Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Savunma sanayiinde üç dev proje daha

Türkiye silahlarını geliştirmek için düğmeye bastı.

Giriş Tarihi: 3.11.2014 07:30 Güncelleme Tarihi: 3.11.2014 07:37
Savunma sanayiinde üç dev proje daha
Bu konuda dışa bağımlılığı bitirmeyi planlayan Türkiye 3 dev proje için 41 milyon TL bütçe ayırdı. Türkiye, savunma sanayi teknolojilerini elinde bulunduran ülkelerin güdümünden kurtulmak için milli silah üretimindeki yol haritasını belirledi.

3 DEV PROJE


İlk etapta savunmada önemli sayılan teknolojiler üzerinde çalışma başlatan Türkiye daha sonra ufak çaplı silahlar üzerine yoğunlaşacak. Böylece kısa sürede hem elindeki silahları güçlendirecek hem de dünyaya savunma teknolojisi satan ülke konumuna gelecek. TÜBİTAK Savunma ve Güvenli Teknolojileri Araştırma Grubu (SAVTAG) 'Sonar Geliştirme Projesi', 'Duyarsız Patlayıcı Projesi' ve 'Kızılötesi Dedektör Projesi'nde duyuru yaptı. Projelerin özellikleri ve kullanım amaçları şöyle:

SONAR SİSTEMİNDE HEDEF YERLİ ÜRETİM


-Sonar Geliştirme Projesi ile denizaltılarda yön ve mesafe ölçümünde önemli bir donanım olan sonar sistemlerinin millileştirilmesi ve yerli üretimi hedefleniyor.

DUYARSIZ PATLAYICI PROJESİ

- Duyarsız Patlayıcı Projesi ile savaş yeteneğini geliştirmeye yönelik; daha çevreci, güvenli ve etkin patlayıcı türlerine olan ihtiyacın milli imkanlarla karşılanması amaçlanıyor.

YENİ ARAŞTIRMALAR

-Kızılötesi Dedektör Projesi ile de gece görüş imkanı tanıyan teknolojiler alanında yeni araştırmaların özendirilmesi ve daha önce edinilmiş milli kazanımların ileri noktalara taşınması hedefleniyor.

Kaynak: Ahmet Fatih Erturan - Star
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Savunma sanayiinde üç dev proje daha
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN