Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kolomb'un haritası Müslümanlar'ındı

İslam bilim tarihinin önemli isimlerinden Prof. Dr. Sezgin, "Amerika ve diğer uzak bölgelerin keşfi Kristof Kolomb'dan çok önce" derken, Yrd. Doç. Dr. Akman ise Kolomb'un Müslümanlar'ın hazırladığı haritaları kullandığını öne sürdü

Giriş Tarihi: 19.11.2014
Kolomb'un haritası Müslümanlar'ındı
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın "ABD'yi Kristof Kolomb'tan önce Müslümanlar keşfetti" sözleri gündem yarattı. "İslam Bilim Tarihi" alanında çalışan Goethe Üniversitesi Arap ve İslam Tarihi Bilimleri Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Fuat Sezgin, Amerika Kıtası ve diğer uzak bölgelerin keşfinin Kolomb'dan çok önce olduğunu belirtiyor. "İslam'da Bilim ve Teknik" adlı ansiklopedisinde konuyla ilgili detaylı bilgi veren Sezgin, 1457'de bir Portekiz Kralı'nın yanında görevli Arap bir papaz tarafından kralın talebiyle çizilen haritanın notlar kısmında; 1420'li yıllarda Hint Okyanusu'ndan Amerika Kıtası'na gitmek için kullanılan denizci yolunun haritasından bahsedildiğini ifade ediyor.

1420'DEN ÖNCE BİLİNİYORDU

Buna göre; bir gemi Hint Okyanusu'ndan erkek-kadın adalarına ulaşmak amacıyla Ümit Burnu'na, oradan da karanlık okyanustaki Yeşil Adalar'a uğrayarak 40 günlük ve 2000 millik Batı'ya yönelen bir yoldan sonra, 70 günde Ümit Burnu'na geri dönüyor. Sezgin'e göre; Amerika'ya Ümit Burnu'ndan gidilen yolun 1420'den önce bilindiği anlaşılıyor. Batı'daki İslam izlerini süren Yrd. Doç Dr. Beyazıt Akman da 9'uncu yüzyıldan itibaren coğrafya, geometri ve astronomi gibi bilim dallarında zirveye ulaşan Endülüs Müslümanlar, dünyanın yuvarlak olduğunu yaptıkları seyahatler sonucunda tespit etti. Kolomb'un yanında görevli denizciler arasında engizisyon baskısı nedeniyle Müslümanlık'ı gizli yaşayan tayfalar da vardı. Kolomb, Müslümanlar'ın hazırladığı haritaları kullanarak yeni ganimetlerin keşfi için yolculuklara çıkmıştı. Batı'daki Türk İslam algısı üzerine araştırmalar yapan Akman'a göre; Kolomb'un yolculuğu hakkında pek bilinmeyen çok önemli bir ayrıntı var. Kolomb, para ve gemi talep etmek için gittiği her yerde soğuk duş etkisi yarattı.

KRİPTO MÜSLÜMAN DENİZCİLER

Krallara dediği şuydu: "Bana üç gemi ve bunlara yetecek mürettebat verin, size Osmanlı'yı es geçerek Asya'ya ulaşacak yollar bulayım." 9'uncu yüzyıldan bu yana ilmin her çeşidine vakıf olan Müslümanlar, coğrafya, kartografi, denizcilik gibi bilimlerde de müthiş bir altyapıya sahipti. Zaten Kolomb'un gemilerinden Nina ve Pinta'nın kaptanlığını yapan Pinzon Kardeşler'in de kripto Müslümanlar olduğu daha önce de söylenmiştir. Sonuç olarak, Kolomb'un gemilerinde, Endülüs medeniyetinin birikimiyle bu yolculuğu olanaklı kılan Müslümanlar olmasaydı Katolik İspanya, Amerika'ya ayak basamayacaktı.

CAVA ATLASI'NDA AMERİKA KIYILARI
1511'DE Müslümanlar'ın yaşadığı Malakka Adası'nı işgal eden Portekizliler'in eline geçen "Cava Atlası"nda Madagaskar Adası detaylarına varana kadar anlatılıyordu. Portekizli kaptan Alfonso d'Albuquerque, Kral 1. Emmanuel'e mektup yazarak, Cavalı Müslüman bir kaptandan ele geçirdiği haritada, Brezilya, Ümit Burnu, İran Körfezi, Portekiz, Baharat Adaları ve Çin'den Formosa'ya giden direkt yolu gösteren yelken rotalarının anlatıldığını ifade ediyor. İspanyol ve Portekizli denizcilerin Müslümanlar'ın ürettiği haritalarla keşiflere çıktığını kaydeden Sezgin, bu gerçeği de o dönemlerde gizlemediklerini söylüyor. Sezgin, 19'uncu yüzyılda tamamlanan Madagaskar Adası haritalarının 16. yüzyılda ele geçirilen Cava Atlası'nda detaylı anlatıldığını belirtiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kolomb'un haritası Müslümanlar'ındı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN