Türkiye'nin en iyi haber sitesi

: Mali sorumluluğum yoktu

Refah Partisi dönemine ait ‘’ davası bağlamında Cumhuriyet Başsavcılığı’nda ifade veren 11. Cumhurbaşkanı Gül, “Partinin yurtdışı işlerinden sorumluydum. Mali işlerde sorumluluğum ve imza yetkim yoktu” dedi

Giriş Tarihi: 20.11.2014 10:20 Güncelleme Tarihi: 5.12.2014 16:54
Abdullah Gül: Mali sorumluluğum yoktu
11'inci Cumhurbaşkanı , Refah Partisi dönemine ait "" davası kapsamında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nda önceki gün ifade verdi. Gül'ün, o dönemde partinin yurtdışı işlerinden sorumlu olduğunu ve parti kararı gereğince mali işlerde imza yetkisinin bulunmadığını söylediği öğrenildi.

Gül, Ankara Adliyesi'ne mesai bitiminden sonra "Protokol" bölümünden giriş yaptı. Avukatı Ömer Küçüközcan ile birlikte Basın Suçları Bürosu'ndan sorumlu Başsavcı Vekili Zeki Bayrak'a ifade verdi. Gül, ifadesinde özetle şunları söyledi:

"Ben o tarihte Refah Partisi MKYK üyesi ve Genel Başkan Yardımcılığı görevinde bulunuyordum. Partinin yurtdışı ilişkilerinden sorumluydum. Dolayısıyla parti kararı gereğince mali işlerde sorumluluğum ve imza yetkim yoktu. Konuya ilişkin bilgi ve görgüm yoktur. Ayrıca emsal nitelikte tüm genel başkan yardımcılığı görevini yürüten arkadaşlarım yargılamada beraat etmişler, bu karar Yargıtay'da kesinleşmiştir. Yine Hazine tarafından Ankara 6. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde açılan alacak davası, bu sebeplerden dolayı yerinde görülmeyerek ret kararı verilmiştir. Ceza ve hukuk mahkemelerinde yaptırılan bilirkişi incelemelerinde de sahteliği öne sürülen belgelerde ben dahil, beraat eden arkadaşlarımızın imzaları bulunmamıştır."

Gül, görev süresinin bitmesini takiben Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurarak milletvekilliği ve Cumhurbaşkanlığı dokunulmazlıkları nedeniyle işlem görmeyen hakkındaki davanın sonuçlandırılması için gerekli muamelenin yapılmasını istemişti.

KAYNAK: Haber Turk

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Abdullah Gül: Mali sorumluluğum yoktu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN