Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Telgraf fişlemesi

Edirne ve Tekirdağ'da operasyon düzenlenen paralel kulak çetesinin, Çorlu Huzurevi Müdiresi'ni, Tayyip Erdoğan'a telgraf yolladı diye dinlediği ortaya çıktı. Çorlu Belediyesi avukatı ve İl Milli Eğitim Müdürü de dinlemeden nasibini almış

Telgraf fişlemesi
Edirne ve Tekirdağ'da ortaya çıkarılan emniyet içindeki paralel kulak çetesinin dinlemede kullandığı yöntemler ve hedef seçtiği kişiler şaşkınlık yarattı. Çetenin, Çorlu Huzurevi Müdiresi Emine Ebru Baydak'ı sırf dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan'a düğün tebriği için telgraf yolladı diye dinlediği ortaya çıktı.
Ebru Baydak'ı 2 yıl süreyle dinleyip özel bilgilerine ulaşarak yerinden etmeye çalışan çetenin, huzurevinde çalışan bazı kişiler vasıtasıyla Boydak'a "Başbakanla bağlantın ne, düğününe neden kutlama telgrafı yolladı" soruları yönelttiği öğrenildi. Mobbing ve tehditlerle sindirilen Ebru Baydak, 3 ay önce görevden alınarak Sosyal Hizmetler'in İstanbul'daki bir birimine sürüldü. Yerine Paralel Yapı'ya yakınlığı ile bilinen bir isim getirildi.

MÜDÜRÜN ARAZİ MERAKI...

Paralel çetenin dinlediği bir başka isim ise İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın "abi" diye hitap ettiği Çerkezköy Belediye Başkanı Ali Ertem ile oğlu Yusuf Ertem... Başkan Ertem ve oğlunun belediyenin arazi ve imar konuları başta olmak üzere önemli bilgilere ulaşmak ve de Bakan Ala'yı dolaylı olarak dinleyebilmek amacıyla hedef seçildiği anlaşıldı.
Arazi merakıyla bilinen eski Tekirdağ İstihbarat Şube Müdürü Halil Hilal Seyfi'nin, Çerkezköy Tapu Müdüresi Raziye Muslu ile son dönemde arsa ve emlak fiyatlarının büyük tırmanışa geçtiği Marmara Ereğlisi'nin Belediye Başkanı İbrahim Uyan'ı da dinlettiği ortaya çıktı. Seyfi'nin bu bölgelerde önemli miktarda prim yapacak arazi satın aldığı ifade edildi.
Organize suç örgütü üyesiymiş gibi dinlenen Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürü ve yardımcısının hedef seçilmesinin altından ise çok farklı bir neden çıktı. Seyfi'nin, öğretmen eşinin Tekirdağ dışına çıkan tayinini önlemek için İl Milli Eğitim Müdürü Üner Dilek ile yardımcısı Şadi Esenkol'u dinlettiği ve baskı yaptığı belirlendi.

PSİKOLOJİSİNİ BOZDULAR

Paralel çetenin Çorlu Belediyesi'nin bir açığını yakalamak için belediyenin avukatı Yeşim Parlak'ı hedef seçtiği de ortaya çıktı. Psikolojisi bozulan kadın avukat çeteden şikayetçi olmadı. Çete 20'ye yakın isim ise telefon İMEİ numaraları üzerinden alınan mahkeme izniyle dinlendi.

O POLİSLERİN SERBEST KALMASINA SAVCIDAN İTİRAZ
Tekirdağ ve Edirne'de Paralel Yapı'ya yönelik yapılan operasyonlarda gözaltına alınan 17 emniyet görevlisi dün serbest bırakıldı. Ancak soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Cumhuriyet Savcısı Okan Özsoy, "Yasadışı dinleme", "Resmi evrakta sahtecilik" ve "Özel hayatın gizliliği" ile suçlanan söz konusu polislerin serbest bırakılmasına bir üst mahkemede itiraz etti. Savcı Özsoy, serbest bırakılan şüphelilerin, suçun kastı, yoğunlu ve müşteki ifadeleri dikkate alınarak tutuklu yargılanmaları gerektiğini bildirdi. İtirazı önce şüphelileri tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakan İstanbul 4. Sulh Ceza Hâkimliği değerlendirecek. Hakimlik kararını değiştirmez ise 5. Sulh Ceza Hâkimliği devreye girecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Telgraf fişlemesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN