralel Yapı tarafından paylaştırılıyor. Kendilerine yakın isimlere bunlar gidiyor" yönünde şikayetler gelince Başbakan Davutoğlu'nun ilgili bakanlara konunun araştırılması, tek tek tüm yardımların masaya yatırılması talimatı verdiği bildirildi.

YARDIMLAR İNCELENECEK

Bu talimat doğrultusunda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın Sosyal Yardımlaşma Fonu'ndan yaptıkları başta olmak üzere tüm sosyal yardımlar incelenecek. İsim isim bunların kime verildiği, verilme gerekçesinin doğru olup olmadığı, paralel yapı bağlantısına bakılacak. Devletin Milli Eğitim Bakanlığı başta olmak üzere çeşitli kurumlar aracılığı ile verdiği öğrenci bursları, SODES, Kırsal Kalkınma Destek Programı, Kalkınma ajansları aracılığı yapılan destek ve yardımlarda incelenecek. Yapılan inceleme sonrasında haksız yardımı yapan paralel yapıya yakın isimler görevden uzaklaştırılacak. Hak etmeden yardım alanların ise yardımları kesilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sosyal yardımlara paralel el uzatmışlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN