Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Önce güvenlik sonra İmralı

Giriş Tarihi: 11.11.2014
Hükümet, İmralı görüşmeleri için kırmızıçizgilerini belirlerken, daha önce taraflara iletilen yol haritasındaki "Şubat Planı" da değişti. Bölgedeki asayiş olayları bitmeden HDP'nin İmralı ziyaretine izin çıkmayacak. Çözüm sürecini yürüten Kamu Güvenliği Müsteşarlığı ise Bakanlar Kurulu kararı doğrultusunda İzleme Kurulu ve ilgili komisyonlara yönelik çalışmalarını tamamlayacak.

'ŞUBAT' PLANI DEĞİŞTİ
6-7 Ekim olayları, Kobani eylemleri hükümetin yol haritasını değiştirdi. Daha önceki yol haritasına göre örgütün Şubat 2015'te silah bırakıp, rehabilitasyon ve topluma kazandırma aşamasına geçilmesi planlanıyordu. Ancak Kobani eylemleri, 4 askerin şehit edilmesi ile birlikte örgütün bu takvime uymayacağı görüşü ortaya çıktı. Hükümet bu nedenle HDP'nin İmralı'yı ziyaretine yeşil ışık yakmazken, diğer taraftan da devlet görevlilerinin Abdullah Öcalan'la görüşmeler yaptığı öğrenildi. Görüşmeler, ağırlıklı olarak terör örgütünün bölgede kamu düzenini bozmaya dönük eylemlerini kayıtsız şartsız bitirmesi başlığı altında yürüyor. Görüşmelerde uzlaşı sağlanması ve HDP'nin kamu düzenini bozmaya dönük eylemler karşısındaki tavrı temasların seyrini belirleyecek.

'TARAFLAR KARAR VERİR'
HDP Genel Başkanı Selahattin Demiraş, çözüm sürecinin Hükümet ve İmralı arasında başladığını tarafların resmi olarak bitirmediği sürece devam edeceğini söyledi. Demirtaş, "Dolayısıyla taraflar bu süreç bitmiştir demediği müddetçe bu süreç karşılıklı olarak devam eder. Biz süreç yürüsün diye çaba gösteriyoruz. Onun için Adaya gitmek istiyoruz. Biz bu anlamda sürecin bir parçasıyız. Adım atılmadığı takdirde hangi sıkıntıların yaşanacağını ya da neler yapılması gerektiğini açık açık ortaya koyuyoruz formülleri ile birlikte. Kandil'in sürecin bittiğine ilişkin açıklamaları da resmi değildir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Önce güvenlik sonra İmralı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN