'Paralel'in rüyası Türkiye'nin kaosu

Paralelci vesayet sahiplerinin tek rüyalarının, Türkiye'nin kaosa girmesi olduğunu belirten Başbakan Davutoğlu, "Ama o beddualar, hiçbir zaman bu güneşin yükselmesini engelleyemeyecek" dedi

Giriş Tarihi: 5.11.2014
'Paralel'in rüyası Türkiye'nin kaosu
, nda muhalefete yüklendi, çarpıcı açıklamalar yaptı. Davutoğlu şu mesajları verdi:
EŞİT VATANDAŞLAR ÜLKESİ: Yeni Türkiye'de son 12 yılda aldığımız mesafelerle artık herkes tam bir düşünce ve inanç özgürlüğüne, fikir özgürlüğüne sahip oldu. Artık, eşit vatandaşların Türkiyesi doğdu. Eski Türkiye istikrarsızlık, yeni Türkiye ise kalkınma ve istikrar demek.
BAHÇELİ'YE DEPREM SORUSU:
Bahçeli, Ermenek kazasında yaşanan acıları bizlerle paylaşmak yerine, istismar etmeyi tercih ediyor. Onun iktidarında bu ülkenin başbakanı, deprem esnasında Ankara'dan Sakarya'ya gitmek için günlerce beklemişti. Sayın Bahçeli, acaba o büyük deprem sonrasında Kocaeli'ye, Sakarya'ya ne zaman gitmişti? Onun hesabını versin.
YARALARI SARALIM: Kimse, bu tür acıları istismar etmek üzerine dayalı bir siyaset izlememelidir. Eleştirmeliyiz, tamam. Acılar üzerinden bir kez siyaset yapma alışkanlığı devreye girerse sonu, kısır siyaset ve karşılıklı suçlamaların içinde haksız ithamlarla ülkeyi zayıflatmak olur. Herkesi, özellikle bugünlerde, acı yaşanan günlerde bu acıyı paylaşmaya ve halkımızın yaralarını sarmaya çalışmaya davet ediyorum.
BİR DAHA OHAL OLMAYACAK: Kim hangi provokasyonu yaparsa yapsın bu özgür ve demokratik ülke, bir daha OHAL benzeri uygulamalarla karşı karşıya kalmayacaktır. Kamu düzeni tesis edilecektir ama özgürlükler hiçbir zaman kısıtlanmayacaktır.
GÜLEN'E BEDDUA GÖNDERMESİ: Paralelci vesayet sahiplerinin tek rüyaları, Türkiye'nin kaosa girmesi, ekonominin tekrar onların yaşadığı, iktidar olduğu dönemdeki gibi felç olması. Ama o beddualar, o karamsarlıklar hiçbir zaman bu güneşin yükselmesini engelleyemeyecek.
HERKES MUHASEBE YAPSIN: Kobani bahane edilerek yapılan eylemlerden sonra şimdi herkesin bir muhasebe yapma vaktidir. HDP sözcüleri sanki barış melekleri gibi çağrıda bulunuyorlar. Sanki onların Kobani bahanesiyle yapılan o talandan, o vandalizmden, o baskıdan, o zulümden hiç hisseleri yokmuş gibi hükümete çağrıda bulunuyorlar. Bu çağrıların karşılık bulması için herkesin dürüst bir şekilde muhasebe yapması lazım.
EŞKIYALIK YAPTILAR: Biz çözüm sürecine bütün tarafların ve onların da istediği gibi bir hukuki çerçeve oluştururken, onlar, Ankara'da siyaset yaparken ilişkide oldukları bazı gruplar şehirlerimizin etrafında kendilerine has bir düzen kurma çabası içine girdiler. Eşkıyalık yapmaya ve haraç almaya kalktılar, tehditler, şantajlar yaptılar.
6-7 EKİM'DE EŞKIYALIKTA ZİRVE: 6-7 Ekim'de eşkıyalıklarını zirveye çıkardılar. Biz bunlara sessiz mi kalacağız? Beklentileri şuysa, bir taraftan 'çözüm' ama diğer taraftan kamu düzenini aşındıra aşındıra Doğu'da aynı Kobani'de, Haseke'de başka yerlerde olduğu gibi kendilerinden başka hiçbir siyasi gruba hak, hayat alanı tanımayan bir defakto durum oluşturalım diyorlarsa buna izin vermeyiz.
HDP POZİSYONUNU BELİRLESİN: Şimdi HDP pozisyonunu tespit etsin. Eğer çağrısı CHP'ye ise IŞİD'i desteklemekte, Esad'ı desteklemekte eğer beraberlikse buyursunlar. Biz ise bu topraklardaki her bir kardeşimizle beraber hiçbir ayrım, etnik ve mezhebi fark gözetmeden her biriyle beraberiz. Onlara çağrımız açıktır. 'Siyasi parti olarak davranırlar ve yasal çerçeve içinde hareket ederlerse tabii ki çözüm sürecinde herkes bizim muhatabımızdır dediğim zaman alınmışlar. Ama kusura bakmasınlar yapmaları gereken şey barışçıl, demokratik siyaseti kabul etmeleridir. Şiddeti mazur gördükleri zaman bu siyasetin dışına çıkarlar ve muhatap olma niteliğini kaybederler. Çıksınlar ve açık bir şekilde '6-7 Ekim'de yapılanlar demokrasiye de çözüm sürecine de ihanettir' desinler.
ALANA İNİN: Çözüm sürecindeki bu kararlılığımızı istismar etmek isteyen MHP'ye, CHP'ye de buradan bir kez daha sesleniyorum. Türkiye'nin birliğini, beraberliğini korumak, savunmak Ankara'da olmaz. Alana inin alana.

HDP'YE YAPILAN SALDIRIYI KINADI

Davutoğlu, TBMM'de partisinin grup toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. HDP İl Başkanlığındaki saldırıyla ilgili olarak, saldırıyı kınadığını söyledi. "Hiçbir gerekçe, herhangi bir siyasetçiye herhangi bir vatandaşa yapılan saldırıyı mazur gösteremez" dedi. Saldırganın en kısa sürede yakalandığını belirten Davutoğlu, HDP'nin 'hedef gösterildik' sözlerini eleştirdi: "Bu açıklamanın kabul edilebilir tarafı yok. Ama HDP Kobani olayları esnasında Türkiye'deki her bir vatandaşımızı hedef göstermiştir. Bizim tek söylediğimiz şey, Türkiye'de herkesin barışçıl, demokratik, siyaseti benimsemesi, illegal hiçbir faaliyete destek vermemesi, illegal hiçbir yapıya haraç toplamak da dahil, insanları tehdit ve şantaj altında belli eylemlere zorlamak da dahil bu eylemlere prim vermemesidir" dedi.

'HALEP DÜŞERSE ÇOK CİDDİ MÜLTECİ SORUNU DOĞAR'

Başbakan Ahmet Davutoğlu dün Genelkurmay Karargahı'nda güvenlik konularıyla ilgili brifing aldı. Brifing öncesi Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel ile de başbaşa görüşen Davutoğlu brifing sonrası şu açıklamaları yaptı:
HALEP KAYGISI: Suriye halkı 3,5 yıldır onurlu bir direniş sergiliyor ve bu direnişin de sembol şehri Halep. Halep'in düşmesi durumunda bizi de çok ciddi şekilde kaygılandıran büyük bir mülteci sorunu ile karşı karşıya kalabiliriz. Onun için biz 'güvenli bölge' talep ediyorduk.
TUTUMUMUZ BİLİNİYOR: Çözüm Süreci konusundaki tutumumuz Genelkurmay Başkanımız tarafından hem biliniyor hem takip ediliyor. Nasıl bir yol, nasıl bir kademelendirilmiş şekilde bu işe ulaşılır sürekle istişare halindeyiz.
BEDELLİ GÜNDEMDE YOK: Bölgedeki durum malum, bu perspektif göz önünde bulundurulmalı.
2033 PROJEKSİYONU: TSK'nın takdim edilen 2033 projeksiyonu ve bunun içerisinde 30'a yakın milli savunma sanayiine dayalı yeni projenin sunumu beni heyecanlandırdı. Türkiye'nin önümüzdeki dönemde özellikle füze savunma sistemi bağlamında projeleri öncelemesi gerekiyor. TSK Türkiye'nin onurudur. Gücü ve kapasitesi ile de ülkemizin itibarını dünyada artıran kurumdur.

ALEVİ AÇILIMINA MHP DESTEĞİ


MHP lideri Devlet Bahçeli'den hükümetin yeniden ele aldığı Alevi açılımına tam destek geldi. Devlet Bahçeli, Kerbela şehitleri ve Ehli Beyt'i anarak başladığı grup konuşmasında, şunları söyledi:
TALEPLER KARŞILANMALI: Alevi kardeşlerimizin haklı taleplerine kulak tıkamanın vicdanen izahının olmayacağını görmeliyiz. Mesele cami-cemevi karşıtlığı olarak değerlendirilmemeli. Cem de bizim, semah da bizimdir. Cami de, cemevi de bizimdir. Ne Yavuz'u unutur, ne de İsmail'e yüz çeviririz. Artık Alevi kardeşlerimizin sorunları kökünden bitirilmelidir. AKP Hükümeti, Alevi kardeşlerimizi yüzüstü bırakmamalı, kavrayıcı çözüm için harekete geçmelidir. MHP bu konuda yapılacak her girişim ve teklife önyargısız şekilde desteğe hazırdır.
PEŞMERGENİN GEÇİŞİ: Bu ihanet geçidinin 2 Ekim tarihli tezkereyle hiçbir ilgisi olmadığını herkes bilmelidir. Zira peşmerge grupları uluslararası hukuka göre yabancı asker statüsünde görülemeyecektir. Peşmerge yönetimi bir korsan devlettir. ANKARA
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Paralel'in rüyası Türkiye'nin kaosu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN