Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Torunlar İnşaat'a ceza yağdı

İstanbul Mecidiyeköy'de 10 işçinin ölümüne neden olan asansör faciasının ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı incelem başlattı.Yapılan inceleme sonucunda eksikler nedeniyle Torunlşar İnşaat'a 1 milyon 600 bin TL para cezası kesildi.

Giriş Tarihi: 18.11.2014 16:12
Torunlar İnşaat'a ceza yağdı

İstanbul Mecidiyeköy'de, inşaatı devam eden Torun Center rezidansında, 10 işçinin asansör kazasında hayatını kaybetmesinin ardından, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müfettişlerinin incelemeleri, firmanın, işçilerin kıdem tazminatından, fazla mesailerine, fazla çalışma ücretlerinden genel tatil günlerinde çalıştırılmalarına kadar bir dizi eksikliği daha ortaya çıkardı. Belgelerdeki inceleme ardından 185 işçi için saptanan eksiklikler doğrultusunda, firmadan ceza gibi toplam 1 milyon 600 bin TL tahsil edilerek, işçi alacaklarının ödenmesi sağlandı.

25 SANIK İÇİN DAVA AÇILDI

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturmayı tamamlarken, 4'ü tutuklu 25 sanık hakkında "Taksirle ölüme sebebiyet vermek" suçundan iddianame hazırlandı. Hazırlanan iddianame, İstanbul'daki 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. 25 sanık için, 22.5'ar yıla kadar hapis cezası istendi. Soruşturma kapsamında, Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, Yunus Emre Torun, Mehmet Torun, Lütfü Vardı, Abdülvahit Kaplan, Tuncer Akarçay, Haluk Okur, Bektaş Ateş ve Özmen Özmenoğlu hakkında "Taksirle 10 kişinin ölümüne sebebiyet vermek" ve "Yargı görevini yapanı etkileme" suçundan kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verildi.

YENİ EKSİKLİKLER ORTAYA ÇIKTI, 1 MİLYON 600 BİN TL ALINDI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müfettişleri, kazanın yanı sıra, firmadaki işçilerin durumlarına yönelik araştırma başlattı. Kısa süre önce tamamlanan bu araştırmada firmanın, 10 işçinin öldüğü asansör kazasındaki kusurlarının yanı sıra, işçi hakları konusundaki işlemleri de yine eksik yaptığı ortaya çıktı. Firmanın, işçilerin kıdem tazminatından, fazla mesailerine, fazla çalışma ücretlerinden, genel tatil günlerinde çalıştırılmalarına kadar bir dizi hak ihlali yaptığı saptandı. Belgelerdeki incelemelerde, bu şekilde 185 işçinin, haklarının verilmediği tespit edildi. Bunun üzerine, firmadan alacaklara karşılık toplam, 1 milyon 600 Bin TL, tahsil edildi. Bakanlık yetkilileri de, bu paranın, işçilere dağıtıldığını söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Torunlar İnşaat'a ceza yağdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN