Süreci Ecevit başlattı ama engellediler

Giriş Tarihi: 11.11.2014
Süreci Ecevit başlattı ama engellediler

"Çözüm sürecini ilk kez Ecevit başlattı" diyen Şahin, o dönemde sınırdan çekilen 500 örgüt üyesinin baskına uğradığını söyledi. Şahin, "Süreç rant çevrelerini rahatsız etti" dedi

Karabük'te partisinin Merkez İlçe Kongresi'ne katılan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin çarpıcı açıklamalarda bulundu. Çözüm sürecinin ilk kez Demokratik Sol Parti, Milliyetçi Hareket Partisi ve Anatavan Partisi'nin koalisyon hükümeti kurduğu 1998-1999'lu yıllarda başladığını söyleyen Şahin, o dönemde Öcalan'ın mektupla silahları bırakın çağrısı yaptığını belirterek, "500 kişilik gurup çıkarken baskına uğradı ve önemli bir bölümü öldürüldü. O süreç orada bitti" dedi. Bülent Ecevit'in Başbakan olduğu dönemde sürecin engellendiğini söyleyen Şahin, "Türkiye'de terör örgütü dışında da terörle mücadele sebebiyle rant elde edenler var, onlarda istemiyorlar" diye konuştu.

BİRİLERİ SÜRECİ ENGELLEDİ
Üçlü koalisyon hükümeti döneminde başlayan temaslar sonucu Öcalan'ın Kandil'e gönderdiği mektupla birlikte 500 militanın Türkiye dışına çıkmaya başladığını söyleyen Şahin, "500 kişilik gurup çıkarken baskına uğradı ve önemli bir bölümü öldürüldü. O süreç orada bitti" dedi. Bu ilk barış süreci girişiminin engellendiğini söyleyen Şahin, "Neden bu engellendi? Bu tabi ayrıca araştırılacak bir konudur" ifadelerini kullandı.

RANT ELDE EDENLER VAR

AK Parti hükümetinin girişimiyle başlatılan sürecin de Öcalan'ın 2013'ün Nevruz'unda yazdığı mektupla yeni bir döneme girdiğini belirten Şahin, "Ondan sonra Türkiye'de sükûnet geldi. Silahlı unsurlar dışarı çıkacaktı ancak yüzde 20'si çıkabildi" diye konuştu. Süreçte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Başbakanken, bizzat taşın altına elini soktuğunu söyleyen Şahin, "Bu çok cesurane bir adımdır. Daha önce rahmetli Bülent Ecevit başlattı başaramadı. Ancak terör bazıları için harç kapısı olmuş, terör örgütü uyuşturucu mafyasına dönmüş. Terör örgütü dışında da terörle mücadeleden rant elde edenler var, onlarda istemiyorlar" dedi. Çözüm sürecinde hükümet olarak muhatabın terör örgütü değil, halk olduğunu da sözlerine ekleyen Şahin, "Böyle bir beladan Türkiye'yi kurtarmak istiyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Süreci Ecevit başlattı ama engellediler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN