Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Emine Ülker Tarhan'ın partisi kapatılacak mı?

Emine Ülker Tarhan'ın partisinin kapatılması için başvuru yapıldı.

Giriş Tarihi: 17.11.2014 18:55
Emine Ülker Tarhan'ın partisi kapatılacak mı?
Eski DYP İstanbul Milletvekili Yılmaz Hastürk, Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan tarafından kurulan Anadolu Partisi'nin ismine itiraz ederek, "Anadolu Partisi'nin ismi Anadolu Partisi olarak geçemez. Bu 96. Maddeye (SPY) aykırıdır, acilen ilgili merciler bu partinin isminin 96. Maddeye aykırı olduğunu belirterek gerekli işlemi yapmaları gerekir" uyarısını yaptı.

Hastürk, Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı'na ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına iki ayrı başvuruda bulundu.

'BÖLGE ADLARIYLA PARTİ KURULAMAZ'

Siyasi Partiler Yasası'nın 96. Maddesine işaret eden ve Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan tarafından kurulan Anadolu Partisi'nin ismine itiraz eden Hastürk şöyle dedi:

"Siyasi Partiler Yasası'nın 96. Maddesi…Bu 1992'de değiştirildi. Yeni haliyle şu; komünist, anarşist, faşist, teokratik, rasyonalist sosyalist, din, dil, ırk, mezhep ve bölge adlarıyla veya aynı anlama gelen adlarda siyasi partiler kuramaz veya parti adında bu kelimeler kullanılamaz. Birkaç gün evvel bir parti kuruldu, Anadolu Partisi. Anadolu Partisi'nin ismi Anadolu Partisi olarak geçemez. Bu 96. Maddeye aykırıdır, acilen ilgili merciler bu partinin isminin 96. maddeye aykırı olduğunu belirterek gerekli işlemi yapmaları gerekir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Emine Ülker Tarhan'ın partisi kapatılacak mı?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN