Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AYM'ye sürpriz başvuru

Askeri Ceza Kanunu’nda yer alan ve nikahsız olarak karı-koca gibi yaşayan subayların ordudan ihracını içeren madde, Anayasa’ya aykırı olduğu gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi’ne taşındı.

Giriş Tarihi: 20.11.2014 10:33 Güncelleme Tarihi: 20.11.2014 10:33
AYM'ye sürpriz başvuru
Kara Kuvvetleri 5. Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nden, Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) sürpriz bir başvuru geldi. Askeri mahkeme, Askeri Ceza Kanunu'nda yer alan "Karı-koca gibi herhangi bir kimse ile nikâhsız olarak devamlı surette yaşamakta ısrar eden asker kişiler hakkında Türk Silahlı Kuvvetleri'nden çıkarma cezasına, erbaşlar hakkında rütbenin geri alınmasına hükmolunur" maddesinin iptalini istedi. Yüksek Mahkeme, başvuruya ilişkin ilk incelemesini pazartesi günü yapacak.

AYM'ye kadar giden süreç, Adana'da görev yapan ve sevgilisiyle aynı evde nikâhsız yaşayan bir subayın durumunun amirleri tarafından öğrenilmesiyle başladı. Soruşturma başlatan Kara Kuvvetleri Askeri Savcılığı, subayın Askeri Ceza Kanunu'nun 153. maddesi gereği ordudan ihraç edilmesi talebiyle Kara Kuvvetleri 6. Kolordu Askeri Mahkemesi'nde dava açtı. Ancak yargılama sürerken duruşma savcısı, 153. maddenin Anayasa'ya aykırı olduğu itirazında bulundu.

HÜKMÜN İPTALİ İÇİN ANAYASA MAHKEMESİ'NE BAŞVURULDU

İtirazı haklı bulan askeri mahkeme, 153. maddenin "Karı- koca gibi herhangi bir kimse ile nikâhsız olarak devamlı surette yaşamakta ısrar eden asker kişiler hakkında Türk Silahlı Kuvvetleri'nden çıkarma cezasına, erbaşlar hakkında rütbenin geri alınmasına hükmolunur" hükmünün iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

Yüksek Mahkeme'den iptal gelmesi halinde subay TSK'dan çıkarma cezasından kurtulacak.

"İffetsizliği anlaşılmış olan bir kimse ile bilerek evlenen veya evlilik bağını devam ettirmekte veya böyle bir kimseyi yanında bulundurmakta veya karı-koca gibi bir kimse ile nikâhsız olarak devamlı yaşamakta ısrar eden asker kişiler hakkında Türk Silahlı Kuvvetleri'nden çıkarma cezasına, erbaşlar hakkında rütbenin geri alınmasına hükmolunur."


Kaynak: Habertürk
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AYM'ye sürpriz başvuru
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN