Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Önce kamu düzeni sonra silaha veda

Giriş Tarihi: 18.11.2014
Önce kamu düzeni sonra silaha veda

Çözümde kritik bir eşik dün hükümet-HDP görüşmesiyle aşıldı. Başbakan Yardımcısı Akdoğan "Hedef silah bırakma" dedi. HDP'den de "Silahsızlanma müzakere masasında" açıklaması geldi

Silahların toprağa gömülmesi için yürütülen nde hükümet kırmızı çizgilerini masaya koydu. Başbakan Yardımcısı ile HDP heyeti arasındaki görüşmede İmralı'ya yeni bir ziyaret ve heyetin genişlemesi, İzleme Kurulu'nun faaliyete başlaması, süreci izleyecek 'üçüncü' bir göz yerine izleme heyeti oluşturulması konusunda uzlaşı sağlandı. Bu adımlar PKK'nın Türkiye'de eylemlerine son vermesi halinde atılacak. Akdoğan, "Süreçten maksat, terörün son bulması, silahların bırakılmasıdır" dedi. Başbakan Yardımcısı Akdoğan, HDP heyeti ile görüşmenin ayrıntılarını Başbakan Ahmet Davutoğlu ile paylaştıktan sonra Ada'ya gidiş takvimi açıklanacak. Kobani olayları nedeniyle ara verilen görüşmeler dün yeniden başladı. HDP Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan, İdris Baluken, İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'den oluşan HDP heyeti çözüm sürecindeki son gelişmeleri değerlendirmek üzere Başbakan Yardımcısı Akdoğan ile bir araya geldi. Başbakanlık'ta gerçekleşen görüşme yaklaşık 1 saat sürdü. Görüşmede "kalıcı barış" için sürecin hızlandırılması vurgusu yapıldı. Görüşmede, sürecin hızla sonuca ulaşması için kullanılan dil ve ortaya konan politikalar açısından daha yapıcı bir tutum ortaya konulması tespiti yapıldı. Görüşmede uzun süredir tartışılan süreci üçüncü bir gözün izlemesi konusu da gündeme geldi. İzleme heyetinin üçüncü göz olarak görev alacağı vurgusu yapıldı. HDP heyeti de, bu adıma destek verdi. İzleme heyeti siyasilerden oluşmayacak, 16 üyesi olacak. 8 ismi hükümet, 8 ismi de HDP belirleyecek.

İMRALI TALEBİ
Akdoğan görüşmede sürecin sağlıklı ilerlemesi için "eylemsizlik" ve nihai sonucun örgütün silah bırakması olduğu vurgusunu yaptı. Baluken de, silahsızlanma konusunda, "Süreçle ilgili görüşülen konu başlıklarından biridir, tabii ancak olayı salt o başlık üzerine değerlendirmek çok doğru olmaz" diye konuştu. HDP heyeti, İmralı'ya acilen gitmeleri gerektiğini de ifade etti. Baluken, İmralı heyetinin genişlemesi ve müzakere koşullarının rahatlaması konusunda hükümette bir çekince bulunmadığını söyledi.

ÜÇÜNCÜ ÜLKE OLMAZ
Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, HDP heyeti ile bir araya geldiği toplantının öncesinde çözüm sürecine ilişkin çarpıcı açıklamalar yaptı, üçüncü bir ülkenin müdahil olmasına yönelik talepler için, "Bu süreç yerli bir süreç. Türkiye'nin kendi iradesiyle hayata geçirdiği bir süreç. Farklı bir ülkenin, mekanizmanın, sistemin, örgütün, yapının bunun içerisinde olmasını doğru bulmuyoruz. Türkiye kendi imkan ve kabiliyetleriyle bu süreci devam ettiriyor" dedi. Anadolu Ajansı Editör Masası'na konuk olan Akdoğan "Çözüm Süreci konusunda bugün olumlu bir hava var. HDP heyetiyle görüşmemiz. Bu gerçekten bence de önemli. Asırlık, kangren olmuş, bir sorunu çözmek kolay değil. Bu akşamdan sabaha olmuyor, sabır gerektiriyor" dedi. Başbakan Yardımcısı Akdoğan sürecin temel zemininin daha önce açıklanan eylemsizliğin tüm yönleriyle çok boyutlu olarak hayata geçmesi olduğunu belirterek "Eylemsizlik sadece karakol basmamak değildir. Her türlü şiddet ve asayiş olayı da 'terör eylemleri' başlığı altında değerlendirilmesi gereken olaylardır" ifadelerini kullandı.

'YAŞANANLARDAN DERS ÇIKARILMALI'
Yeni süreçte herkesin yaşananlardan ders çıkarmasının önemli olduğunu kaydeden Akdoğan "İkincisi samimi ve dürüst olmak büyük önem taşıyor, iyi niyetli olmak, kararlı olmak, risk almak, konjonktürel gelişmelere takılmamak, siyasi hesaplara bu süreci kurban etmemek, bunlar önem taşıyor. Neticede toplumda çok ciddi bir destek var" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Önce kamu düzeni sonra silaha veda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN