Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Balyoz'daki kumpas hukuken çökmüştür'

Giriş Tarihi: 5.11.2014
'Balyoz'daki kumpas hukuken çökmüştür'

Sanıklardan Emekli Tümamiral Gürdeniz, "Balyoz kumpası hukuken çökmüştür" dedi. Mahkeme davaya dayanak oluşturan CD ve harddisklerin bilirkişi tarafından yeniden incelenmesine karar verdi

Yeniden görülen nın ikinci duruşması yapıldı. 236 sanıklı davanın dünkü duruşmasına 190 tutuksuz sanık katıldı. Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya katılan sanıklardan Binbaşı Özgür Ecevit Taşçı, Balyoz suçlamasının kumpas olduğunu söyleyerek, "Bu dava çökmüştür" dedi. Emekli tümgeneral Recep Rıfkı Durusoy ise "Yasada manevi cebir diye bir şey yok. Salakça hazırlanmış ve uygulanamayacak bir plan" sözleriyle kanunen ortada bir suç olmadığını savundu.

'SALAKÇA HAZIRLANMIŞ'
Emekli Tümgeneral Recep Rıfkı Durusoy: Yasada manevi cebir diye bir şey yok. Cebir de yok suç da yok. Hepsi doğru olsa bile kanunen suç yok. Bu yargılamanın düşmesi lazım... Kanun bunu tarif etmemiş. Hepsi doğru olsa bile... Salakça hazırlanmış ve uygulanamayacak bir planın, nasıl uygulanamayacağına dair askeri bilirkişilerin rapor hazırlamasını talep ediyorum. Zira oradaki ifadeleri ancak bir askeri bilirkişi açıklayabilir.

'DELİLLER BİZE VERİLSİN'

Binbaşı Özgür Ecevit Taşçı: Yurt Atayün tarafından hazırlanan tutanakların tamamı bilimsellikten uzaktır. Gölcük Donanma'da çıkarılan CD'lerin savunmaya verilmesini talep ederim. Bilgilerin nereden ve kim tarafından oraya aktarıldığını öğrenmeyelim diye önceki mahkeme bize vermemişti.

CD'LER İNCELENECEK
Cumhuriyet Savcısı Ramazan Öksüz, 5 No'lu harddisk ve 10, 11, 16, 17 No'lu CD'ler ile Eskişehir'de bir sanıkta bulunan flashdiskin mahkeme heyeti tarafından belirlenecek bilirkişiye incelettirilmesini istedi. 11 ve 17 No'lu CD'ler üzerindeki yazıların sanık Süha Tanyeri'ye ait olup olmadığının incelemesi talebi de kabul edildi.

BİLİRKİŞİYE YENİ SORULAR
Mahkeme davaya dayanak oluşturan harddisk, CD'ler ve flashdiskle ilgili yapılacak inceleme için bazı soruların da yanıtını istedi. Buna göre bilirkişi heyetine, daha önce TÜBİTAK tarafından yapılan değerlendirmelerin bilimsel bakımdan doğru olup olmadığını, el koyma işlemleri sırasında yedekleme ve imaj alma işlemlerinin yapılmamasının doğru olup olmadığının sorulmasına karar verildi.

O CD'LER DAVADAN ÇIKSIN
Emekli Tuğgeneral Suha Tanyeri: 2009'daki bilgiler 2003'te oluşturulmuş bir CD'de nasıl olabiliyor? Sahteliği ortada olan bu CD'leri bilirkişiye sormaya gerek var mı, onu merak ediyorum.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Balyoz'daki kumpas hukuken çökmüştür'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN