Saldırı silahlarını kırsala gönderiyor

Giriş Tarihi: 8.11.2014
Saldırı silahlarını kırsala gönderiyor

PKK'lı teröristler eylemlerde kullandıkları silahları daha sonra kırsaldaki gruplara gönderiyor. Saldırganlar ise yakalanma ihtimaline karşılık yanlarında balistik kaydı olmayan silahlar taşıyor

Terör örgütü PKK'nın son dönemde güvenlik güçlerine yönelik saldırılarda kullandığı silahların ele geçirilmemesi için yeni bir taktik geliştirdiği ortaya çıktı. Örgütün 24 ve 26 Ağustos'ta Diyarbakır'da 2 polisin, 9 Ekim'de Bingöl'de emniyet müdür yardımcısı ile başkomiser ve Hakkâri'de 3 askerin şehit edilmesi olaylarından sonra kullandığı silahları ortadan kaybettiği belirlendi. Eylemleri kırsal bölge sorumlularına bağlı şehir sorumlularının kontrolündeki YDG-H üyelerinin gerçekleştirdiği belirlenirken, saldırılarda kullanılan silahların ise olaydan hemen sonra bir başka gruba teslim edilerek ele geçirilmesinin engellendiği anlaşıldı. Hakkâri eylemi sonrası yakanan faillerin silahları da balistikte temiz çıkmasının ardından "Fırat" ve "Refik" kod adını kullanan kırsal bölge sorumluları ile "Fazıl" kod adlı şehir sorumlusunun telsiz konuşmaları dikkat çekti.

'SİLAHLARI YOLLAYIN'
Konuşmalarda üst yöneticisi konumundaki Refik kod adlı teröristin "Ya şimdi yapanlar kesinlikle sizinkiler mi?" sorusuna Fazıl "Evet" diye yanıt veriyor. Diğer bölge sorumlusu Fırat'ın "Ya birinci gün yani vurdukları zaman. Biz kimin olduğunu direkt biliyorduk. Nasıl vurduklarını görmüştük" dediği Refik, "Ya siz söyleseydiniz en azından o zaman, iki üç gündür parti (Kandil) bana soruyor. Ben de kesinlikle bizimkiler değil dedim" diyor. Örgütün balistik taktiğiyle ilgili Fırat ile Fazıl arasındaki görüşmelerde ise eylem sonrası yakalanan örgüt üyelerinin silahsız olduğu, silahların bir başka gruba teslim edildiği belirlendi. Silahın Karadeniz'den Zigana marka silah olduğu kaydedilirken Fırat, Fazıl'a, yanındaki bir başka yöneticinin silahları kendisine sağlam bi şekilde kendisine gönderilmesini istediği talimatını veriyor. Örgütün bu yöntemlerle eylemlerde kullandığı silahları YDG-H üyesi milislere muhtemel bir çatışmada kullanmak üzere teslim ettiği yine aynı milislerden aldıkları kriminal kaydı bulunmayan silahlarla kaçmaya çalıştıkları tespitine yer verildi. Emniyet kaynakları örgütün bu şekilde hem devleti töhmet altında bıraktığı, hem gücünü halk üzerinde hissettirmeye çalıştığı değerlendirmesinde bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Saldırı silahlarını kırsala gönderiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN