Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İncedal davasında jüri görevden alındı

İngiltere'de terör saldırısı planlamakla suçlanan Erol İncedal'ın yargılandığı davada jüri görevden alındı. Büyük kısmı kamuoyuna kapalı yürütülen davada, yeniden yargılanma isteneceği belirtildi

Giriş Tarihi: 12.11.2014
İncedal davasında jüri görevden alındı
İngiltere'de saldırı düzenlemeyi planladığı ve hedeflerinin arasında İngiltere Eski Başbakanı Tony Blair ve eşi Cherie'nin de bulunduğu öne sürülen Erol İncedal davasında görev yapan jüri görevden alındı. Savcılık, Türkiye kökenli 26 yaşındaki hukuk öğrencisi Erol İncedal hakkında yargıç, İncedal hakkında yeni yılda yeniden yargılama kararı verdi. İngiliz kamuoyunda dikkatleri üzerine çeken davayı sadece onaylı 10 gazetecinin takip edebiliyor ve yetkililerce konulan basına yazma yasağı korunmaya devam ediyor.

'IŞİD DESTEKÇİSİ' İDDİASI

İngiltere'de Mumbai'dekine benzer bir saldırı planladığı öne sürülen Erol İncedal hakkında savcılar, 2008'de Mumbai'de 174 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırıya benzer bir saldırıyı ve önemli bir kişiyi öldürmeyi hedeflediğini iddia etmişti. Savcıların mahkemeye sunduğu iddianameye göre, İncedal, IŞİD hakkında araştırmalar yapıyordu ve Skype üzerinden "Fatıma Hamudi" ismiyle görüştüğü kişiler aracılığıyla Kalaşnikof cinsi silah elde etmeye çalışıyordu. İncedal'ın cep telefonunda Irak Şam İslam Devleti'ni (IŞİD) destekleyen içerikte malzemeler bulunduğu belirtiliyor.

BOMBA YAPIMI BİLGİLERİ

Yargılamasının üçte ikisi gizli yapılan 26 yaşındaki İncedal ise "terör eylemi" düzenlemeye hazırlandığı iddialarını reddediyor. Mahkemede soruşturmaya ilişkin olarak sunulan bilgilere göre 30 Eylül 2013'te polis tarafından durdurulan İncedal'ın Mercedes marka aracına dinleme cihazı yerleştirildi. Kayıt altına alınan konuşmalarında İncedal'ın "malzemeleri farklı yerlere taşımaktan kurtulmak için gizli bir eve ihtiyacı olduğunu, arabasında bir şey bulunursa başının belaya gireceğini söylediği" belirtildi. İncedal ve bir diğer zanlı Rarmoul- Bouhadjar ekimde Londra'nın doğusunda gözaltına alınırken, savcı Richard Whittam, zanlılarla birlikte ele geçirilen iphone marka telefonun koruyucusu içinde bomba yapımına ilişkin bilgiler içeren bir hafıza kartı da bulunduğunu söyledi. Rarmoul-Bouhadjar'ın "terörizm için yararlı malzemeler bulundurmak" suçlamasını kabul ettiği belirtildi.

BLAIR'İN ADRESİ ÇIKTI

Ele geçirilen iphone telefonda ise bazı sinangogların fotoğrafları ve IŞİD'i destekleyecek malzemelerin bulunduğu öne sürülüyor. Savcının verdiği bilgiye göre, Tony Blair'in adresi ise İncedal'ın Versace marka gözlüğünün kılıfı içinde bulundu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İncedal davasında jüri görevden alındı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN