Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Terörün kara para musluğu kesilecek

Terörün Finansmanı Sözleşmesi Meclis'te. Düzenlemeyle PKK'nın Avrupa'daki mal varlıklarına el koyma talep edilebilecek. Kara paranın takibi için 'Mali İstihbarat Birimleri' kurulacak

Giriş Tarihi: 9.11.2014
Terörün kara para musluğu kesilecek
Hükümet, kara para aklanması ve terörün finansmanı ile ilgili son derece önemli bir sözleşmeyi Meclis'e sevk etti. Sözleşme kapsamında Türkiye, PKK'nın Avrupa ülkelerindeki mal varlıklarına el konulmasını da talep edebilecek. TBMM'de daha önce BM'nin kara listesinde yer alan isimlerin mal varlıklarının dondurulmasına ilişkin yasayı kabul etmişti. Önceki gün de 2007 yılında imzalanan Suç Gelirlerinin Aklanması, Araştırılması, El Konulması, Müsadere ve Terörizmin Finansmanına İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi Meclis'e gönderildi. Sözleşme, kara para aklama ve terörün finansmanı ile ilgili uluslararası işbirliğinin yolunu açıyor. Sözleşme kapsamında Türkiye, PKK'nın Avrupa ülkelerindeki mal varlıklarına el konulması, banka hesaplarının takip edilmesini de talep edebilecek. Sözleşmeye taraf ülkeler de terör örgütleriyle ilgili Türkiye'den benzer taleplerde bulunabilecek. Sözleşmenin kapsamı şöyle:

HESAPLARA MERCEK

Sözleşme ile getirilen en önemli düzenleme ise banka işlemleri ile ilgili olacak. Talep üzerine, gerçek ya da tüzel kişiler hakkında, bir bankadaki hesabın gerçek hamili ya da yararlanıcısı olup olmadığı, herhangi bir gönderici ve alıcı hesabına ait bilgiler dahil olmak üzere bir ya da birden fazla banka hesabına, belirli bir dönemde gerçekleştirdiği bankacılık işlemleri ya da bankacılık işlemlerinin izlenmesine ilişkin bilgiler aktarılabilecek. Taraf ülkeler, mali suçlarla mücadele etmek için ulusal düzeyde Mali İstihbarat Birimleri oluşturacak.

RÜŞVET KARA PARA CEZASI

Kara para aklama suçu kapsamına girecek suç kalemleri arasında bir organize suç grubuna katılma ve haraç toplama, terörizm, insan ticareti ve göçmen kaçakçılığı, çocuklar dâhil cinsel istismar gibi suçlar bulunuyor. Uyuşturucu, silah, çalıntı ve diğer malların kaçakçılığı, yolsuzluk, rüşvet, dolandırıcılık, parada ve ürünlerde sahtecilik ve korsanlık, çevre suçları, cinayet, ağır bedensel yaralama gibi suçlardan elde edilecek gelirler de aynı kapsam içinde yer alacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Terörün kara para musluğu kesilecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN