Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakan Yıldız’dan flaş açıklama

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ermenek'te kömür ocağında mahsur kalan işçilere yönelik arama kurtarma çalışmalarında işçi yakınlarının, mahsur kalan işçilerin bulunmasını beklediği üç bacaya da girdiklerini ancak orada da işçilere rastlayamadıklarını belirtti.

Giriş Tarihi: 4.11.2014 15:44 Güncelleme Tarihi: 4.11.2014 17:20
Bakan Yıldız’dan flaş açıklama
Ermenek'te kömür ocağında mahsur kalan işçilere ulaşmak için yürütülen çalışmaların 8'inci gününde, Bakan Yıldız ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, maden ocağı yakınlarındaki toplantı alanında gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Ocak içinde moloz ve yürüme yolundaki malzemenin çekilmesi işlemine devam edildiğini, suyla alakalı rutinleri yaptıklarını, yarın için suyla ilgili bazı hazırlıklarının bulunduğunu anlatan Yıldız, artık suyun çalışmaları olumsuz etkileyen bir yönünün kalmadığını, toplam suyun beşte 4'ünü çektiklerini, kalan su ve çamurun atılması için çalışmanın devam ettiğini ifade etti.

Yürüme yolu açısından ise toplam bin 250-bin 300 metrelik ocağın üçte ikisini geçtiklerini dile getiren Yıldız, "Zaman zaman iki ayrı ekibimiz dörder saatlik 6 vardiya, bir kısım ekiplerimiz ise altışar saatlik 4 vardiya şeklinde 24 saat çalışıyorlar. Özellikle işçi kardeşlerimizin yakınlarının beklediği 3 baca vardı, 3 bacaya da girdik. Fakat oradan da beklediğimiz sonucu alamadık, orada işçi kardeşimize rastlayamadık. Demek ki bu, daha ileriki noktalarda, Desandre ve nefesliğin son bölümlerine doğru bulunduklarını bu vesileyle tahmin ediyoruz. Bariyerden, tahkimat bozukluğu olan bölümden sonraki tabloyu tekrar paylaşacağız. Bunun için öngörümüzün olmadığını söylemiştik. Çünkü içeride ciddi bir şekilde basınçlı suyun etkisiyle oluşan bir tahribatın olduğunu görüyoruz, tabanın bazı yerlerde çöktüğünü görüyoruz" dedi.

Bakan Yıldız, işçilerin yemek yediği 770 kot bölgesine henüz 25-28 metre mesafede olduklarını ifade ederek, tam donanımlı olarak çalışan TTK tahlisiye ekibinin halen bir bariyerin üzerinde çalıştığını, bu bölümün arkasında boşluk bulunursa bu bölümün kısa sürede aşılabileceğini ancak tavanda göçmeler varsa daha fazla zamana ihtiyaç duyulacağını bildirdi. Farklı bir gelişme olursa bunu kamuoyuyla paylaşacaklarını kaydeden Yıldız, dün çalışmalara yönelik yaptığı tavsiye ve önerileri dikkate alacakları yönündeki açıklamanın bazı yayınlara farklı yansıdığını söyledi.

Yıldız, "Bizim yol haritamız, projelerimiz belli, çalışıyoruz. Buna rağmen ola ki birinin tavsiyesi, bir otoritenin, akademisyenin, bu sektörlerle alakalı tavsiyesi olanlar varsa onu dinleyebiliriz anlamında söyledim. Bunun farklı yorumlanmamasını özellikle altını çizeriz. Dün hassasiyet gösteren bir çok kamu ve özel sektöründen gelen arkadaşlarımız var. Bakıyorlar sahaya, önerileri varsa onu söylüyorlar biz de dinleyip bunları değerlendiriyoruz. Bu manada açık olduğumuzu tekrar söylüyorum" diye konuştu.

Dün başsavcılığın kazanın nedenine ilişkin açıklamasıyla ilgili bir soru üzerine ise Yıldız, bunu önceden bildiklerini ancak iş disiplini ve sorumluluk paylaşımı açısından bunu başsavcının açıklamasını daha doğru bulduklarını ifade etti.

Günlük olarak ailelere ve işçilere bilgilendirme toplantıları yaptıklarını dile getiren Yıldız, çalışmaların ne zaman biteceğine yönelik bir tahminin hataya sürükleyebileceğini, bu nedenle süre vermekten özellikle kaçındıklarını, bir an önce işçilere ulaşmayı umut ettiklerini, bu yüzden 24 saat çalıştıklarını, süre vermenin gerçekçi olmayacağını sözlerine ekledi.

BANKA BORÇLARI SİLİNİYOR

Ulaştırma Bakanı Elvan ise Ermenek kömür havzasında çalışan madencilerin kredi borçlarının ertelendiğini, kazada mahsur kalan işçilerin borçlarının ise silindiğini açıkladı. Elvan, şöyle konuştu:

"Ermenek kömür havzasında aşağı yukarı bin 500 madenci işçi çalışıyor. Bu işçilerimizin kredi borçlarını 3 ay süreyle bankalarımız erteliyorlar. Erteleme esnasında faiz işletilmeyecek. İkinci husus ise yer altında kalan bazı maden işçilerimizin de özellikle Halk Bankası'ndan kredi aldığı tespit edildi, bu borçları da Halk Bankası Genel Müdürlüğü siliyor."BAKAN YILDIZ MADENDEKİ SON DURUMU AÇIKLADI

İŞÇİLERİN KADERİ, BU SOFRALARDA ÇİZİLMİŞ

ERMENEK'E GİZLİ SAKLI 18 TABUT GETİRİLDİ

SU YANDAKİ MADENDEN Mİ GELDİ?

ERDOĞAN'DAN MADEN FACİASIYLA İLGİLİ FLAŞ TALİMAT

OCAKLA İLGİLİ 'İNSANLIK DIŞI' İDDİA

CANLI YAYINDA BÜYÜK GAF: BAŞIMIZ SAĞOLSUN

MADENDE MAHSUR KALAN İŞÇİLERİN İSİMLERİ

KURTARMA EKİBİNDEN KÖTÜ HABER

CUMHURİYET RESEPSİYONU İPTAL EDİLDİ

MADENDEKİ İŞÇİ BABA OLDU

DALGIÇLAR İNDİ AMA..

ERMENEK'TE UMUTLARI BİTİREN AÇIKLAMA

MADENDE GÖÇÜK!

İNANILMAZ İHMAL! NOTERDEN İHTAR ÇEKİLDİĞİ HALDE...

3 AYDAN BERİ MAAŞ ALMIYORLARMIŞ

'BABAM BANA MAMA GETİRECEK'
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakan Yıldız’dan flaş açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN