O araziye gözaltı

Giriş Tarihi: 16.11.2014
O araziye gözaltı

Eski validen özel üniversiteye paralel arazi kıyağı... Eski Bursa Valisi 'un Orhangazi Üniversitesi'ne tahsis ettiği 60 dönümlük kıymetli arazinin, 20 dönümlük kısmının tahsisi iptal edildi Arazinin, sadece 159 bin liraya kiralanan 40 dönümünün de iptali gündeme gelirken arazideki tıp fakültesi inşaatı ise mühürlendi

Bursa'da eski vali döneminde, Paralel Yapı ile ilişkili olarak bilinen Orhangazi Üniversitesi'ne bedelsiz tahsis edilen 60 dönümlük arazinin 20 dönümünün tahsisinin iptal edildiği, yıllık sadece 159 bin lira kira anlaşması yapılan 40 dönümünün de iptalinin gündemde olduğu öğrenildi. Arsanın bedelsiz olan 20 dönümlük kısmına başlanan Tıp Fakültesi inşaatı da mühürlendi.

20 DÖNÜMÜ BEDELSİZ

Bursa'da kent merkezinde bulunan ve dönemin valisi Şahabettin Harput tarafından Paralel Yapı'ya yakın üniversiteye tahsis edilen 60 dönümlük arazinin 20 dönümünün tahsisinin iptal edildiği öğrenildi. Konu hakkında bilgi veren Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, "Arazinin bedelsiz olan 20 dönümünün tahsisini iptal ettik, 40 dönüm için de çalışma başlattık" dedi. Üniversiteye yıllık 159 bin lira gibi cüzi bir rakam karşılığında kira anlaşması yapılan 40 dönümlük arazinin de iptalinin gündemde olduğu öğrenildi.

İŞ YERİ KİRASINDAN BİLE AZ
Şehrin merkezindeki böylesine değerli bir arazinin bir bölümünün bedelsiz alınıp, diğer bölümünün ise yıllık 159 bin lira gibi komik bir rakama kiralanıp, paralı üniversite kurulmasını eleştiren AK Parti Milletvekili Bedrettin Yıldırım da şunları anlattı: "O arazi için yıllık milyon dolarları gözden çıkartıp kiralayacak binlerce işadamı var. Kirayı duyunca çok şaşırdım. Aynı muhitte bir işyerinin kirası bile bu rakamlara denk geliyor. O zaman görevde olan vali Harput, kamu görevlilerini tehditle, şantajla bu arsayı üniversite alanı için tahsis etti. Biz mücadele ettik. Kamu kurum müdürlerimiz eski valinin baskısına maruz kaldı. Üniversitenin yanına tıp fakültesi kurmaya kalktılar. Ama bizim mücadelemiz haklı bulundu. Tıp fakültesi inşaatı mühürlendi, tahsisi iptal edildi."

'OKUL YAPMA ÜNİVERSİTEYE VER'
Paralel Yapı'nın söz konusu arazinin 40 dönümlük bölümünü de bedelsiz tahsis edilmesini istediği, bu tahsise karşı çıkan dönemin Bursa Defterdarı'nın ise başka bir ilde görevlendirildiği ortaya çıktı. Ayrıca eski vali Şahabettin Harput'un, memleketi Karacabey'de okul yaptırmak isteyen işadamı Özer Matlı'ya arazi tahsis etmeyip, "Okul yaptırmak yerine Orhangazi Üniversitesi'ne bağış yap" diye baskı yaptığı belirtildi. Bunun üzerine işadamı Özer Matlı da üniversiteye 2 milyon lira bağışta bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
O araziye gözaltı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN