Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akdoğan-HDP görüşmesi 13.00'te

Giriş Tarihi: 16.11.2014 23:33
Akdoğan-HDP görüşmesi 13.00'te
Çözüm sürecinin devam edeceği yönündeki karşılıklı açıklamaların ardından siyasi temaslar yeniden başlıyor. Başbakan Yardımcısı Akdoğan pazartesi günü HDP heyetiyle bir araya gelecek.

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile HDP heyeti arasındaki görüşme pazartesi günü saat 13.00'te Başbakanlık Merkez Bina'da yapılacak. HDP heyetinde Grup Başkan Vekilleri Pervin Buldan, Sırrı Süreyya Önder ve İdris Baluken'in olması bekleniyor. Bu isimler aynı zamanda İmralı ziyaretlerini gerçekleştiren heyeti oluşturuyor.

HDP'lilerin 11 Kasım günü devlet ve hükümet yetlililerinden oluşan Çözüm Süreci Kurulu'yla yaptığı görüşmeler sonucunda, 6-7 Ekim olaylarıyla çıkmaza giren sürecin kaldığı yerden devamı yönünde açıklama yapılmıştı.

'Sekretarya şart'

Baluken pazar günü Bingöl'de yaptığı konuşmada cezaevindeki PKK lideri Abdullah Öcalan için sekretarya oluşturulması gerektiği bunu sürecin sağlıklı ilerleyişi açısında önemli olduğu vurguladı.

Baluken, "Öcalan'ın çalışma koşullarıyla ilgili bir adım atılmadan gerçek anlamda diyalog aşamasından müzakere aşamasına geçtiğimizi ifade etmemiz mümkün değildir" dedi.

Abdullah Öcalan'ın dış dünyayla tek bağlantısının ayda bir giden parti heyeti olduğunu, böyle bir anlayışla müzakerenin yürütülmesinin de mümkün olmayacağını ileri süren Baluken, orada yürütülen toplantıları kayıt altına alacak bir sekretaryaya ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

Buldan ise karşılıklı adımlar atıldığı takdirde Öcalan'ın mart veya nisan ayında örgütü silah bırakmaya çağırabileceğini söyledi.

'Göçe zorluyorlar'

Akdoğan ise AK Parti Maltepe İlçe Kongresi'nde yaptığı konuşmada 6-7 Ekim'deki Kobani olaylarına değindi. Akdoğan, "Sanmayın ki bu kontrol dışı bir harekettir. Bu bilinçli bir strateji, kendileri gibi düşünmeyenleri bölgeden kaçırtmak istiyorlar. Dönüştüremedikleri Kürtleri göç ettirmek istiyorlar. Destek olmayan iş adamlarını, esnafı, diğer partileri, STK'ları kim varsa kendinden olmayanları adeta bölgede etnik temizlik, sosyopolitik bir temizlik yapmak istiyorlar" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akdoğan-HDP görüşmesi 13.00'te
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN