Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Twitter’da Kobani provokasyonu

HDP’nin ‘1 Kasım’da Kobani için sokağa çıkalım’ çağrısının ardından sosyal medyada provokasyon hazırlıkları başlatıldı.

Giriş Tarihi: 1.11.2014 09:35 Güncelleme Tarihi: 1.11.2014 11:41
Twitter’da Kobani provokasyonu
Türkiye üzerinde hain emelleri olan karanlık odakların, dünyanın en popüler sosyal paylaşım siteleri arasında gösterilen Twitter üzerinden Türkiye'nin huzuruna yönelik yeni bir operasyon düzenleyeceği ortaya çıktı.

Ekim ayının başlarında HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın çağrısıyla Kobani bahanesiyle sokakları savaş alanına çeviren provokatörler, HDP'nin 1 Kasım için yaptığı çağrıyı değerlendirerek, sosyal medyada da operasyon hazırlıklarına başladı.

İşte karanlık odakların HDP'nin 1 Kasım çağrısından yararlanarak başlatılan huzuru bozmaya yönelik Twitter operasyonunun ayrıntıları:

SOSYAL MEDYAYI PROVOKE EDECEK ETİKETLER

Gezi döneminde ve dershane tartışmalarında olduğu gibi Twitter'da bulunan Trend Topic yani en çok konuşulanlar listesinde özellikle Kürt vatandaşları tahrik edecek etiketler yer alacak.

ÜÇ GÜNDE AÇILMIŞ 800 BİNDEN FAZLA HESAP

Twitter'da 800 bine yakın hesabın, sadece üç gün içinde açıldığı görüldü.

ORTAK TAKİP ETTİKLERİ

Açılan bu hesapların ortak takip ettiği hesaplar da bu operasyonun kim ve ya kimler üzerinden yürütüleceğini gün yüzüne çıkartıyor.

LEVENT ÜZÜMCÜ'NÜN TAKİPÇİ SAYISI BİR GÜNDE 100 BİN ARTTI

Gezi döneminde sosyal medyada aktif rol alan fakat Mehmet Ali Alabora'nın gerisinde kalan oyuncu Levent Üzümcü'nün takipçi sayısının bir gecede 100 bin arttığı görüldü.

Öte yandan Gezi'de sosyal medyada algı operasyonu yöneten birçok hesabın takipçi sayısının da bir gecede inanılmaz rakamlara ulaşması dikkat çekti.

ARAPÇA İSİMLİ, İSTANBUL'DAN FOTOĞRAFLI PROFİL SADECE ÜZÜMCÜ'YÜ TAKİP EDİYOR

Arapça isimle açılmış birçok twitter hesabının profil fotoğraflarında Türkiye'den alınmış sahte fotoğrafların kullanılması ve bu hesapların bir çoğunun Levent Üzümcü'yü takip ediyor olması da dikkat çeken bir başka ayrıntı.

https://twitter.com/kanoo466/

FENOMENLERE BASKI

Gezi döneminde olduğu gibi çok takipçili hesaplar, sahte hesaplar tarafından atılacak tweetlerle baskı altına alınacak ve bu karanlık oyuna çekilmeye çalışılacak.

YÜZBİNLERCE YUMURTA HESAP AYNI ANDA DEĞİŞİYOR

Kobani provokasyonlarına destek için açılmış yüz binlerce hesabın profil fotoğrafının ve 'bio' olarak adlandırılan kısmın aynı anda değiştiği görüldü.

AYNI SAYIDA TWEET

Aynı dönemde açılan, ortak profilleri takip eden bu hesapların aynı zamanda da aynı sayıda tweet paylaşmış olmaları da dikkat çekti.

KULLANILAN FOTOĞRAFLAR SAHTE

Açılan yüz binlerce hesapta sahte fotoğraflar kullanılıyor. Bazı profillerin erkek ismiyle açılmış olmasına rağmen bayan resmi bulunması sosyal medyada da alay konusu oldu.

AYNI TARZDA TWEETLER ATILACAK

Haber 10'un mercek altına aldığı bu profillerde 1 Kasım itibariyle aynı etiketler üzerinden tweet atılarak sosyal medyada psikolojik baskı kurulması planlanıyor.

İşte tespit edilen profillerin bir kısmı:

https://twitter.com/diyar_cudi

https://twitter.com/AksoyBurcu06

https://twitter.com/bahadirferol

https://twitter.com/yaseminefaler

https://twitter.com/BeligUnluer1

https://twitter.com/HSerdengecti

https://twitter.com/ustalikdonemitr

Kaynak: Haber10
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Twitter’da Kobani provokasyonu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN