Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yüzde 30, 'ye 'asla' dedi

'nin genel seçim öncesi seçmen eğilimlerini belirlemek için yaptığı çalışmada, "CHP'ye asla oy vermem" diyenlerin oranı yüzde 30'u buluyor

Giriş Tarihi: 8.11.2014
Yüzde 30, CHP'ye 'asla' dedi
Haziran 2015'te yapılacak genel seçimler için kolları sıvayan , ilk iş seçmen davranışları ve profilini çıkardı. Genel Başkan Yardımcısı Sencer Ayata tarafından hazırlanan ve geçen hafta sonu Antalya kampında milletvekillerine de sunulan seçmen davranışlarına ilişkin analiz ise çarpıcı tespitler ortaya koydu. Seçmen analizindeki tespitler şöyle:
CHP'ye karşı katı bir tutum sergileyen ve 'CHP'ye asla oy vermem' diyen yüzde 30 dolayında bir seçmen kitlesi var. Oy vermese de bu seçmenlere ulaşmanın çok büyük yararları var. Çünkü bu seçmenlerle ilişki kurma, partiye karşı duyulan tepkiyi, husumeti, öfkeyi azaltır.
Artık CHP'nin oy alabileceği küçük parti kalmadı. HDP seçmen tabanına tam sahip çıkıyor denebilir. Potansiyel akışkanlık esas olarak AKP, CHP ve MHP arasında... Kürt oyları ise yüzde 14 civarında. CHP, bu oyların ancak yüzde 1.5'ini alabiliyor.
Kıyılar küçümsenmemeli. Yapılacak ilk genel seçimde, kıyı bölgeleri ile Eskişehir ve Ankara'da seçmenlerin dörtte üçü oy kullanacak. Bu geniş seçim coğrafyasında CHP oy ortalaması yüzde 30 düzeyine çıkmakta. CHP'nin sadece Marmara bölgesi oy ortalamasını yüzde 40 düzeyine getirmesi durumunda Türkiye genelinde üç puan yükseliş sağlanacak.

Alevilerle ilgili 7 maddelik teklif
CHP Genel Başkan Yardımcıları Sezgin Tanrıkulu ve Gürsel Tekin, Meclis Başkanlığı'na Alevilerle ilgili kanun teklifi verdi. Teklifte nüfus cüzdanlarındaki din hanesinin kaldırılmasından Hızır Orucu ve Alevilerin Gadir Hum bayramının resmi bayram ilan edilmesine kadar 7 ayrı düzenleme öngörülüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yüzde 30, CHP'ye 'asla' dedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN