Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Niyet tazelenmesine ihtiyaç vardı, iyi oldu'

HDP'nin çözüm sürecine ilişkin açıklamasını değerlendiren Başbakan Davutoğlu: 6-7 Ekim olaylarının ardından çözüm sürecine bağlılığın teyit edilmiş olması olumludur

Giriş Tarihi: 13.11.2014
'Niyet tazelenmesine ihtiyaç vardı, iyi oldu'
Başbakan Ahmet Davutoğlu, HDP'nin çözüm sürecine ilişkin yaptığı açıklamayı değerlendirerek "6-7 Ekim olayları, bu süreçteki olumlu atmosfere ciddi bir zarar verdi ve açıkçası bir niyet tazelenmesine ihtiyaç vardı. Yaptıkları açıklamada çözüm sürecine olan bağlılığın teyit edilmiş olması olumludur" dedi. G-20 Liderler Zirvesi'ne katılmak için Avustralya'ya hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını cevaplandıran Başbakan Davutoğlu, şunları söyledi:
6-7 EKİM SÜRECE ZARAR VERDİ: Biz ilkeli bir tutum benimsedik ve bu tutumu hiç değiştirmedik. Hükümet kurulur kurulmaz çözüm süreci mekanizmasını oluşturduk. Bakanlar Kurulu'nda karar çıkarttık. Hem esasta niyetimizi sağlam bir şekilde beyan etmiş olduk. Hem de yöntemini ortaya koyduk. Çok kısa zamanda da HDP ile temaslar oldu. Tabii daha sonra 6-7 Ekim olayları, bu süreçteki olumlu atmosfere ciddi bir zarar verdi ve açıkçası bir niyet tazelenmesine ihtiyaç vardı.
ÇÖZÜME KARŞI ÇIKAN YOK: Bir işin esasta, özde mahiyeti var bir de yöntemle ilgili hususlar var. Bugünkü açıklamada esasta çözüm sürecine olan bağlılığın teyit edilmiş olması olumludur. Zaten kamuoyumuzda da çözüm sürecine alenen karşı çıkan çok kimse de yok. Yapılan açıklama bu irade ve esasta çözüm sürecinin önemini göstermesi bakımından doğru bir açıklamadır. Yöntemle ilgili konuya gelince, doğru yöntemler kullanılması konusunda hepimizin ortak bir anlayışa gelmesi lazım. Nedir doğru yöntem? Çözüm sürecinin işlemesi için kamu düzeni esastır. Kargaşa, kaos ortamında sadece çözüm süreci zarar görmez, iletişim imkanı bile kalmaz. Şiddet ve vandalizmle topluma herhangi bir şey dayatılmak istenmesi çözüm sürecinin esasına da uygun düşmez.
AÇIKLAMA OLUMLU: Biz hiçbir zaman çözüm sürecindeki irademizi tartışmaya dahi açmadık. Kamu düzeni tesis edilecek, görüşmeler sürecek. HDP, TBMM'de grubu bulunan meşru bir siyasi harekettir ve partidir. Bu meşruiyet içerisinde davrandığı sürece her zaman görüşmeler olabilir. 6-7 Ekim'de meşruiyet dışına çıkılmıştır. Birçok meselede ciddi mesafeler alma imkanı varken, bir güven problemi doğmuştur. Açıklama bu anlamda olumlu yönde atılan bir adımdır.
HALEP TEPKİSİ: Çok kaygılıyız ve haklı bir şekilde de tepkiliyiz. 3.5 yıldır Halep havadan her türlü bombardımana maruz kalıyor, kuşatılıyor, top atışına maruz kalıyor ve dünya bu vahşeti, Humus'ta Hama'da seyrettiği gibi seyrediyor. Kobani'de yaşanan vahşete en açık ve ilkeli tutumu aldık. Ama birileri Kobani'de bunu gösterirken Halep'te aynı tutumu göstermiyor. Çok büyük insani faciaya bırakın müdahil olmayı ciddi bir tepki gösterilmiyorsa bunun da tartışılması lazım. Hiçbir etnik ve mezhep re ayırma gözetmeden hangi şehrinde kim darda zorda kalırsa Türkiye onun yanında yer alır. Ateşkes her halükarda olumludur.
OBAMA İLE GÖRÜŞME: Sayın Obama ile temas ve görüşmelerimiz oradaki şartlar dahilinde olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Niyet tazelenmesine ihtiyaç vardı, iyi oldu'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN