İslam'ın Altın Çağı sergisi

Giriş Tarihi: 18.11.2014
İslam'ın Altın Çağı sergisi

İslam dünyasının 'Altın Çağı'nı yaşadığı dönemdeki kadın ve erkek bilim insanlarının hayatları ile icatlarını anlatan sergi Fatih'te açıldı

() ve Müslüman Kadınların Tarihi Mirası (MKTM) işbirliğiyle düzenlenen "Müslüman Medeniyetinin Altın Çağı" sergisi Fatih Belediyesi fuaye salonunda açıldı. Sergide, Suriyeli öğrenciler tarihi şahsiyetler hakkında bilgi verdi. Açılışa Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın kızları Esra Albayrak ve Sümeyye Erdoğan'ın yanı sıra Şule Albayrak, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, İGETEV Başkanı Prof. Dr. Rafet Bozdoğan ve çok sayıda davetli katıldı.

'TARİHİMİZDE BİLİM AYRIMCILIĞA UĞRAMADI'
Açılışta konuşan Esra Albayrak, "Ne acıdır ki bir Müslüman kadının, astronomi, geometri, matematik, fizik alanlarında buluşlar yapabileceği adeta bir hayal gibi görülmektedir. İslam ve kadın söz konusu olduğunda kadının baskı altında kaldığını, ikinci duruma itildiği kültürel pratikleri ardı ardına sayanlar, Rönesans öncesi dönemde İslam toplumlarına baksalar aynı bağlantıyı kurabilirler mi? O dönemde bu sergide sunulan bilim kadınları yetişmişse, İslam ve kadın basmakalıp ezberlerin ötesine geçerek yeniden değerlendirilmelidir" dedi. İslam dünyasının altın çağını yaşadığı dönemlerde bilim çalışmalarının sınırlara takılmadığını belirten Esra Albayrak şöyle devam etti: "Gırnata'daki bir Müslüman, İsfehan'da bir kitap olduğunu duyduğunda kalkıp çölleri, nehirleri aşarak kitabı almaya gitmiştir. Bizim coğrafyamızda bilim, inanç, ırk ve cinsiyet ayrımcılığı da yapmamıştır. Bilen insan her zaman hürmete mazhar olmuştur. Bu tarihi birikim geleceğimiz adına en büyük imkandır. Bilim tarihimiz bize özgüven aşıladığında, bize kalplerdeki sınırları aşmayı öğrettiğinde, o parlak günlerin geri geleceğine inanıyorum." Konuşmaların ardından açılış kurdelesi kesildi. Standları tek tek dolaşan Esra Albayrak ve Sümeyye Erdoğan, minik Suriyeli öğrencilere temsil ettikleri tarihi şahsiyetler hakkında sorular sorarak bilgi aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İslam'ın Altın Çağı sergisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN