Çözüm sürecinde türbülans aşıldı

Çözüm Kurulu ile HDP heyeti uzlaştı. Süreç kaldığı yerden devam edecek. İmralı heyeti değişmeyecek. HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan "Barış iradesinin arkasındayız" dedi

Giriş Tarihi: 13.11.2014
Çözüm sürecinde türbülans aşıldı
Çözüm sürecinde yaşanan türbülans aşıldı, süreç yeniden hız kazanıyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında toplanan Çözüm Süreci Kurulu, sürece ilişkin iki ayaklı şemayı hayata geçirme kararı aldı. Çekilme takviminin işlemesi ve kamu düzeninin tesisi konusunda taviz verilmeyecek, süreç tabana yayılarak devam edecek. Çözüm süreci canlı tutularak, silahsızlanma koşullu 9 adımı hayata geçirecek komisyonlar oluşturulacak. Çözüm Kurulu ile HDP heyeti arasındaki görüşmenin ardından, sürecin kaldığı yerden devamı konusunda uzlaşı sağlandı. HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, "Barış iradesinin arkasındayız" dedi.

BAŞBAKANLIK'TA 4 SAATLİK ZİRVE

Başbakanlık'ta yapılan 4 saatlik Çözüm Süreci Kurulu toplantısı öncesinde İmralı ve HDP ile 6-7 Ekim olayları nedeniyle kesintiye uğrayan görüşme trafiği yeniden hareketlendi. Arka kapı diplomasisi yürürken, devlet görevlilerinin de İmralı görüşmeleri başladı. Salı günü öğlen saatlerinde Adalet Bakanlığı yetkilileri ile HDP heyeti arasında bir görüşme gerçekleştiği öğrenildi. Görüşme trafiği Çözüm Kurulu toplantısı sonrası da devam etti. Görüşmeye bir süredir eleştirileri oklarının çevrildiği HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'ın da katıldığı belirtildi.

İMRALI HEYETİ DEĞİŞMİYOR

Hükümet kanadı, kamu düzenini bozan eylemlere hiçbir şekilde müsamaha göstermeyeceğini yinelerken, HDP'nin de bu konuya hassasiyet göstermesi istendi. Görüşmede, İmralı'ya gidecek heyetin değişmemesi ve en kısa sürede yeni bir ziyaretin gerçekleşmesi noktasında da uzlaşı sağlandı. Ziyaretin tarihi, Çözüm Kurulu üyeleriyle yapılacak görüşmede netleşecek. HDP heyetinin dışında yeni bir sivil heyetin de Ada'ya gitmesi de gündeme geldi. Sivil isimlerden oluşacak bu heyet önümüzdeki günlerde netleşecek.

KOMİSYONLAR KURULUYOR

Çözüm Kurulu da, 3 Eylül'de alınan Bakanlar Kurulu kararı kapsamında kurumlar arası izleme ve koordinasyon komisyonlarını oluşturmaya başlıyor. Öncelikli olarak, siyasi alandaki çalışmaları yürütecek komisyon ve hukuki düzenlemeler ile insan hakları adımlarını yürütecek iki komisyon hayata geçirilecek. Komisyonlar, üçüncü tarafın yer almadığı kamusal izleme, asayişi sağlama noktasında görev yapacak.

BULDAN: SÜREÇ DEVAM EDİYOR

Çözüm Kurulu'nun önceki akşam yapılan toplantısı sonrası gerçekleşen temasların ardından, İmralı'ya gidip gelen HDP heyeti, dün kameraların karşısına geçerek, diyalog kanallarının açıldığını duyurdu. Sürece ilişkin kararlılıklarının aynı ciddiyet içinde devam edeceğini belirten HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, "Yapılması gereken, görüşmelere ambargo koymak değil, tam tersine görüşmeleri sıklaştırmak, niteliğini derinleştirmektir. Yapılması gereken görüşmelere ambargo koymak değil sıklığı artırmak ve tüm demokratik kurumları bu mekanizmanın içine katmaktır. Çatışmasızlığın başladığı günden bu yana ortaya koyduğumuz irade halklarımız nezdinde en büyük teminattır. Sorun İmralı görüşmelerine indirgenmemeli" dedi.

'BARIŞ HEMEN ŞİMDİ'

HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, İmralı heyetinin değişmeyeceğini belirterek, "Tekrar karşılıklı olarak bu irade beyanı daha kıymetlidir. Belli noktalarda benzer, müşterek, belli noktalarda hala ayrı düşünüyoruz. Tarafların çatışma dili yerine çözüme katkı sunacak çözüm dili geliştirilmesi önemli. Barış iradesinin arkasındayız" yorumunu yaptı. Müzakere mekanizmalarının kurulması konusunda karşılıklı bir irade beyanı olduğunu vurgulayan Önder, "Bizim için aslolan çözüm kurulunun bize söyledikleridir. Milliyetçi oylar ve seçim meselesi oluşturulmuş yanlış bir algı. Barış niye oy kaybettirsin? Seçimden önce mi, sonra mı demek abesle iştigaldir. Barış, hemen şimdi. Bizim yaklaşımımız bu" diye konuştu.

BALUKEN: İRADE BEYANI VAR

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, yetkililerle yapılan görüşmede sürecin askıya alınması durumunu masaya yatırdıklarını ifade ederek, "Tıkanıklıkların aşılması için karşılıklı irade beyanının gerçekleştiği somut bir durum ortaya çıktı. Müzakere mekanizmalarının kurulması konusunda irade beyanı olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim" dedi.

SİLAHSIZLANMA SUSKUNLUĞU

HDP heyeti, "sürecin sağlıklı yürümesi için silahsızlanmanın zorunluluğu" konusunda ise net bir yanıt veremedi. Önder, bu yönde sorulan soruya, "Hükümetin tartışmayı buradan başlatması doğru değil, bizim silahlı birliklerimiz yok. Bu HDP silahları bıraksın demeye denk düşer" karşılığını verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çözüm sürecinde türbülans aşıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN