Süreci sabote edene 'Kürt düşmanı' denir

Çözüm sürecini sabote edenin en büyük Kürt düşmanı olarak tarihe geçeceğini belirten Bakan Çelik: Bir üst akıl batıda MHP'yi, doğuda Hüda Par'ı sokağa çekmeye çalıştı

Giriş Tarihi: 6.11.2014
Süreci sabote edene  'Kürt düşmanı' denir
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, 6-7 Ekim olaylarıyla halkın güvenliğini tehdit eden asimetrik yapılar ortaya çıktığını söyledi. Türk sinemasının 100. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında ABD'ye giden Çelik uçakta siyasi gündeme ilişkin şu değerlendirmeleri yaptı:

ÇÖZÜM VE DARBE PLANLARI:
Çözüm süreci başladığında asker-sivil ilişkileri konsolide olmamıştı. Türkiye'de kafalarda, "Postmodern darbe olur mu?" diye bir tereddüt her zaman var. Cumhurbaşkanımızın bu süreçte inisiyatif alması siyasi cesareti, kararlılığı ve samimiyeti gösterir. Geçmişte bu işi çözmeye kim yaklaşmışsa başına bir iş gelmiş, hükümetler tasfiye edilmiş, çözüm iradesi üzerinden darbe ortamları oluşturulmuş.

SÜRECİN KESİNTİYE UĞRADIĞI YER:
Süreç başlangıçta çok hızlı ilerledi. İşin ilk akamete uğradığı yer, silahlı unsurların ülke dışına çıkma takvimine uyulmamasıdır. Silahlı örgütün pratikte çözüm niyeti taşımaması ve dış etkilerle başka hesaplara girmesi süreci enfekte etti.

TABAN DESTEĞİ:
Kürtler tarih boyunca ezilmiş bir halk. Çözüme sıkı sıkıya sarılan büyük kitle var. Onlar, kimlikleri ve dillerinin yasaklanmayacağı bu demokratik süreci destekliyorlar.

6-7 EKİM OLAYLARI:
Süreç, 6-7 Ekim olaylarında büyük darbe almıştır. Avrupa demokrasi retoriğini kullanarak cumhurbaşkanlığı seçiminde aday çıkarmış HDP, 6-7 Ekim'de Kamboçya'daki Pol Pot'a benzer bir retorik kullandı. Bunların dili demokrasi ile şiddet dilini birbiriyle dans ettiren melez bir dil.

KÜRT ULUSÇULUĞU ÇABASI:
Bir yandan birinci sınıf demokraside, birinci sınıf insan hakları üzerinde bir kimlik politikasından söz ediyorlar. Bunun yanında cumhuriyetin kuruluş yıllarında yanlış ulus devlet mantığı içinde oluşmuş, Türk ulusçuluğunun ötekileri dışlayan yaklaşımını bir Kürt ulusçuluğu olarak 21. yüzyılda üretmeye çalışıyorlar.

ERBİL-KOBANİ FARKI:
HDP, "Erbil düşerse çözüm süreci biter" demedi ama "Kobani düşerse çözüm süreci biter" dedi. Bu, PKK'nın hakim olduğu bir kanton yapısını Kürtlerin kazanımlarının üzerinde görmektir. İlkel, ulusçu kafanın Kobani'de kantonal hayali bir ulus devlet yapısını kutsamasıdır.

SİYASİ MUHATAP:
"Siyaseti muhatap alın" deniliyor. Önce o siyasi kurumun kendi muhataplığına kendisinin saygı göstermesi gerekir. Kandil'in "sokacağa çıkın" çağrısını katılıyorsanız, siyasete ne gerek var?

ÖZNE ARTIK KÜRTLER:
Örgüt mevzi kazanımlarına bakıp vatandaşın kazanımlarını önemsemediğini bir kez daha gösterdi. Aynı yerde değiliz şu anda. Çözüm sürecinden önce nesne olan Kürt kitlesi bugün özne oldu. Burada sadece tek tek oylarıyla kendini belli eden bir kitleden değil, sürecin başat aktörü haline gelen bir yapıdan bahsediyoruz. Çözüm sürecini sabote eden en büyük Kürt düşmanı olarak tarihe geçer. Sürece darbe vuran tarafın oyu düşer. İradesini koruyanın desteği artar.

ÜST AKLIN OYUNU:
Cumhurbaşkanımızın bahsettiği üst akıl, provokatif saldırılarla batıda MHP'yi, doğuda Hüda Par'ı sokağa çekmeye çalıştı.

KORKU VE KAYGILAR:
Kürt vatandaşın korkuları niye var? Korkusu Türklerden değil, onu temsil ediyorum diyen temsil kabiliyeti ve yetkisi olmayan çeteler. Meselenin sosyolojisinde Türk-Kürt düşmanlığı yok.

'YENİ BAAS SİSTEMİ'
Silahlı örgütler için demokrasi, kimliklerin özgürlüğü araçsal meseledir. Bu tip konular onlara mevzi kazandırdığı için vardır. Esad'ın yaptığı gibi başka mevzi imkanları çıktığı zaman oraya saldırırlar. Şu anda, Kürtlerin elde ettiği kazanımlar yeni bir Baas organizasyonuna dönüştürülerek heba edilmek isteniyor."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Süreci sabote edene 'Kürt düşmanı' denir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN