Emine Ülker Tarhan Anadolu Partisi'ni kurdu

CHP'den istifa eden Bağımsız Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan, Anadolu Partisi (ANAPARTİ) adıyla, yeni parti kurdu.

Giriş Tarihi: 14.11.2014 15:33 Güncelleme Tarihi: 14.11.2014 16:09
Emine Ülker Tarhan Anadolu Partisi'ni kurdu
Partinin amblemi güneş ve ayçiçeğinden oluşuyor. Anadolu Partisi'nin Kurucular Kurulu ise CHP'den istifa eden isimler Tuğamiral Türker Ertürk, Eski Maltepe Belediye Başkanı Mustafa Zengin, Gazeteci Mümtaz İdil, Demokrat Parti'de bir süre siyaset yapan, işadamı Yunus Yunusoğlu, Önder Nalıncı, eski DSP'li Hasan Fehmi Yavuzalp'in de aralarında yer aldığı 45 isimden oluşuyor. Anadolu Partisi'nin Kurucular Kurulu listesi şöyle:

"Emine Ülker Tarhan, Türker Ertürk, Yunus Yunusoğlu, Mustafa Zengin, Önder Nalıncı, Muammer Usta, Namık Akay, Hasan Fehmi Yavuzalp, Kazım Yılmaz, Uğraş Gök, Ahmet Mümtaz İdil, Kanat Ayaz, Banu Turgut, Ali Turani Artuç, Kasım Gündüz, Ferah Altuntaş Sancı, Hüseyin Yıldız, Murat Demirhan, Mehmet Zafer Bakırsoy, Mehmet Şerif Avcı, Sedat Demirer, Meryem Bıçkıcı, Nazan Şenolsun, Sibel Alemdaroğlu, Meltem Ünal Erzen, Özcan Çam, Pınar Akgül Doğusoy, Onur Kireçtepe, Avni Kitapçı, Engin Gürçay, Mehmet Zeki Orhan, Funda Tuncel, Gülören Cangal, Dicle Eroğul, Nedim Çekmen, Emrah Akkurt, Hacer Kök, Füsun Gönül, Aylin Öztan, İrem Geylani, Barış Özkan, Sami Ağca, Kerem Yıldırım, Nafiz Şahin, Ali Çil."

Siyasi Partiler Kanunu'na göre, "Siyasi partiler, partiye üye olma yeterliğine sahip en az otuz Türk vatandaşı tarafından" kuruluyor.

Öte yandan ANAPARTİ, çalışmalarını geçici olarak Kızılay, Olgunlar Sokak'ta bir binanın 4. katında sürdürüyor

İŞTE EMİNE ÜLKER TARHAN'IN YENİ PARTİSİNİN LOGOSUEMİNE ÜLKER TARHAN'IN HAYATI

29 Kasım 1963'te Mersin Tarsus'ta doğdu.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Bir süre avukatlık yaptıktan sonra yargıç oldu. 2001 - 2011 yılları arasında Yargıtay 4. Ceza Dairesi'nde tetkik hakimi olarak görev yaptı

2006'da Yargıçlar ve Savcılar Birliği'nin (YARSAV) kuruluşunda 'kurucu üye' olarak bulundu. Daha sonra YARSAV'da genel sekreterlik ve başkanlık görevlerini yürüttü.

Milletvekili aday adayı olmak için 2011 yılında hakimlik görevinden ve YARSAV başkanlığından istifa etti.

2011'deki genel seçimde CHP'den TBMM 24. Dönem Ankara Milletvekili seçildi.

29 Haziran 2011 - 26 Haziran 2013 arasında CHP Grup Başkanvekilliği yaptı.

31 Ekim 2014'de CHP'den istifa etti.

Tarhan, evli ve 2 çocuk annesidir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Emine Ülker Tarhan Anadolu Partisi'ni kurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN