Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rum ısrarına karşı Barbaros Hayrettin

Giriş Tarihi: 11.11.2014
Rum ısrarına karşı Barbaros Hayrettin

'nin "Tacize karşı müdahale yetkisi bizde" açıklamasıyla gözler Akdeniz'e çevrildi. Türk tarafı, araştırma faaliyetlerinden geri adım atmayacak

SABAH, Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu'nun Doğu Akdeniz'de devam eden sırasında yaptığı "Taciz olursa müdahale yetkisi bizde" açıklamasıyla ipuçları verilen Doğu Akdeniz Planı'nın detaylarına ulaştı. Türk Deniz Kuvvetleri'nde özel Doğu Akdeniz Görev Gücü oluşturuldu. Herhangi bir saldırı ya da tacize karşı, Görev Gücü'ne, anında karşılık verme yetkisi tanındı. Gemilere, Rumların tek taraflı enerji bölgesi ilan ettiği uluslararası sularda bayrak gösterme görevi verildi.Genelkurmay'dan dün yapılan açıklamada Doğu Akdeniz'de bulunan TCG Gediz savaş gemisinin Türkiye adına ruhsatlı şekilde petrol ve doğalgaz arayan Barbaros Hayrettin Paşa'yı koruyup destek verdiği belirtildi. Açıklamada, TCG Bartın gemisinin de caydırıcı görev üstlendiğine dikkat çekildi. Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de uyguladığı plan ise şu stratejilerden oluşuyor:
Barbaros Hayrettin sismik gemisi, Türk kıta sahanlığı ve KKTC ekonomik bölgesinde düzenli araştırmalar yapmaya devam edecek.
Rum kesimi ve Mısır'ın tek taraflı notamlı alan ilan ederek, Doğu Akdeniz'deki enerji kaynaklarının üzerinde hakimiyet kurması engellenecek.
Yunanistan'da aşırı sağın yükselişi ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri nedeniyle Doğu Akdeniz'de uyguladığı gerilim stratejisi dikkatle izlenecek.
Kıbrıs'ta iki devletli, adil çözüm bulunmadıkça Doğu Akdeniz'de enerji güvenliği sağlanamayacağı her fırsatta dile getirilerek Rum kesimi yeniden masaya çekilecek.

Davutoğlu Atina yolcusu
Doğu Akdeniz'de kritik gelişmeler yaşanırken, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Yunanistan'a gidiyor. Başbakan Davutoğlu, Türkiye-Yunanistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi'nin 3. toplantısı için 5-6 Aralık'ta, Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras'la bir araya gelecek. Atina'da yapılacak toplantıda Ada'da askıya alınan müzakereler ile Doğu Akdeniz'deki gerginliğin de ele alınması bekleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rum ısrarına karşı Barbaros Hayrettin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN