Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Demokrasilerde dizi filmler yasaklanır mı?

Milliyet yazarı Ali Eyüboğlu, CHP Milletvekili İhsan Özkes’in Kertenkele dizisinin yasaklanmasını istemesinin demokrasiye aykırı olduğunu yazdı ve CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun bu konudaki sözlerini hatırlattı.

Giriş Tarihi: 7.11.2014 08:46 Güncelleme Tarihi: 7.11.2014 21:31
Demokrasilerde dizi filmler yasaklanır mı?
CHP Milletvekili İhsan Özkes'in ATV'nin sevilen dizisi Kertenkele'nin yasaklanmasını istemesinin yankıları sürüyor. Milliyet yazarı Ali Eyüboğlu, CHP Milletvekili İhsan Özkes'in Kertenkele dizisinin yasaklanmasını istemesinin demokrasiye aykırı olduğunu yazdı ve CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun bu konudaki sözlerini hatırlattı.

ALİ EYÜBOĞLU'NUN YAZISINDAN KERTEKELE DİZİSİ İLE İLGİLİ BÖLÜM:

ATV'nin 'Kertenkele'si ve bir Türkiye klasiği!
ATV'nin "Kertenkele" dizisindeki "sahtekâr imam" tiplemesi üstüne başlayan tartışmalar ve getirilen yasak düşündürücü.
Bir kere oluşan "algı"yla "gerçek" arasında ciddi fark var.
Yine bilgi sahibi olmadan fikir beyan ediyor insanlar.
Diziyi izlemeden, hikâyede anlatılanın aslında ne olduğunu, nereye evrileceğini bilmeden, "Oluşan algıya duyarsız kalamazdık" ne demek?
Diyanet'in içeriğini beğenmediği "Kertenkele" nedeniyle ATV'nin dizilerine camilerde çekim yasağı getirmesi akıl alır gibi değil.
Ne zaman vazgeçeceğiz dizilerin "sanal kahramanları"nı "gerçek" sanıp, onlarla savaşmaktan?
CHP'nin müftü kökenli milletvekili İhsan Özkes'in TBMM'de düzenlediği basın toplantısında "Kertenkele" dizisini kaldırması için RTÜK'ü göreve çağırmasına ne demeli peki?
Özkes, "Muhteşem Yüzyıl"ın kaldırılmasını istediği günlerde Genel Başkanı'nın yaptığı açıklamayı unutmuş olabilir, ama benim dün gibi aklımda. Ocak 2011'de o zamanlar NTV'de program yapan Banu Güven, Kemal Kılıçdaroğlu'na, "Bu dizietrafında dönen tartışmaları siz nasıl değerlendiri- yorsunuz?" diye sorduğunda bakın ne demişti CHP Genel Başkanı:
"Bu bir dizi. Bu bir belgesel değil. Ne var bu dizide? Sayın Bülent Arınç bu dizinin kaldırılmasını istedi. Bir siyasetçi bir diziyle niye uğraşır? Eleştiri dediğimiz bir olayı, hoşgörü dediğimiz bir olayı siyasete eğer sağlıklı bir şekilde kazandırmazsak bu tür ucubeler çıkar ortaya. Bunlar demokrasilerde olmaz."

Milliyet
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Demokrasilerde dizi filmler yasaklanır mı?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN