Hastürk'ten Ana Parti açıklaması! Kapatılıyor mu?

17. Dönem Milletvekili Yılmaz Hastürk, CHP'den ayrılan Emine Ülker Tarhan'ın yeni kurduğu partiye ilişkin açıklamalarda bulundu.

Giriş Tarihi: 18.11.2014 02:02 Güncelleme Tarihi: 18.11.2014 09:56
Hastürk'ten Ana Parti açıklaması! Kapatılıyor mu?
17. Dönem Milletvekili Yılmaz Hastürk "Anadolu Partisi'yle ilgili YSK'ya herhangi bir başvurum olmadı. Ben sadece, ilgili mercilerin değerlendirmesi için açıklamada bulundum. 'Anadolu' ismi, Siyasi Partiler Kanunu'na aykırı" dedi.

17. Dönem İstanbul Milletvekili Yılmaz Hastürk, Emine Ülker Tarhan'ın kurduğu Anadolu Partisi'nin ismiyle ilgili, Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) herhangi bir başvuruda bulunmadığını bildirdi.

Hastürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bazı haber sitelerinde, "Anadolu Partisi'nin kapatılması için YSK'ya başvuruda bulunduğu" yönünde haberlerin yer aldığını hatırlattı.

Söz konusu partinin kapatılması için herhangi bir başvurusunun olmadığını belirten Hastürk, "Ben sadece, Anadolu isminin Siyasi Partiler Kanunu'nun 96. maddesine aykırı olduğu yönünde açıklama yaptım. 96. madde, bölge adıyla parti kurulamayacağını öngörüyor. Anadolu, Türkiye Cumhuriyeti'nin bir bölgesidir. Trakya bölgesi de var, bu isimlerle parti kurulamaz" dedi.

YSK'ya, bilgi edinme kapsamında çeşitli başvurularda bulunduğunu ifade eden Hastürk, şunları kaydetti:

"Anadolu Partisi'yle ilgili, YSK'ya herhangi bir başvurum olmadı. Ben sadece, ilgili mercilerin değerlendirmesi için açıklamada bulundum çünkü öyle bir başvuruda bulunsanız 1 aylık cevap verme süresi var, bir netice alamazsınız ama böyle bir açıklama yapınca ilgili mercilerin gerekli değerlendirmeleri yapması gerekiyor. Anadolu ismi, Siyasi Partiler Kanunu'nun 96. maddesine aykırı."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hastürk'ten Ana Parti açıklaması! Kapatılıyor mu?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN