HDP-Akdoğan görüşmesi sona erdi

Pervin Buldan, Sırrı Süreyya Önder ve İdris Baluken'den oluşan HDP heyeti, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile çözüm sürecini görüşmelerini değerlendirdi.

Giriş Tarihi: 17.11.2014 14:08 Güncelleme Tarihi: 17.11.2014 14:49
HDP-Akdoğan görüşmesi sona erdi
6-7 Ekim olayları nedeniyle kesintiye uğrayan 'çözüm süreci' görüşmeleri bugün yeniden start aldı. Pervin Buldan, Sırrı Süreyya Önder ve İdris Baluken'den oluşan HDP heyeti, çözüm sürecindeki son gelişmeleri değerlendirmek üzere Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile 13:00'da bir araya geldi. Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'la bir araya gelen HDP İmralı heyeti, çözüm sürecinin geleceğini yeni aşamaları değerlendirdi.

İşte HDP heyetinin Yalçın Akdoğan'la yaptıkları görüşme sonrası yaptıkları açıklamalar:

Bu hafta hükümet yetkilileriyle görüşmelerimiz devam edecek. Yaptığımız görüşmede sayın Öcalan'la ilgili bazı beklentileri paylaştık bu görüşmemiz çerçevesi gereği İmralı'yla ilgili görüşmeleri önlerine serdik kendi değerlendirmelerini yapacaklar. Biz kamuoyu ve halkımızla sizlerle paylaşacağız. İmralı'ya ziyaret bu hafta sonu mu gerçekleşecek, yenı mahkumların gitmesi, gündeme geldi mi sorusu üzerine ise İdris Balurken, "Gidiş takvimi ile bir gün belirtilmedi. Bu görüşmeleri sürdüreceğiz hükümet de bu yapılan görüşmelerde bazı değerlendirmelerde bulunacak.

YALÇIN AKDOĞAN'DAN ÇÖZÜM SÜRECİ AÇIKLAMASI İÇİN GÖRSELİ TIKLAYIN


SÜRECE YÖNELİK İZLEME HEYETİ OLUŞTURULACAK

Baluken detayların önümüzdeki günlerde belli olacağını ve sonraki görüşmelerde süreçle ilgili pratik konuların ele alınacağını belirtti. Baluken sürece yönelik 'izleme heyeti' oluşturulması ve üçüncü bir göz olarak ortaya çıkması ile ilgili görüş birliği olduğunu söyledi. Baluken Mart'ta silah bırakma çağrısının da görüşülen konular arasında olduğunu ancak tek başlık olmadığını belirtti. HDP İmralı Heyeti'nin genişlemesine ilişkin soruya 'ilerleyen günlerde belli olacak' yanıtı veren Baluken bugünkü görüşmede daha çok var olan tıkanıklığı aşmaya yönelik konuların görüşüldüğünü ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
HDP-Akdoğan görüşmesi sona erdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN