Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Prof. 'den Amerika'nın keşfi açıklaması

Giriş Tarihi: 18.11.2014 15:57 Güncelleme Tarihi: 18.11.2014 16:07
Prof. Fuat Sezgin'den Amerika'nın keşfi açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın o sözleri ile gündeme gelen Profesör , Amerika'nın keşfine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Dünyaca ünlü profesör Fuat Sezgin, 26 yıl boyunca İslam coğrafyasıyla ilgilendiği vurgulayarak, Amerika'nın müslümanlar tarafından keşfedildiğini söyledi.

Goethe Üniversitesi Arap ve İslam Tarihi Bilimleri Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. , Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Amerika'yı Kolomb'dan önce müslümanlar keşfetti" ifadeleri üzerine başlayan tartışmalara son noktayı koydu.

MÜSLÜMANLARIN YAPTIĞI HARİTALARIN OLDUĞUNU VURGULADI

Dünyaca ünlü akademisyen Fuat Sezgin, yaptığı açıklamada, şu an kullanılan Afrika, Asya ve Avrupa'ya ilişkin tüm dünya haritalarının, Avrupalılar tarafından yapıldığı düşüncesinin yanlış olduğunu söyledi. Bunların esasında Müslümanlar tarafından yapılan haritalar olduğunu vurgulayan Sezgin, Avrupalıların modern haritaları Müslümanların yaptığını kabul etmemesine rağmen kendisinin bunları delilleriyle ortaya koyduğuna dikkati çekti.

"ABD'Yİ KOLOMB'DAN ÖNCE MÜSLÜMANLAR KEŞFETTİ, KİTABIMDA YAZDIM"

Artık bunları kabul etmeye başlayanların da olduğunu dile getiren Sezgin, "İslam coğrafyası üzerinde 26 yıl çalıştım ve fikirler geliştirdim. Amerika'yı Kolomb'dan önce Müslümanların keşfettiğini de kitabımda yazdım" diye konuştu. Prof. Dr. Sezgin, şöyle devam etti;

"26 SENE İSLAM COĞRAFYASI ÜZERİNE ÇALIŞTIM"

"Bakın şu kadar söyleyeyim; bu olay coğrafya tarihini bilmeyen insanlar için çok mühim gözüküyor ancak benin içim mühim olan bütün coğrafya, coğrafya ilminin ve bu dünya haritalarının nasıl gelişmiş olmasıdır. Ben 26 sene, aralıksız İslam coğrafyası üzerine çalıştım. Bunu 6 cilt halinde yazdım. Başladığımda ben de Avrupalılar gibi ve bugünkü Müslümanlar gibi elimizde bulunan bütün bu haritaların Avrupalılar tarafında yapıldığını zannediyordum. Dünyaya hakim olan inanç buydu. Bu İslam dünyasında da şimdi hakim olan bir düşünce"

"HARİTA YAPMANIN NE KADAR ZOR OLDUĞUNU UNUTUYORLAR"

Ancak gerçeğe uygun bir haritayı yapmanın ne kadar zor olduğunu unutuyorlardı. Esasında eylem, boylam derecelerine uygun bir harita yapmak çok uzun zaman isteyen bir durum. Mesela İngilizler 18'inci, 19'uncu yüzyıllarda Avustralya'nın haritasını yapmaya başladılar. Bütün deniz kuvvetleri imkanlarıyla bu işle meşgul oldular. Aşağı yukarı Avustralya haritasının dış hatlarını çizebilmek için 200 seneye ihtiyaçları oldu. Bu konuları münakaşa edenler hiçbir zaman bu zorluğu göz önünde bulundurmadılar. Akdeniz'in ve ya Karadeniz'in haritalarını yapmanın çok ciddi bir bilgi gerektirdiğini, enlem boylam derecelerini bilmek gerektiğini, bunun hesaplanmasının çok zor olduğunu münakaşa etmediler."

"MÜSLÜMANLAR AMERİKA HARİTASI YAPMAKLA UĞRAŞTI"

Müslümanların Amerika'yı yeni bir yer olarak keşfettiklerini ve orada yaşadıklarını vurgulayan Sezgin, " Ben coğrafya tarihçisi olarak, benim için enlem boylam dereceleri ve haritalar önemli, bunlara dayanıyorum. Müslümanların Amerika'ya ulaştıklarına yüzde yüz eminim. Hatta Müslümanların bir kaç yüz sene Amerika'nın haritasını yapmakla uğraştı. O bilgiye ulaşmayı ancak o kadar uzun bir zaman zarfında kazanabildiklerine inanıyorum." ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Sezgin, şöyle devam etti:

"Bakın şu kadar söyleyeyim; bu olay coğrafya tarihini bilmeyen insanlar için çok mühim gözüküyor ancak benin içim mühim olan bütün coğrafya, coğrafya ilminin ve bu dünya haritalarının nasıl gelişmiş olmasıdır. Ben 26 sene, aralıksız İslam coğrafyası üzerine çalıştım. Bunu 6 cilt halinde yazdım. Başladığımda ben de Avrupalılar gibi ve bugünkü Müslümanlar gibi elimizde bulunan bütün bu haritaların Avrupalılar tarafında yapıldığını zannediyordum. Dünyaya hakim olan inanç buydu. Bu İslam dünyasında da şimdi hakim olan bir düşünce."

İNGİLİZLER, AVUSTRALYA HARİTASININ DIŞ HATLARINI 200 SENEDE ÇİZDİ

Avrupalı coğrafyacıların, o dönemde Avrupalı denizcileri bu tür haritaları yapabilecek kapasitede görmesine rağmen durumun böyle olmadığını aktaran Sezgin, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ancak gerçeğe uygun bir haritayı yapmanın ne kadar zor olduğunu unutuyorlardı. Esasında eylem, boylam derecelerine uygun bir harita yapmak çok uzun zaman isteyen bir durum. Mesela İngilizler 18'inci, 19'uncu yüzyıllarda Avustralya'nın haritasını yapmaya başladılar. Bütün deniz kuvvetleri imkanlarıyla bu işle meşgul oldular. Aşağı yukarı Avustralya haritasının dış hatlarını çizebilmek için 200 seneye ihtiyaçları oldu. Bu konuları münakaşa edenler hiçbir zaman bu zorluğu göz önünde bulundurmadılar. Akdeniz'in ve ya Karadeniz'in haritalarını yapmanın çok ciddi bir bilgi gerektirdiğini, enlem boylam derecelerini bilmek gerektiğini, bunun hesaplanmasının çok zor olduğunu münakaşa etmediler."

MÜSLÜMANLARIN AMERİKAYA ULAŞTIKLARINA EMİNİM

Kristof Kolomb'un anılarında, Küba kıyılarında bir dağın tepesindeki camiden bahsettiğini ifade etmesiyle ilgili Sezgin, "Ben o camiyi bilmiyorum ama orada kalan insanların bir cami yapma ihtimali de var. Ben onu bilmiyorum ama benim için mühim olan haritalardır" değerlendirmesini yaptı.

Müslümanların Amerika'yı yeni bir yer olarak keşfettiklerini ve orada yaşadıklarını vurgulayan Sezgin, şöyle konuştu:

"Ben coğrafya tarihçisi olarak, benim için enlem boylam dereceleri ve haritalar önemli, bunlara dayanıyorum. Müslümanların Amerika'ya ulaştıklarına yüzde yüz eminim. Hatta Müslümanlar bir kaç yüz sene Amerika'nın haritasını yapmakla uğraştı. O bilgiye ulaşmayı ancak o kadar uzun bir zaman zarfında kazanabildiklerine inanıyorum."

500 YILDA YAPAMAZSINIZ BU TÜR HARİTALARI

Vasco da Gama'nın da Müslümanlara ait haritalarla Hindistan'a ulaşabildiğini anlatan Sezgin, bunu da ispat edebildiğini belirterek, "Gama'nın Portekiz'e döndükten sonra Afrika'nın ve Hint Okyanusu'nun modern haritaya çok benzer bir haritası yayınlandı. Yürürlükte olan izah şu; 'Bu bilgileri Vasco da Gama getirdi… Portekiz haritacıları 2,3 ay içinde bu haritaları yaptılar.' Bunu söyleyen insanların haritacılıktan haberleri olmadığına inanıyorum. 500 yılda yapamazsınız bu tür haritaları. Bu yanlış bilgiler insanlığa yayıldı" şeklinde konuştu.

KOLOMB'DAN ÖNCE ÇİNLİLER'İN AMERİKA'YI KEŞFETTİĞİ İDDİASI

Sezgin, Amerika'yı Kolomb'dan önce Çinlilerin keşfettiği iddialarıyla ilgili de değerlendirmede bulundu. "Bundan 10-15 sene önce bir İngiliz denizcisi, birdenbire Amerika'yı Çinlilerin keşfettiği düşüncesini ortaya attı" diyen Sezgin, şunları kaydetti:

"Yarım yanlış birçok dillerde binlerce nüshası yayıldı bu adamın kitabının. Bir de İngiliz akademisi bu adamın fikirlerini bir konferans halinde dünyaya yaydı. Bu kitap benim elime geçti. Bunu görünce bunu reddetmek için düşüncelerimi Müslümanın yaptıklarını bildiğim haritayı kitabımın 13'üncü cildinde yayınladım. Bunu son yıllarda bir küçük kitap halinde yayınladım. Almanca olarak yayınladık, İngilizce, Türkçe ve Arapça'ya tercüme ettik. Bir de Meksika'da İspanyolca'ya tercüme edilerek yayınlandı."

İngiliz denizcinin yazdığı kitabın asılsız, gülünç bilgiler içerdiğini vurgulayan Sezgin, şunları söyledi:

"Çinlilerin coğrafya bilgisi çok azdı. Dünya hududunun Orta Asya'da sona erdiğini zannediyorlardı. Eylem, boylam diye bir bilgileri yoktu. Bunlar diyor ki; 'Çin denizcileri bir Müslüman komutanın idaresinde yola çıktılar.' Öyle, bir Müslüman vardı ancak bunlar Hint Okyanusu'nu dolaşıp döndüler. Ama İngiliz denizci; 'Bunlar Hint Okyanusu'nu aştılar gittiler Amerika'ya. Amerika haritasını yaptılar ondan sonra Kuzey'den Çin'e döndüler' diyor. Bu haritaları yapmayı 2 senede başardıklarını söylüyor. Bu 2 senede başarılacak bir iş değil."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Prof. Fuat Sezgin'den Amerika'nın keşfi açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN