Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Hazımsızlara acil operasyon lazım'

Üçüncü Havaalanı'na yönelik eleştirilere Türkmenistan ziyareti sırasında yanıt veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Hazımsızlık çok kötü. Oturdu mu bir daha halledemezler. Onun için bunların acil operasyonlara ihtiyacı var” dedi

'Hazımsızlara acil operasyon lazım'
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından ilk Orta Asya ziyaretini Türkmenistan'a gerçekleştirdi. Kendisini devir teslim töreninde yalnız bırakmayan Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov'a, "Kadirli doğanım" diye hitap eden Erdoğan, Türkmenistan ziyaretinde önemli mesajlar verdi. 3. Havaalanı projesine karşı çıkanları 'hazımsızlar' diyerek sert sözlerle eleştiren Erdoğan, "Bunların acil operasyona ihtiyacı var" dedi. Oğuzhan Köşkü'nde resmi törenle karşılanan, ardından Türkmen-Türk Forumu'na katılan Erdoğan, şunları söyledi:
HAZMEDEMEYENLERİN OPERASYONA İHTİYACI VAR: Üçüncü havalimanıyla 150 milyon insan bu havalimanından istifade edecek. Bakıyorsunuz bazı hazmedemeyenler kenarda, köşede bir şeyler yazıp çiziyorlar. 'Bu projeden vazgeçilme düşünceleri var' gibi şeyler yazıp, çiziyorlar. Hazımsızlık çok kötü. Oturdu mu bir daha halledemezler. Onun için bunların acil operasyonlara ihtiyacı var. Çünkü 'bir ülkenin evladıyım, o ülkenin vatandaşıyım' diyenlerin, atılan bu tür adımlara karşı bir hazımsızlık yaşaması hakikaten anlaşılabilir değildir. Hiçbir zaman teşvikten yana değiller, her zaman engellemekten yanalar. Köşeye oturup masanın başından yazı yazmakla bu işler olmaz. Şöyle bir zahmet buyur da çık, o havalimanı inşaatının olduğu yere kadar git, orada nasıl çalıştığını yerinde bir gör, ilgililerden bilgi al, yazını ondan sonra yaz. Ama maalesef hazımsızlar çok fazla. Dev bir proje, bakıyorsunuz, iki gün köşesinden karalıyor.
TÜRKMENLERE 5 ÇOCUK TAVSİYESİ: Ben Türkiye'de 3 çocuk diyorum ama Türkmenistan en az 5 çocuk olması lazım ki Türkmenistan güçlü olsun. İmkan var, toprak var güçlü bir Türkmenistan için nüfusun artması lazım. İnsan varsa ekonomik güç de var.
TÜRKMEN GAZININ GEÇİŞİNİ TEYİT ETTİK: Görüşmelerimizde Türkmen gazının Türkiye üzerinden Avrupa pazarlarına taşınmasına yönelik ortak vizyonumuzu bir kez daha teyit ettik. Bu alanda da bölgesel işbirliğinin geliştirilmesinin son derece önemli olduğunu düşünüyoruz. Türkmenistan ile İstanbul süreci başta olmak üzere yakın diyalog ve işbirliği içinde olduğumuzu da belirtmek istiyorum. Siyasi ve güvenlik geçiş süreçlerini başarıyla sürdüren Afganistan son 13 yılda karşı karşıya olduğu sorunlarla mücadelede uluslararası toplumun da desteğiyle önemli bir ilerleme kaydetti. Türkmenistan lideri Berdimuhammedov ise konuşmasında, "Ülkemizde milyarlarca dolarlık büyük projeleri hayata geçirmek için Türk şirketlerine öncelik veriyoruz ve güveniyoruz" dedi. Berdimuhamedov, iki ülke arasında 2013 yılında 4 milyar 750 milyon dolar olan ticaret hacminin 2014'ün dokuz ayının sonunda 5 milyar doları aştığını söyledi.

İKİ BAYRAĞI DA YERDEN ALDI
Türkmenistan'da resmi törenle karşılanan Erdoğan protokol yerinin belli olması için yere yapıştırılan Türk bayrağını ve Türkmenistan bayrağını törenin sonunda yerden alarak cebine koydu. Ziyarette, Türkiye ile Türkmenistan arasında Atagazı Doğalgaz Anlaşması, Türk-Türkmen Eğitim Konseyi Kurulması Anlaşması, İki Ülke Arasınrda 2014 İşbirliği Planı, Beden Eğitim ve Spor Alanında İşbirliği Anlaşması, Ticaret ve Ekonomik İşbirliği'nin Derinleştirilmesi ve Genişletilmesi Anlaşması imzalandı. İki lider ayrıca ortak bir bildiriye de imza attı.

"MESCİD-İ AKSA'YA EYLEM AFFEDİLEMEZ"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail'in Mescid-i Aksa barbarlığına da sert çıktı: "Kuran-ı Kerim yerlerde sürüklendi. Mihrap ve minber kırıldı. Mescid-i Aksa sadece Filistinlilerin değil tüm dünya Müslümanlarının mabedidir, kıblesidir. Bu gidiş doğru bir gidiş değil. Türkiye'de bu tür şeylere bugüne kadar hiçbir zaman fırsat verilmedi. Bizim İsrail halkına karşı tavrımız yok. Bizim tavrımız İsrail yönetimine karşıdır. İsrail yönetimi bu alçaklığı bu barbarlığı durdurmak zorundadır." "Bu eylem, bu girişim asla affedilemez, asla bağışlanamaz" ifadesini kullanan Erdoğan, "Mescid-i Aksa'ya postalla girmek, doğrudan Müslümanların inancına, kutsalına saldırmaktır. Kabe-i Muazzama'ya el uzatmak kadar canicedir, alçak��adır, bir o kadar da tehlikelidir" diye konuştu.

TÜRK ÖĞRETMENİ HAPİSTEN KURTARDI
Aşkabat Türk İlköğretim Okulu'nda Türkmen bir öğrenciye dayak attığı gerekçesiyle 2 yıl hapse mahkum olan ve 172 gündür cezaevinde bulunan öğretmen Hacı Hamdi Hamit Polat (49), Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talebi üzerine dün özgürlüğüne kavuştu. Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, beraberlerinde İstanbul'a getirdikleri Polat ve ailesiyle yakından ilgilendi. Erdoğan, dört çocukları olan Polat ve Müberra Polat'a "Allah sizi ayırmasın" dedi. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile birlikte uçaktan inen Polat, "Geçmişi geride bırakmak istiyorum" diye konuştu. Ailesi de Polat'ı özgürlüğüne kavuşturan Erdoğan'a teşekkürlerini iletti.

EMİNE ERDOĞAN HALI MÜZESİNİ GEZDİ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ziyaretinde eşlik eden Emine Erdoğan Türkmenistan'da Milli Halı Müzesi'ni gezdi. Ülkenin farklı bölgelerine ait iki bine yakın halının sergilendiği müzede Emine Erdoğan'a Türkmen kültürünü tanıtan folklor ve müzikli gösteriler eşliğinde halılarla ilgili bilgi verildi.

'AT YILI' HEDİYESİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Türkmenistan ziyaretinde Devlet Başkanı Berdimuhamedov tarafından Türkmence "kardeş" anlamına gelen "Doğan" isimli Ahal Teke cinsi at hediye edildi. Erdoğan atı sevdi ve havuç yedirdi. Türkmenistan'da 2014'ün "At Yılı" olduğunu belirten Berdimuhamedov ise "At murattır" atasözünü hatırlatarak "At yılında kardeşine at hediye etmek de büyük önem arz ediyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Hazımsızlara acil operasyon lazım'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN