Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Adalet, Zonguldak'ta göçük altında

Zonguldak Karadon'da 4 yıl önce yaşanan maden faciasının davasında yargı, tıpkı trafik kazası gibi 'taksirle ölüme sebebiyet vermek'ten ceza verdi. İyi hal indirimi de yapıp tutuklama kararı çıkarmadı

Giriş Tarihi: 3.11.2014
Soma ve Ermenek facialarından sonra maden kazalarının sorumlularına ağır cezalar beklenirken yargı, Zonguldak Karadon'da 4 yıl önce yaşanan faciayla ilgili davada eski alışkanlığını sürdürdü. İşte işçi yakınlarının da tepkisini çeken kararın "kara noktaları":

TRAFİK KAZASI GİBİ DEĞERLENDİRDİ

Sanıklara, basit trafik kazalarında uygulanan "taksirle ölüme sebebiyet vermek"ten ceza verildi. O ceza da 30 madenci ölmesine rağmen üst sınırdan uygulanmadı. Ölüm ocağını işleten Yapı-Tek firmasının sahibi Halim Köse ve proje sorumlusu Kadir İpek 10'ar yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme bu 2 sanığın olayda "asli kusurlu" olduklarına hükmetti. Mahkeme, yargılanırken Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdür Yardımcılığı görevine getirilen dönemin Karadon Müessese Müdürü olan İsmail Güner'i "tali kusurlu" sayıp 6 yıl 3 ay hapis cezasına mahkûm etti. TTK Karadon Müessese Müdür Yardımcısı Yusuf Ünlütürk ile Etüt Tesis Müdürlüğü sorumlusu Mustafa Küçük de 5'er yıl hapse çarptırıldı.
Mahkeme sanıklara vereceği cezalarda "bilinçli taksir" ve "olası kast" gibi hükümleri uygulasaydı 25'er yıla kadar hapis cezası verebilecekti. Mahkeme bunun yerine "taksirde ölüme neden olma" suçunu düzenleyen TCK'nın 85/2'nci maddesini uyguladı. Cezaları 12 yıl 6 aydan başlattı. Sanıklar için "iyi hal" hükümlerini de uygulayıp cezalarında 6'da 1 indirim yaptı.
Mahkeme karar sonunda sanıkların tutuklanması yönünde de hüküm kurmadı. Sadece yurtdışı yasağı koydu. Gerekçe olarak da "cezanın miktarı, eylemin ağırlığı ve ölçülülük ilkesi"ni gösterdi.
Mahkeme, 10'ar yıla mahkum ettiği şirket sahibi ve proje sorumlusu için 2'şer yıl süreyle "madencilik alanında faaliyet göstermeme" cezası verdi. Kamu görevlisi olan diğer sanıklar içen de 1'er yıl meslekten men cezası verildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adalet, Zonguldak'ta göçük altında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN