Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Veresiyenin mahcubiyeti

Giriş Tarihi: 9.11.2014
Veresiyenin mahcubiyeti

Facianın yaşandığı bölgede veresiye alışveriş yapan işçilerin maaşları çoğu zaman düzensiz ödeniyor. Esnaf o günlerde işçilerin mahcubiyet yaşadığını söylüyor

Karaman Ermenek'e bağlı Güneyyurt beldesindekiYeni Mahalle Muhtarı ve aynı zamanda mahallenin bakkalı olan İsmail Yavuz, "Her evde mutlaka bir madenci var" diyor. Bölgenin tek geçim kaynağının maden olduğunu anlatan Yavuz "Maalesef büyük bölümü veresiye alış veriş yapar. Maaşlarını alamadıkları zaman ya da geciktiği zaman çoğu mahcup şekilde gelir dükkana. Ben 2 kilo kirazın, elmanın parasını 3 ayda ödeyebildiklerini biliyorum. Birçok kuru gıdayı borçlu alırlar. Sadece bizim mahallemizde 250 hanenin 80'i madenden emekli, 20 kişi de madende çalışıyor. Tek isteğimiz bu gençlere yeni iş sahalarının açılması. Aksi takdirde biz veresiye yazmaya onlar da madende çalışmaya devam edecekler" dedi. Beldenin manavlarından İbrahim Öztürk ise "Burasının sistemi veresiye üzerine kurulu. Saysanız veresiye kabul etmeyen esnaf sayısı bir elin parmağını geçmez. Çünkü çoğu madenci paralarını alamadıkları zaman veresiye yazdırmak zorunda kalıyor. Zaten aldıkları para da ortada" dedi. Bakkal Mehmet İlhan "Hiçbir zaman onları sıkıştırmam çünkü bilirim ki paralarını aldıkları zaman borçlarını verirler. Hepsinin canı sağ olsun. Bunlar kömür içerisindeki pırlanta gibi yavrular'' diyor. Yine bölgede hırdavatçılık yapan Oktay Keleş, "Ben burada tüm madenci arkadaşımız evlerine kadar bilirim. Çünkü hırdavatın yanında elektrik ve tadilat işlerine de bakarım. Şu an mahsur kalan 6 madencinin defterimde isimleri var. Bu insanlar evlerinin tadilatlarını bile yaptırırken peşin para veremezlerdi. Kimisinin 50 kimisinin ise 500 lira borcu var. Bir çok madencimizin evlerinde tuvalet bile yok. Şimdi biz bu insanları nasıl para diye sıkıştıralım. Hepsinin durumu ortada. Zaten çoğu uzun zamandır para alamıyorlardı" dedi. Yine bölgede elektrik malzemeleri satan Osman Güney, "Burada esnaf olan herkesin veresiye defteri kabarıktır. Çünkü vatandaşın büyük çoğunluğu madenlerde çalışıyor ve çoğu zaman paraları olmuyor" dedi. İçeride bir kardeşi mahsur kalan kendisi de madenci olan Alaaddin Gökçe ise, "Daha önce başka bir madende çalışıyordum. 3 çuval saman parasını 3 ay boyunca ödeyemedim. Esnafın önünden geçmeye utanıyordum yüzüm kızarıyordu. Her seferinde 1 hafta sonra paramızı alınca diyordum. Sonunda ise borcumu kayın pederim ödedi. Daha sonra ise o madeni bırakarak diğerine geçtim. Mahsur kalan kardeşimin cebinde bile 5 lira çıktı. Kardeşim veresiye alışveriş yapardı. Düşünün o 5 lira ile nasıl akşam evine gideceği zaman peşin olarak alış veriş yapacaktı" dedi.

'ESNAF BİZİ İDARE EDİYOR'
8 yıldır madende çalışan Süleyman Yüksel ise madencilerin yüzde 99'unun veresiye alışveriş yaptığını söyledi. Yüksel, "Kendim de dahil burada ki madencilerin yüzde 99'u veresiye alış veriş yapar. Esnafları sorun borcu olmayan madenci yoktur. Aldığımız para az olunca mecburen yazdırmak zorunda kalıyoruz. Maaşlarımız yatana kadar esnafta bizi idare eder. Elime para geçtiğinde ise her esnafa borcumun bir kısmını vererek hayatıma devam ederim. Çünkü hepsini birisine versem bir daha diğerlerinden alışveriş yapamam'' dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Veresiyenin mahcubiyeti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN