Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Instagram'da paylaşınca dava açıldı

nde çektirdiği fotoğrafı Instagram'da paylaşan Avukat Yeşinil Yeşilyurt'un fotoğrafı Akit gazetesinde yayınlanınca hakkında dava açıldı.

Giriş Tarihi: 18.11.2014 10:23
Instagram'da paylaşınca dava açıldı
sırasında Taksim Meydanı'nda ters çevrilmiş bir polis aracının üzerine çıkıp sol yumruğunu kaldırarak fotoğrafı Instagram'da paylaşan Avukat Yeşinil Yeşilyurt'un fotoğrafı Akit gazetesinde yayınlanınca hakkında iki yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. İstanbul 'daki gezi parkı eylemleri sırasında Taksim Meydanı'nda göstericiler tarafından ters çevrilmiş bir polis aracının üzerine çıkıp sol yumruğunu kaldırarak hatıra fotoğrafı çektiren ve bunu Instagram adlı sosyal paylaşım sitesine koyan Avukat Yeşinil Yeşilyurt, fotoğrafını izinsiz şekilde yayınlayan akit gazetesi hakkında şikayetçi oldu.

Yeşilyurt, 'özel hayatının ihlal edildiğini' savunurken; Akit'i ve Instagram'daki fotoğrafı delil kabul eden savcılık, kadın avukat hakkında 'suçu ve suçluyu övme' suçundan iki yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açtı. İddianamede, Yeşilyurt'un "Kamu malına zarar verme suçunu ve bu suçu işleyenleri övdüğü ve bununla ilgili çektirmiş olduğu fotoğrafı Facebook, Twitter ve Instagram adlı paylaşım sitelerinde paylaşmak suretiyle isnat olunan suçu işlediği" ileri sürüldü. Akit hakkında ise, "Instagram'daki fotoğraf özeldir, fotoğrafı basmak suç değildir" denilerek, hukuk tarihine geçecek bir takipsizlik kararı verildi. Yeşilyurt, "Nazi kampı önünde fotoğraf çektirsem faşizmle mi yargılanacağım?" diye soruyor.

İstanbul Barosu Avukat Hakları Merkezi Yürütme Kurulu Üyesi olan Avukat Yeşinil Yeşilyurt geçen yıl Gezi Parkı eylemleri sırasında Taksim Meydanı'nda bulunan on binlerce kişiden biriydi. Yeşilyurt da çoğu kişi gibi, göstericiler tarafından ters çevrilen bir polis aracının üzerine çıkıp sol yumruğunu havaya kaldırarak, hatıra fotoğrafı çektirdi. Daha sonra fotoğrafı Instagram adlı sosyal paylaşım sitesinde yayınladı. Aynı günlerde İstanbul Barosu aleyhine haber hazırlayan Akit gazetesi, Yeşilyurt'un Instagram hesabına girerek bu fotoğrafı aldı ve 10 Kasım 2013'te, "Alın size delil" başlığıyla bastı. Aynı haberde, Yeşilyurt ile yapılmış görüşmeye, kendisinden izin alınmaksızın yer verildi. Gazete aynı fotoğrafı sonraki günlerde "Çapulculuğa özel hayat kılıfı", "Savcılık bu delili işleme koyacak mı?", "Başörtülü olsaydı baro ne yapardı?" ve "O avukat vergi fakiri" başlıklı haberlerinde defalarca yayınladı. Çıkan haberler üzerine Yeşilyurt, "özel hayatın gizliliğini ihlâl, verileri hukuka aykırı şekilde ele geçirme, iftira, suç uydurma, yargı görevini yapanı etkileme, bilişim sistemine izinsiz girme" iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

KAMU MALINA ZARAR VERENLERİ ÖVMÜŞ

Yeşilyurt hakkını ararken, kendisini sanık olarak buldu. Savcı Mehmet Ocak, Yeşilyurt hakkında 'suçu ve suçluyu övme' savıyla dava açtı. Delil olarak da Akit'in haberi ile Yeşilyurt'un Facebook, Twitter ve Instagram'da paylaştığı fotoğraf gösterildi. İstanbul 6. Asliye Ceza Mahkemesi'nde açılan ve ilk duruşması 3 Şubat 2015'te görülecek olan davanın iddianamesinde, Yeşilyurt'a şu suçlama yöneltildi: "Şüphelinin Gezi olayları sırasında göstericiler tarafından yakılmış olan polis aracının üstüne çıkmak ve sol yumruğunu yukarı kaldırmak suretiyle kamu malına zarar verme suçunu ve bu suçu işleyenleri övdüğü ve bununla ilgili çektirmiş olduğu fotoğrafı Facebook, Twitter ve Instagram adlı paylaşım sitelerinde paylaşmak suretiyle isnat olunan suçu işlediği...

" FOTOĞRAF: ÖZEL AMA YAYINLANABİLİR!

Yeşilyurt'un 'özel hayat' şikayetini değerlendiren Basın Savcısı Hüseyin Parlakkılıç ise hukuk tarihine geçecek nitelikte bir takipsizlik kararı verdi. Instagram'da paylaşılan fotoğrafın hatıra amaçlı olduğunu, özel hayata girdiğini ve basıldığı için Yeşilyurt'un hedef gösterildiğini beliren Savcı Parlakkılıç, ancak bunun izinsiz şekilde yayınlamanın suç olmadığını ileri sürdü. Savcı Parlakkılıç, kararda şu ifadeleri kullandı: "Gezi olaylarını destekler mahiyetli görünen bu fotoğraf ile müştekinin, Gezi eylemlerini desteklemeyen grupların hedefi haline gelebilme ihtimali söz konusudur. Bu ihtimali barındıran bir fotoğrafın mahrem olduğunun kabulü gerekir. Çünkü fotoğraf ile müştekinin karşılaşabileceği ve gelen iletilerden de karşılaşmış olduğu anlaşılan tehlike veya zarar yahut korunan değer, bir kimsenin yalnız kendisinin veya partnerinin görebilmesinin mümkün olabileceği görüntülerden daha hafif değildir.

Ancak internet gibi herkesin yasal-gayrı yasal yollarla girebileceği bir platformda paylaşılmış olması fotoğrafın her ne kadar özel olsa da özel hayata ilişkin bir fotoğraf olarak kabulü mümkün değildir. Bu nedenle müştekiye ait olan ve özel sayılması gereken pozlarına ilişkin fotoğrafın etik olmayan şekilde basın ve yayın yoluyla yayınlanması suretiyle ifşa edilmesi eyleminde atılı suçun oluşmayacağı sonucuna varılmıştır." Savcı Parlakkılıç, soruşturma sonunda, Akit muhabiri Kenan Kıran ile yayın yönetmeni Ali İhsan Karahasanoğlu hakkında iki ayrı suçlamadan dava açtı. İlk suçlama, Yeşilyurt ile görüşmeyi izinsiz yayınladıkları için 'haberleşmenin gizliliğini ihlal' iddiasıyla yöneltildi. Kıran ve Karahasanoğlu ayrıca, "Savcılık bu delili işleme koyacak mı?" ve "O avukat vergi fakiri" başlıklı haberlerle Yeşilyurt hakkında dava açılmasını ve vergi incelemesi yapılmasını sağlamaya dönük şekilde 'iftira' atmakla suçlandı. İddianamede her iki suçlama için yedişer yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Kaynak: Radikal

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Instagram'da paylaşınca dava açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN