Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gözaltına alınan serbest bırakıldı

Gazeteci-yazar , yurt dışı dönüşünde Atatürk Havalimanı'nda gözaltına alındı. Bakırköy Adalet Sarayı'nda nöbetçi cumhuriyet başsavcı vekiline ifade veren Aytaç, serbest bırakıldı.

Giriş Tarihi: 14.11.2014 11:32 Güncelleme Tarihi: 14.11.2014 11:58
Gözaltına alınan Önder Aytaç serbest bırakıldı
Polis Akademisi'nde bir dönem öğretim üyeliği yapan gazeteci-yazar , dün akşam saat 22.40'da yurt dışından dönüşünde hakkındaki yakalama kararı nedeniyle gözaltına alındı. Aytaç hakkında, Ankara 4'ncü Sulh Ceza Mahkemesi'nin, "Devlet büyüklerini ve emniyet güçlerini aşağılamak ve tahkir" suçlamasıyla arama kararı bulunduğu ve bu karar doğrultusunda gözaltına alındığı öğrenildi. Geceyi havalimanı nezarethanesinde geçiren Aytaç, sabah saatlerinde adliyeye sevk edildi. Bakırköy Adalet Sarayı nöbetçi cumhuriyet başsavcı vekiline ifade veren Aytaç, serbest bırakıldı.

Adliye çıkışında gazetecilere açıklama yapan Önder Aytaç, 'Daha önce de bir günlük gözaltına alınma süreci oldu. Bu Süleyman Şah ile ilgili. 15 tane Mehmetçiğin hayatı kurtulmuştu. Evet ben ondan memnundum. Dün havaalanı emniyetinde misafir olduk. Beş yıldızlı otel gibiydi. Arkadaşlara teşekkür ediyorum. Tebliğ-tebligat yapılırken Polis Akademisi öğretim üyesiydim. Malatya'ya usulsüz tayin edildi. Malatya'dan Bitilis'e usulsüz tayin edildi. Bitlis'te usulsüz göreve son verildi. Bütün bunlarla ilgili idare mahkemeleri yürütmeyi durdurma verdi ve pek çok dava devam ediyor. Bu usulsüzlüğü ben de, bana tebliğ edilirken ameliyatta olmuş olduğum süre 70 günlük raporlu sürecimdi. Usulsüzlüğü ifade etmiş olmamdan kaynaklanan şeyden dolayı Sayın Dışişleri Bakanı Efkan Ala'nın suç duyurusunda bulunmuş olduğu şey. Ama benim orada yazmış olduğum ve tırnak içerisinde söylüyorum, 'Paralel yapının bana yapmış olduğu şeyler.' Benim o açıklamamdan sonra Emniyet Genel Müdürünü, Polis Akademisi Başkanını ve Güvenlik Bilimleri Fakültesi Dekanını görev süreleri bitmeden idare almıştır ki onların da usulsüzlük yapmış oldukları idare tarafından teyit edilmiştir. Benim ifadem buydu, başka bir şey değildi' şeklinde konuştu.

Açıklamalarının ardından adliyeden ayrılan Aytaç, Ankara'ya gitmek üzere Atatürk Havalimanı'na geçti.

DAHA ÖNCEDE GÖZALTINA ALINMIŞTI

Aytaç, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Dışişleri Bakanı olduğu dönemde makam odası dinlenerek sızdırılan Suriye tapesi soruşturması kapsamında gözaltına alınmış ve sorgusunun ardından serbest bırakılmıştı. Aytaç'ın bakanlıktaki güvenlik toplantısının dinlenmesinden daha önceden haberdar olduğu ileri sürülmüştü.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gözaltına alınan Önder Aytaç serbest bırakıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN