Paralel polisten Danimarka'ya böcek ziyareti

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde dinlenmesiyle ilgili 13 şüpheli hakkında ‘siyasi casusluk’ suçlamasıyla hazırlanan iddanamedeki ‘böcek’ itirafı dikkat çekti.

Giriş Tarihi: 19.11.2014 16:16 Güncelleme Tarihi: 19.11.2014 16:17
Paralel polisten Danimarka'ya böcek ziyareti
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Başbakanlığı döneminde kullandığı çalışma ofisi ve Başbakanlık Merkez Bina'ya yerleştirilen böceklerle ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçları Soruşturma Bürosu Cumhuriyet Savcısı Durak Çetin'in 13 şüpheli hakkında hazırladığı iddianame, Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi.

Erdoğan'ın Başbakanlığı döneminde Koruma Müdürlüğü yapan Zeki Bulut, TÜBİTAK Yöneticisi Hasan Palaz ile Ali Özdoğan, Serhat Demir, Sedat Zavar, Ahmet Türer, Enes Çiğci, İlker Usta, Hurşit Gölbaşı, Seyit Saydam, İbrahim Sarı, Mehmet Yüksel ve Harun Yavuz, şüpheli olarak iddianamede yer aldı. İddianamede, şüphelilere "siyasi casusluk, haberleşme gizliliğini ihlal, aleni olmayan konuşmaları dinleme" suçlaması yöneltildi. 'Örgüt' suçlaması tefrik edilen şüphelilerin örgüt soruşturmaları ise sürüyor. Savcı, 15 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası istediği şüphelilere yakalama kararı çıkartılarak tutuklanma talebinde bulundu.

BÖCEK FABRİKASINDA İNCELEME

İddianamede ifadesine yer verilen Danimarka'da yerleşik Cobham- Spectronic Firması yetkilisi Danial Krebs, Türkiye'ye iş için birkaç kez geldiğini söyledi. Ürünlerinden Log3 tx ses atarım cihazı ve log2 ses alıcılarını, Türkiye'deki güvenlik şirketine sattıklarını anlatan Krebs, Polis Teşkilatı ile de bu sayede tanıştıklarını söyledi.

Krebs, "İstihbarat Daire Başkanlığı çalışanı Enes (Çiğci) Danimarka'da fabrikayı ziyaret etti. Enes, fabrikadaki ürünlerden bir miktar satın almak istediğini, ancak hepsini yanında götürme şansı olmadığı için sipariş verdi. Bu siparişler de nakliye ile kendisine teslim edildi. 2012'ye kadar 8 Log3 ses aktarım cihazını Türk Polis Teşkilatı'na sattık" diye konuştu.

DİNLEME CİHAZI TESPİT EDİLİNCE UZAKTAN KUMANDAYLA ALINDI

İddianamede bir başka detayı şüpheli Ahmet Türer'in üzerinden çıkan notta yer alan ifade oluşturdu. Notta, Ergenekon sanıklarından Ahmet Zeki Üçok hakkındaki bir davadan söz edilerek, özellikle AİHM ve Yargıtay'ın içtihat kazanmış kararları ışığında "Eğer dikkat edilmezse Hizmetin hakimleri zarar görebilir" uyarısı yapılıyor. Bu notla ilgili kısmı da tefrik edildi.

İstanbul merkezli 'Yasadışı dinleme' operasyonu kapsamında serbest bırakılan 9 şüpheli polisten, eski Edirne İstihbarat Müdürü Özgür Nikbay ile H. Hilal Seyfi, Fatih Atalay, Ahmet Özdil ve İbrahim Arslan hakkında yakalama çıkarıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Başbakanlığı sırasında kullandığı, Resmi Konut ve Keçiören'deki çalışma ofisindeki böceklerin yerlerinin değiştirilmesi konusunda şüpheliler arasındaki telefon trafiği de iddianamede yer aldı. Şüpheli Sedat Zavar'ın, Başbakan'ın yakın korumalığını yaptığı için o dönem İstanbul'da bulunan Serhat Demir'i telefonla aradığı, bunun üzerine Demir'in aynı gün uçakla Ankara'ya geldiği belirtildi. O dönem Başbakan Erdoğan, rahatsızlığı nedeniyle hastanede bulunuyordu.

İddianamede şu ifadeler yer aldı:

"Serhat Demir ve Sedat Zavar, kendilerin eşlik eden konut personelini çalışma ofisinden salona çıkararak, meşgul etti. Bu sırada çalışma ofisinde kalan Enes Çiğci ve İlker Usta, daha önce Sedat Zavar'la birlikte yapıp hazırladıkları dinleme cihazlarını üçlü prize yerleştirdi. Bu dinleme cihazıyla dinleme yapıldı. Dinleme cihazının bulunması sırasında sinyal yaymadığı, yarı iletken tespitiyle tespit edildi. Çünkü dinleme cihazı uzaktan kumandalı olduğu için şüpheliler, dinleme cihazının tespit edildiğini öğrenince uzaktan kumanda ile kapattılar."

BARO YÖNETİMİNİN 5. KATINDA DİNLEME CİHAZI BULUNDU

Ankara Barosu'nun adliyede bulunan yönetim kurulu odasında dinleme cihazı bulundu. Ankara Barosu'ndan yapılan açıklamada konuyla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunulduğu bildirildi. Barodan yapılan yazılı açıklamada, 10 Kasım'da Ankara Adliyesi'nin baro yönetimi ve kaleminin yer aldığı 5. katında yapılan aramada dinleme cihazı bulunduğu ve tutanak tutulduğunu kaydetti. Yapılan açıklamada "Sorumluların tespit edilerek haklarında işlem başlatılması için suç duyurusunda bulunulmuş olup süreç sonuna kadar takip edilecektir" dendi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel polisten Danimarka'ya böcek ziyareti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN